28. Uluslararası Dr. İbrahim Arıkan MEF Eğitim Kurumları Araştırma Projeleri Ödülleri Sahiplerini Buldu

10 Mayıs 2019

 

28. Uluslararası Dr. İbrahim Arıkan MEF Eğitim Kurumları Araştırma Projeleri Ödülleri Sahiplerini Buldu

Düzenlenen törende, “28. Uluslararası Dr. İbrahim Arıkan MEF Eğitim Kurumları Araştırma Projeleri Yarışması”nda ödüller sahiplerine takdim edildi.

MEF Okulları ve MEF Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen ve MEF Eğitim Kurumlarının Kurucusu Dr. İbrahim Arıkan’ın adı ile anılan bu yarışmada fizik, kimya ve biyoloji alanlarındaki yetenekli lise öğrencilerinin bilimsel araştırmalara özendirilmesi hedefleniyor.

Yarışmada tüm Dünya’dan başvuruda bulunan toplam 701 proje arasında yapılan ön eleme sonucunda Türkiye dahil 15 ülkenin 90 projesi finale kaldı. 07-09 Mayıs 2019 tarihleri arasında MEF Üniversitesinde sergilenen projeler arasında Türkiye’den fizik alanında Birincilik Ödülünü İzmir Özel Çakabey Lisesi, Kimya alanında İzmir Özel Oğuzhan Özkaya Koleji Fen Lisesi, Biyoloji dalında Özel Antalya Sınav Anadolu Lisesi birincilik ödülüne aldı.

Yarışmaya yurt dışından katılan projeler arasında Gürcistan fizik alanında, Polonya kimya alanında, Kuzey Makedonya biyoloji alanında birincilik ödülünün sahibi oldular. Amerikan Robert Lisesi (İstanbul) ise İnovasyon ödülünü kazandı.

Ödül töreninde bir konuşma yapan Kuşak Araştırmacısı Evrim Kuran bu yarışmanın ülkemizde eğitim ve girişimciliği harmanlayan önemli bir platform olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin Z Kuşağı araştıran, soran, sorgulayan bir nesil olmasının önemine değinen Kuran, geleceğin bilim insanları için bugün hangi yetkinliklerle donanmamız gerektiği konusundaki görüşlerini paylaştı.

Kuran sözlerine: “Ünlü fizikçi Albert Einstein ‘Özel bir yeteneğim yok fakat tutkulu derecede meraklıyım.’ der. Baş döndürücü bir değişimin yaşandığı ve hız sözcüğüyle tariflenebilecek çağımızda, tutkulu derecede meraklı olmak artık özel bir yetenek olarak ele alınabilir. ‘Neden’ çok kıymetli bir sorudur. Bizi bilgeliğe getirir. 21. yy’ın en büyük sermayesi umut, iyimserlik ve geleceğe olan inançtır. Dünya ve demografi değişiyor. Yaşlanan bir dünya var. Dünyanın sorunlarını düşünüp fırsatı sormak lazım. Dünyanın bir problemini çözmeye niyetli olan kişi en değerli kişidir. Lütfen siz de bunu yapın. Dünyaya katkı verin. Bir diplomadan fazlası olun. Aklınızın ipiyle kalbinizin kuyusuna inin” şeklinde konuştu.

Lise öğrencilerinin projeleri arasında en dikkat çekenler yeşil sentez yoluyla biyomedikal, atık su arıtımı ve sensör amaçlarıyla üretilmiş nanoteknolojik malzemeler, işlevsel polimer ve kompozitlerin üretimi, kontrollü ilaç salım araçları ve enerji alanında yapay fotosentez araçları oldu.

Doğal kaynakların biyoteknolojik, tedavi ve çevre uygulamalarındaki etkileri, veri bilgisinin yazılımla birleştirilmesine dayalı uygulamalar, doku mühendisliği, hastalık ilişkili temel bilim mekanizmaların araştırılması, bilinen deneysel teknikler ile toplum yararına hizmet edebilecek, problemlere özgün çözümler sunan, yeni ve özgün ölçüm tekniklerinin geliştirilmesi ile ilgili projeler de ilgiyle karşılandı.

MEF Eğitim Kurumları’nda okuyan öğrenciler dışında tüm gençlerin katılımına açık olarak gerçekleştirilen bu yarışmada, öğrencilerin seçtikleri araştırma konularına bilgi birikimleri ile son derece hakim olmaları ve kendi ihtiyaçlarına göre sistem kurabilmeleri de sevindiriciydi.

Başta Türkiye olmak üzere Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Gürcistan, Irak, Karadağ, Kosova, KKTC, Macaristan, Kuzey Makedonya, Polonya, Slovenya’nın da katıldığı yarışmada yurt dışından gelen öğrenciler uluslararası arenada ülkelerini temsil etmenin mutluluğunu ve onurunu yaşadılar.

 

YARIŞMADA BİRİNCİ OLAN PROJELER (ULUSAL)

Fizik:              Taşınabilir Fresnel Yansıma Tabanlı Fiber Optik Sensör

İzmir Özel Çakabey Lisesi

Kimya:            Kolajen Katkılı Ve Titanyum ile Güçlendirilmiş Yapay Kemik Üretimi

İzmir Özel Oğuzhan Özkaya Koleji Fen Lisesi

Biyoloji:         Nar (Punica Granatum) Meyvesinden Elde Edilen Kabuk Ve Çekirdek Çözeltileri İle Melanosisi Önlemek

Özel Antalya Sınav Anadolu Lisesi

 

YARIŞMADA BİRİNCİ OLAN PROJELER (ULUSLARARASI)

Fizik:   New Type Shock-Resistant Polymer Composite

Gürcistan

Kimya:            The Chemiluminescence of Luminol Induced By Bleaches – A Study Of Glows Over Periods Of Time

Polonya

Biyoloji:          Growing Spice Herbs at Home-Aquarium Aquaponic System, Useful For The Family And Environment

Kuzey Makedonya