5. Private Label Zirvesi Gerçekleşti

08 Kasım 2019

PLAT 5. Private Label Zirvesi, Kurtköy Crowne Plaza Otel’de düzenlendi. Üretici ve tedarikçi firmaların yanı sıra ulusal ve yerel ölçekteki perakende zincirlerinin temsilcilerinin katıldığı zirve, bu yıl da önemli konuşmacıları ile sektörün nabzını tutmaya devam etti. PLAT 5. Private Label Zirvesi, özel markalı ürünlere tüketicilerin ilgisi her geçen gün artarken sektörün geleceğe nasıl hazırlandığını ortaya koymak için “Kalıcı Olmak için Çıkış Yolları” temasıyla gerçekleştirildi.

 

PLAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer: “Perakende sektöründeki yerini giderek güçlendiren özel markalı ya da Private Label ürünler sektörümüzü bu yıl beşinci kez bir araya getirdik. Bu yıl zirvemizin temasını kalıcı olmak için çıkış yolları olarak belirledik. Her arayan aradığını bulamaz ama bulanlar arayanlardır diyoruz. Günümüzün değişen koşullarında sadece fiyat odaklı bir rekabet ile sürdürülebilir bir büyümeden söz edemeyiz. Bunun için ilk önce dayanıklı ve çevik olmalıyız ki bu bizim genlerimizde var. Global düşünmeli, Türkiye koşullarını unutmadan yerel davranabilmeliyiz. İkinci olarak odaklanmalıyız. Belli bir alana odaklanmak başarıyı getirir. Yaratıcılığımızı inovasyon için kullanalım ve rakiplere değil soruna odaklanalım. Üçüncü çıkış yolu olarak basit olmalıyız. Rutinden çıkmalı ve farklılaşmalıyız çünkü tüketici fark ettiğini satın alır. Dördüncü olarak da empati yapmayı unutmamalıyız. Umut varsa her zaman çıkış yolu da vardır. Yeter ki arayan olalım ve rutinden çıkıp takip edilen işlere imza atalım. Böylece farklılaşmayı ve kalıcı büyümeyi sağlayabiliriz.” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

İmer Özer sözlerine şöyle devam etti: “Avrupa’da özel markalı ürünlerin perakende cirosundaki payı ortalama yüzde 31,5 iken ülkemizde son yıllardaki artışlarla birlikte bu oran yüzde 20’nin üzerine çıktı. Avrupa’ya kıyasla özel markalı ürünler sektörümüz hızlı bir büyüme içinde. Tüketiciye ulaşma noktasında önemli bir gelişim kat eden özel markalı ürünler artık market raflarında ve alışveriş sepetlerinde daha fazla yer tutuyor. Geçtiğimiz yıl yaklaşık yüzde 70 büyüme ile cirosunu 50 milyar TL’ye çıkaran özel markalı ürünler sektörümüz, yılın 9 aylık döneminde ise yüzde 29 büyümeye ulaştı. Özel markalı ürünlerin kalitesine duyulan güvenin artmasıyla birlikte tüketicinin satın alma tercihlerinde ilk sıraya yükselen Private Label ürünlerdeki büyüme trendinin yılın geri kalanında da devam edeceğini öngörüyoruz.” dedi.