72 Saat Boyunca Derin Nemlendirme

07 Kasım 2018


Hazırlayan ve Derleyen*
Burçak Alioğlu
Teknik Satış Müdürü
Arkem Kimya

 

Günümüzde milyonlarca kozmetik ürün tüketicisi dünyanın neresinde olursa olun kuru cildin sebebiyet verdiği pul pul bir cilt, ciltte kaşıntı ve hatta acıma hissi ile karşı karşıya. Elle tutulur bir rahatlama adına nemi ciltte hapseden ve olabildiği kadar uzun süre ciltte kalmasını sağlayan bir ürün arzu ediyorlar.

Kozmetik tüketicilerinin oldukça yaygın olan bu ihtiyacına PENTAVITIN® kısa ve uzun vadede cildi nemli tutarak mükemmel bir şekilde cevap veriyor. PENTAVITIN® özellikle çevresel etkenlerin, deterjan ve ev bakımı ürünleri gibi kimyasalların sebebiyet verdiği cilt kuruluğu yansıra hassas ciltler için de ekstra nem bakımı sağlar.

PENTAVITIN®’in bazı önemli genleri stimule ederek cilt bariyeri fonksiyonunu iyileştirdiği çalışmalarca kanıtlamıştır. Beraberinde bazı in vivo çalışmalarda da PENTAVITIN®’in cilt bariyerini güçlendirdiği ve 72 saat boyunca derin nemlendirme sağladığı gösterilmiştir. Benzersiz cilde bağlanma mekanizması sayesinde ciltte yatıştırıcı bir etki gösterir ki, durulanan kozmetik ürünlerinde de kullanılabilir ve bu özelliği kaybolmaz, aksine cildi nemlendirmeye devam eder.

Multifonksiyonel Güç
Kuru ve kaşıntılı bir cilt, kendini yeterince koruyamayan bir epidermisin habercisidir. Kuru cilt oluşumunda yaş önemli bir faktör olsa da çevresel etkenlerin de büyük bir etkisi vardır. Ortam iklimlendirmeleri, uçakla seyahat ve ağır hava koşulları gibi etkenlerin hepsi cilt için zorlayıcı ve zararlıdır. Hava koşullarındaki ani değişimler cildin biosensör fonksiyonu için büyük bir tehdit oluşturur. Sık sık deterjan ve kimyasallara maruz kalmak da cildin doğal bariyerini korumasını zorlaştırarak, cildi kurutur ve nemini azaltır. Sağlıklı bir ciltte, su kaybı epidermisin en dış tabakası olan stratum corneum tarafından düzenlenir.

Birçok çalışma ile de desteklendiği üzere PENTAVITIN® kısa, orta ve uzun vadede stratum corneum üzerinde nemlendirme sağlar ve cilt bariyerini güçlendirir. Kuru cildin sebebiyet verdiği gerginlik, kaşıntı ve batma gibi hislerin yerini çok daha rahatlamış bir cilt alır. Cilt yumuşar ve pürüzsüzleşir ve sonunda cilt sağlıklı bir görünüme kavuşur.

In vitro Etkinlik
PENTAVITIN® %100 doğal bir hammadde olup cildin yapıtaşı olan karbonhidrat komplekse özdeş yapıda bir moleküldür. Hammaddenin doğal kaynaktan olması tüketicilerinin kozmetik ürün seçimi için önemli bir faktördür. PENTAVITIN® bitki kaynaklı doğal hammadde kriterlerine tamamıyla uymaktadır. Ecocert, Cosmos ve Natrue sertifikalarına sahiptir. Benzersiz kompozisyonunun cildin yapıtaşı olan karbonhidrat kompleksine özdeşliği sebebiyle PENTAVITIN® cilde çok iyi tutunur ve bu sayede ciltte ve saç derisinde önemli derecede nemlendirme yapar.

Benzersiz Bir Şekilde Cilde Bağlanma Mekanizması
PENTAVITIN®’in cilde benzersiz bir şekilde bağlanma mekanizmasını, in vitro ve in vivo çalışmalar cildin keratin dokusundaki lysine’in serbest amino gruplarına bağlanmasıyla açıklıyor (G. Padberg; J.Soc. Cosmetic Chemists 23, 271-279, 1972). Bu benzersiz bağlanma mekanizması sayesinde PENTAVITIN® ölü cilt hücrelerinin epidermisten doğal yollarla uzaklaşmasına kadar cilt yüzeyinde tutunmaya ve dolayısıyla cildi nemlendirmeye devam eder.

