Adiprene LFM C525: Lanxess’in Yüksek Standartlı Poliüretan Hammadde Sistemi

10 Haziran 2019

Son yıllarda sıcak döküm poliüretan hammadde sistemleri konusunda karşımıza çıkan pek çok yenilik var.

Bunların içerisinde kısaca LF olarak bilinen “Low Free” teknolojisini, özel polyol türleri (polikaprolakton ve polikarbonat diol vb.) ve özel izosiyanat türleri (HDI, PPDI vb) kullanılarak üretilen poliüretan türlerini, özellikle MDI sistemlerde 1,4 BDO yerine kullanılmak üzere geliştirilen kürleştiricileri sayabiliriz.

Kimsel olarak 2017 yılının sonlarından bu yana poliüretan hammadde sistemleri konusunda distribütörlüğünü yaptığımız LANXESS firmasının sahip olduğu ADIPRENE, VIBRATHANE ve özellikle de bowling toplarının imalatında kullanılan ROYALCAST markalı hammaddeleri 65 yıllık ve bir tecrübe ve birikimle üretilmektedir.

LANXESS’in üretmekte olduğu ve LF teknolojisi kullanılarak hazırlanan Low Free poliüretan hammadde sistemleri, her şeyden önce sağlık açısından çok önemli faydalar sağlamaktadır.

Klasik yöntemlerle üretilen ve konvansiyonel türler olarak adlandırılan hammadde türleri serbest izosiyanat monomerleri içermekte ve bu monomerler kullanıcıların soluk almaları ile vücutlarına nüfuz ederek sağlık açısından risk oluşturmaktadır.

Konvansiyonel sıcak döküm poliüretan hammaddelerinde %1 civarında olan serbest izosiyanat monomer miktarı LANXESS’in Low Free teknolojisi ile ürettiği hammaddelerde %0,1 seviyelerine kadar inmektedir.

Yüzde bir seviyelerinden binde bir seviyelerine inen serbest izosiyanat monomer miktarı sağlık konusundaki riskleri de ciddi oranda azaltmaktadır.

Çalışan sağlığı açısından böyle bir fayda sağlayan Low Free poliüretan hammaddeler, aynı zamanda düşük viskozite, daha uzun pota ömrü ve daha iyi dayanım özellikleri sağlayarak kullanıcıların hem proses hem de kullanım ömrü ve ürün kalitesi açısından avantajlar elde etmelerine imkân verirler.

Diğer sıcak döküm poliüretan hammadde sistemi üreticilerinden farklı olarak Low Free teknolojisi ile MDI bazlı poliüretan hammadde sistemlerini de üretebilen LANXESS’in yakın dönemde geliştirdiği ADIPRENE LFM C525 kodlu hammaddesi yukarıda belirtilen pek çok avantajı bünyesinde barındıran ve imalatında kullanıldığı ürünlerin çok yüksek dayanım göstermesini sağlayan özel bir üründür.

Sıcak döküm poliüretan ya da diğer adıyla poliüretan elastomer sektörünün çok yüksek dayanım sağlayan ve sektörde bu özelliği ile tanınan NDI bazlı hammaddelerinin alternatifi olması amacıyla geliştirilen ADIPRENE LFM C525, dayanım özelliklerinin anlaşılabilmesi için tarafsız laboratuvarlarda marketin yüksek standartlı NDI ürünü ile eşit şartlarda teste sokulmuştur.

Bu sayede LANXESS ürünü ADIPRENE LFM C525’in yüksek performans özellikleri ile tanınan NDI bazlı hammaddelerle birebir karşılaştırılması yapılarak NDI bazlı hammaddelere tam anlamıyla bir alternatif olup olamayacağının kullanıcılara gösterilmesi amaçlanmıştır.

ADIPRENE LFM C525 marketin yüksek standartlı hammaddesi ile neredeyse aynı dayanım özelliklerini sağlayacak kadar güçlü bir yapıdadır. Buna ek olarak çok daha sağlıklı bir yapıya sahip olması, proses avantajları yaratması ADIPRENE LFM C525’in diğer pozitif özellikleri olarak değerlendirilebilir.

NDI bazlı hammaddeler kullanılarak üretilen ürünlerin 3 kez poskür (postcure) işlemine tabi tutulması gerekirken ADIPRENE LFM C525’in sadece 16 saat süre ile poskür işlemine tabi tutulması yeterli olmaktadır.

Enerji, zaman ve fiziksel ortam ihtiyaçlarında önemli tasarruflar sağlayan bu özellikler ADIPRENE LFM C525’i NDI bazlı hammaddelere karşı daha da avantajlı hale getiren diğer özelliklerdir.

Özellikle forklift, istif makinesi, transpalet ve ağır yük tekerlerinin üretiminde kullanılabilen ADIPRENE LFM 525 hem MOCA’lı sistem TDI hammaddelerden daha güçlü ve sağlıklı yapısı ile hem de NDI bazlı hammaddeleri neredeyse yakalayan dayanım özellikleri ile sektörde önemli bir boşluğu kapatacaktır.

Yüksek performans sağlayacak şekilde 100°C sıcaklık koşullarında çalışabilmesi, yüksek dinamik yükler ve yüksek hızlarda çalışan tekerler (roller coaster tekerleri gibi) üretmeye uygun yapıda olması ADIPRENE LFM C525’in bir diğer artısıdır.

Özel kürleştiricisi VIBRACURE 2101 ile kürlendiğinde 96 ShA sertlik veren ADIPRENE LFM C525, klasik MDI hammadde sistemlerinde olduğu gibi 1,4 BDO ile de kürlenebilmekte, 88 ShA sertlik verirken de aşınma kaybı testlerinde 19,4 mm³ gibi harika bir sonuç sağlayabilmektedir.

Aynı hammadde ile iki farklı sertlikte ve farklı dayanım özelliklerinde ürünler üretmeye imkan vermesiyle ADIPRENE LFM C525 inovasyon konusunda LANXESS’in ne kadar önemli bir işe imza attığını da göstermektedir.

Serkan İltan / Cast PU Satış Yöneticisi – Kimsel Kimyevi End. Hmd. A.Ş.