50’den Fazla Kanser Türü Tespit Edilebilen Bir Kan Testi Geliştirildi

01 Nisan 2020

Bilim insanlarınca yürütülen çalışma sonucunda geliştirilen basit bir kan testi ile çoğunlukla semptomlara rastlanmadan önce 50’den fazla kanser türünü tespit edebildiği açıklandı.

Ayrıntıları “Annals of Oncology” dergisinde yayımlan Kan test ile ilgili klinik çalışması, Dana-Farber Kanser Enstitüsü, Harvard Tıp Okulu, The Francis Crick Enstitüsü ve Londra Üniversitesinde görevli bilim insanları tarafından gerçekleştirildi. Kanser hastaları ve sağlıklı kişilerden alınan 4 binden fazla örnek üzerinde denenen kan testi, bunların yüzde 96’sında kanserin türünü doğru tespit etti. Testin doğru tespit ettiği türler arasında kolon, akciğer ve yumurtalık kanserinin yer aldığı bildirildi. Grail şirketi tarafından geliştirilen testin, kana tümörlerden sızan çok küçük genetik kod parçalarını ele veren kimyasal değişimleri bulmaya çalıştığı belirtildi.

Uzmanlar testle ilgili daha fazla çalışma yapılması gerektiğine dikkat çekerken ederken kan testinin, bunun tümörlerin, tedavileri daha kolayken teşhis edilmesine olanak tanıyabileceği ifade edildi.