Şekil 1. PENTAVITIN®’in keratin dokudaki serbest amino gruplara bağlanma mekanizması

Gen Ekspresyonu
PENTAVITIN®’in cilt bariyeri korumada önemli ve kilit genleri efektif bir şekilde uyardığı keratonistler üzerinde yapılan DNA mikrodizinli analizlerce kanıtlanmıştır. PENTAVITIN® filaggrin ve sintaz-3 gen ekspresyonu seviyelerine etkiyerek NMF (Natural Mositurizing Factor– Doğal Nemlendirci Faktör) ve hyaluronan seviyelerini artırır ki bu sayede cildin nemlendirme kapasitesini artırır. PENTAVITIN® lorikrin gen ekspresyon seviyesini artırır. Asit sifongomiyelinaz geni ekspresyon seviyesini yükselterek ciltte seramidlerin sentezlenmesini de tetikler.

Şekil 2. %0,3 PENTAVITIN®’in keratinositler üzerindeki gen ekspresyonu seviyeleri

In vivo Etkinlik
PENTAVITIN®’in ciltte nemi gliserine kıyasla daha çok topladığı bu testle kanıtlanmıştır.

Şekil 3. NOVA-metre ile nem ölçümlenmesi

Nova DPM 9003 kullanılarak gerçekleştirilen bir başka in vivo çalışmada %5 PENTAVITIN®’in %5 gliserine karşı kuru ve normal cilt üzerinde 14 gün boyunca kullanım sonrasında yaklaşık %50 daha iyi bir performans göstermiştir.

Şekil 4. Ciltte nem yüzdesi

4 haftalık bir klinik çalışma sonrasında %1 PENTAVITIN ® cildin kuruluğunu %20 oranında azaltmış ve son kullanımdan sonra 72 saat boyunca cilt nemini aynı seviyede tutmayı başarmıştır.

Şekil 5. Kligman klinik derecelendirme metoduna göre kuru cilt
belirtilerinin iyileştirilmesi

%1 PENTAVITIN® kullanımının cilt bariyeri fonksiyonunu iyileştirdiği ve güçlendirdiği, 28 günlük kullanım sonrası cilde uygulanan bant sıyırma (20 defa) öncesi ve sonrasında aynı TEWL (Transepidermal Su Kaybı) ölçülmesi ile kanıtlanmıştır.

Şekil 6. PENTAVITIN® kontrole kıyasla cilt bariyeri fonksiyonunu 4
hafta süre boyunca güçlendirir.

PENTAVITIN®‘in durulanabilir ürünlerde de cilt bariyerini güçlendirdiği TEWL (Trans Epidermal Su Kaybı) ölçümü ile kanıtlanmıştır. Hassas ciltler ve kaşıntılı kafa derisi üzerinde de iritasyon şiddetini azaltıcı yönde çalışır. Sadece %0,2 PENTAVITIN® kullanımı 3 gün içinde cilt bariyerini güçlendirir ve kıyas üründen 24 saat daha kısa sürede etkisini gösterir.

Şekil 7. TEWL (Trans Epidermal Su Kaybı) ölçümlenmesi ve 2 saat/24 saat iritasyon azaltma ölçümlenmesi

Şekil 7a

Tüketici panel testi sonuçlarına göre 2 hafta süresince %1 PENTAVITIN® kullanımı, %50 oranında cildi daha fazla yumuşatmış, pürüzsüzleştirmiş ve kuru cildin sebep olduğu pul pul görünümü ve kaşıntıyı %50 oranında azaltmıştır. PENTAVITIN® ile yapılan tüm çalışmalar bu ürünün gerçek bir nem mıknatısı olduğunu kanıtlar ve bu nedenle yüksek performanslı nemlendirici olarak birçok üründe yerini almıştır.

*: DSM ‘PENTAVITIN® Feel deep hydration for 72 hours’ broşüründen Türkçeye uyarlanmıştır.