Abdi İbrahim’den Türkiye Ekonomisine Çok Yönlü Katkı

29 Temmuz 2019


107 yıldır Türk ilaç sektöründe faaliyet gösteren, yurt içi ve yurt dışında yürüttüğü sürekli yatırımlarla sektördeki iddiasını her geçen gün pekiştiren Abdi İbrahim, önümüzdeki iki ay içinde 270 kişilik ek istihdam imkanı sunacağını açıkladı. Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, her türlü ekonomik ortamda yatırım ve üretim odağından uzaklaşmadıklarını dile getirdi. Esenyurt’ta bulunan Abdi İbrahim tesislerinde devam eden 1 milyar 275 milyon TL’lik yatırımlarına da dikkat çeken Nezih Barut, 2019 yılında yeni ürünler ve ilaç firmaları ile imzaladıkları yeni üretim anlaşmaları ile büyüme yolunda büyük bir kararlılıkla ilerlediklerini söyledi.

Nezih Barut: ‘Üretim Kapasitemiz İki Katına Çıkacak’’

İlave istihdam imkanı yaratmanın planlı ve sürekli yatırım gücü ve kuvvetli büyüme hedeflerinin bir sonucu olduğunu ifade eden Nezih Barut, 2019 yılında yeni ürünlerin yanı sıra üretim hizmetlerine de odaklandıklarını söyledi.

Abdi İbrahim’in devam eden 900 milyon TL’lik Steril Enjektabl ve Onkoloji Üretim Tesisi’nin 2021 yılında, 375 milyon TL’lik Steril Oftalmoloji ve Steril İnhalasyon Üretim Tesisi yatırımının ise 2019 yılı sonunda tamamlanacağını belirten Barut; bu yatırımlarla Abdi İbrahim’in üretim kapasitesinin yaklaşık iki katına çıkacağını ifade etti.

Devam eden yatırımların yanı sıra 2018 yılında açılışı biyoteknoloji tesisi AbdiBio ile birlikte üretim hizmetlerine odaklandıklarını belirten Barut: “Geçmişten bugüne dek verdiğimiz üretim hizmetlerimizde, İlaçta Yerelleşme uygulamasının da etkisiyle 2018’den bu yana farklı ve yoğun bir döneme girdik.

İlaç şirketleri ile peş peşe üretim anlaşmaları gerçekleştiriyoruz. Bunlara örnek olarak; GSK ile yaptığımız anlaşma kapsamında Steril İnhalasyon Üretim Tesisimizde BFS formunda steril inhalasyon ürünleri (nebul) üreteceğiz. Allergan’ın Türkiye’deki üretim ortağı olduk.

Steril Oftalmoloji Üretim Tesisimizde göz sağlığı (oftalmoloji) alanında üreteceğimiz göz damlaları, Allergan’ın kendi tesisleri dışındaki üretim olması açısından son derece önemli. Bu ve benzeri anlaşmalarla, uluslararası ilaç firmalarının şirketimize duyduğu güveni pekiştirmekten ve yapmış olduğumuz yatırımların hızlı dönüşünü görmekten mutluluk duyuyoruz. Türkiye’nin ilaçta bölgesel bir güç olma iddiasını destekleyen yatırımlara ve iş birliklerine devam edeceğiz” şeklinde konuştu.