AKPA Kimya A.Ş.

26 Aralık 2018

 

Melissa Mıyandoabchı
Bölge Satış Müdürü-İran, Azerbaycan
AKPA Kimya A.Ş.

 

1997 yılında kurulan AKPA Kimya A.Ş. organik peroksit, başlatıcı, hızlandırıcı ve boya kurutucular üzerine uzmanlaşmış olup; üretim operasyonlarını 16.000 m2’si kapalı 55.000 m2’lik fabrikasında gerçekleştirmektedir. Yurt içi ve yurt dışı pazarlama, satış ve lojistik operasyonları ise şirketin İstanbul’daki merkez ofisinden yürütülmektedir.

Birçok farklı kimyasal maddenin üretimini gerçekleştiren AKPA Kimya, ürünlerinin %75’inden fazlasını 65‘i aşkın ülkeye ihraç etmektedir. Ürünlerimiz; kompozit, boya, plastik, petrokimya ve kauçuk endüstrilerinde kullanılmaktadır. Otomotiv, denizcilik, tekne inşası, elektronik, rüzgar enerjisi, savunma, güvenlik, inşaat mühendisliği, demir yolları, toplu taşıma, borular, tanklar ve ızgaralar gibi korozyona dayanıklı ürünler genel olarak AKPA Kimya ürünlerinin uygulama alanlarıdır.

Globalleşen pazarda aktif rol alan ve sürekli gelişen AKPA Kimya, Ar-Ge, üretim, kalite kontrol, kalite güvence ve satış-pazarlama konularında uzmanları bir araya getirip, ürün geliştirme ve teknik desteğe yönelik faaliyetleri için bir ekip oluşturmuştur. Ar-Ge alanındaki önemli yatırımlar AKPA Kimya’nın büyüme sürecinde etkin rol almıştır. 2018 yılında cirosunun %4’ünü Ar-Ge yatırımlarına ayırarak müşterilerinin ihtiyaçlarına en uygun şekilde cevap vermekle yetinmeyip ayrıca müşterilerin uygulamalarına göre özel çalışmalar da yapılmaktadır. Bu çözüm odaklı üretme-geliştirme anlayışı hizmet kalitesini de üst düzeylere taşımıştır.

AKPA Kimya, ürün kalitesini geliştirmek ve güvence altına almak amacıyla ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Standartları tarafından belgelendirilmiştir. OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Standartları tarafından onay almıştır. Avrupa Birliği ülkelerine yüksek miktarda ürün tedarik etmesi sebebi ile de AB mevzuatı gereğince, REACH ve ECHA kayıtları da bulunmaktadır.

AKPA Kimya

Tüm Ürünleri Helal ve Tayyib Sertifikasına Sahiptir
AKPA Kimya her zaman üstün kaliteyi sunmak için en donanımlı ve eğitimli personelleri istihdam etmekte, yüksek kaliteli üretim standartlarına, yeniliklere ve dağıtım kanallarına yatırım yapmaya devam etmektedir. Dünya piyasaları dalgalı seyir halinde iken firmamız İran ile ticari ilişkilerin geliştirilmesi için güzel ve başarılı adımlar atmıştır.

Her zaman olduğu gibi şimdi de İran ile ilişkilerin gelişmesinin petrol, petrokimya, gıda, havacılık, enerji, tekstil ve bankacılık sektörlerine olumlu yansıyacağı gözükmektedir.

Her ne kadar piyasalar geçtiğimiz aylarda ABD’nin Iran hakkında almış olduğu ambargo kararıyla karışmış olsa da iki arasında uzun yıllara dayalı köklü ilişkilerden dolayı Türkiye, İran’ın bu zor günlerinde yanında yer alarak desteklemeye devam etmiştir. Buna örnek olarak; iki ülke arasında milli para birimleri üzerindeki ticaret ve gümrük kapılarının 24 saat açık kalması konusunda mutabakata varılmıştır. Özellikle bazı borsa şirketleri açısından da İran-Türkiye ilişkileri arasında çok önem arz etmektedir. Çünkü Türkiye’den İran’a yapılan ihracat her geçen gün artmakta ve son zamanlar da İran, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı dokuzuncu ülke konumuna gelmiştir.

AKPA Kimya olarak, İran ile ilişkimizin her geçen gün daha çok pekiştirilip her iki ülke arasındaki ekonominin geliştirilmesinde önemli bir rol oynamaya devam etmekteyiz.

Yorumunuz

  • (görüntülenmeyecektir)