Alaşımlı Jantlar: Graco Püskürtme Tabancaları Son Kat İşlemi Sunuyor

25 Haziran 2019


Marc Gijbels

Ürün Pazarlama Müdürü IPD
Graco

 

 

 

Türkiye’de faaliyet gösteren alaşımlı jant üreticisi Cevher Jant, son kat kalitesini artırmak ve bakım için harcanan süreyi ve maliyetleri azaltmak için Graco Pro Xpc Auto elektrostatik püskürtme tabancalarına yatırım yaptı.

Alaşımlı jantları püskürtme ile boyama işlemi söz konusu olduğunda mükemmel bir son kat elde etme, malzeme tüketimini azaltma, çevresel etkiyi azaltma, bakım için duruş süresini en aza indirme ve operasyonel güvenlik sağlama arasında nasıl bir denge kurarsınız?

Arabalar için alaşımlı jant üreten bir Türk şirketi olan Cevher Jant, bu beş hedefin tamamına ulaşmayı başardı. Nasıl mı? Elektrostatik kaplama alanındaki Graco uzmanlığından yararlanarak ve Graco’nun en yeni ve en yenilikçi elektrostatik püskürtme tabancası olan Pro Xpc Auto’ya yatırım yaparak.

Kapsamlı Tesisler
Cevher Jant; VW, Audi, Skoda, Seat, FCA, Daimler, BMW ve PSA gibi dünyanın bilinen orijinal ekipman üreticileri için alüminyum alaşımlı jant üretiminde uzmanlaşmıştır. Şirketin üretim portföyü, 14 ve 18 inç arasındaki alüminyum alaşımlı jantları kapsamaktadır. Müşterinin ihtiyaçlarına bağlı olarak, ısıl işlem ve elmas kesimi de uygulanabilmektedir.

Modern döküm/CNC makinelerinden, otomatik boyahaneden ve düşük basınçlı kalıp döküm yöntemlerindeki engin deneyimlerinden yararlanan Cevher Jant, hem en yüksek ürün kalitesi ve en geniş tasarım ve üretim esnekliği sağlamakta hem de müşterileri için rekabetçi fiyatlar sunmaktadır. 2002 yılında kurulan şirketin 2017 cirosu, 70 milyon Euro olmuştur. Satılan 1,6 milyon jantın neredeyse tamamı ihraç edilmiştir. İzmir, Türkiye’de yer alan üretim tesisi, tesisin yarısından çoğunu kapladığı 44.000 metrekarelik bir alana yayılmaktadır. Kalıp tasarımından döküme, son kata kadar jantlara ilişkin tüm üretim süreci, burada gerçekleştirilmektedir. Süreç beş aşamaya ayrılmıştır:Primer alüminyumun eritilmesi, jantların düşük basınçta kalıp dökümü, ısıl işlem, işleme ve kaplama.

Tesislerde üç eritme fırını; 28 düşük basınçlı pres; devamlı akış sağlanan bir ısıl işlem hattı; her biri üç çıtalı sekiz adet işleme istasyonu; yıllık 300.000 jant kapasiteli, beş çıtalı bir adet cilalama istasyonu ve yıllık kapasitesi iki milyon jant olan bir adet kaplama hattı bulunmaktadır. Tesis; boyut, dinamik ve denge kontrolleri için metalürjik test laboratuvarına ve bir adet kaplama kalite kontrol laboratuvarına sahiptir.


En Yüksek Kalite

Cevher, alaşımlı jantların son katı için jant sektöründe geçmişten beri kullanılan toz-sıvı karışımı kaplama sistemlerinden yararlanmaktadır. Chemetall kimyasallarıyla 13 aşamalı bir ön işlemin ardından, epoksi polyester tozu primer uygulanmaktadır.

Parçalar 180°C’de kürlenmekte, soğutulmakta, kalite kontrolden geçirilmektedir; gerekli durumlarda kusurlar kumlanmaktadır. Ardından, sıvı bazlı kaplama uygulanmaktadır. Çoğu uygulamanın altı veya yedi standart renk gerektirmesine karşın, Cevher, 15’ten fazla renk kullanmaktadır. Akrilik temiz katın uygulanması, iki uygulama işlemi arasında 12 dakikalık flash-off süreci ile birlikte ıslak boya üstüne ıslak boya kullanma yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Polimerizasyon, 15 dakika boyunca 150°C’de bir sıcak hava fırınında yapılmaktadır.

Kaplama döngüsünün sonunda, jantlar son kontrole ve ambalajlama istasyonlarına gönderilmektedir. Elmas finisaj gerekli olduğunda jantlara, primer ve baz kaplamanın uygulanmasının ardından ayna cilası uygulanmaktadır ve ardından, jantlar en başından, yani ön işlem aşamasından kaplama döngüsüne alınmaktadır. Son olarak, toz ve sıvı olmak üzere iki kat temiz kat uygulanarak dört kat boya oluşturulmaktadır.

Yenilikçi Düşünce
Şirket, sıvı kaplamaları püskürtmek için her zaman elektrostatik teknolojisinden yararlanmıştır. Yeni ve yenilikçi teknolojileri uygulamaya her zaman ilgi duyan Cevher,bir yıl önce tüm otomatik püskürtme tabancalarını, atomizerlerini ve kontrol ünitelerini Graco’nun Pro Xpc™ Auto tabancaları ile değiştirmiştir. Sabit resiprokatörler üzerine monte edilen iki sıvı kaplama uygulama kabininden her birine altı tabanca yerleştirilmiştir.

Tüm tabancalar, hiçbir zaman aynı anda kullanılmamaktadır. Aynı anda üç veya dört tabancanın çalıştırılması gereken yükleme işlemi sırasında operatör, jantın tasarımına ve boyutuna bağlı olarak farklı püskürtme programları seçebilmektedir. Örneğin; 15 ve 16 inç jantlar için 1, 3 ve 6 numaralı tabancalar; 17 ve 18 inç jantlar için 2, 4 ve 6 numaralı tabancalar kullanılmaktadır. 5 numaralı tabanca, genellikle yedek olarak tutulmaktadır.

Pro Xpc Auto Tabancalarına İlişkin Açıklama
Graco’nun Pro Xpc Auto elektrostatik püskürtme tabancaları çok yönlü, kompakt ve hafiftir. Bu özellikler, düşük taşıma kapasiteli robotlar ve resiprokatörler için ürünü ideal tercih haline getirmektedir. Bu ürünler güvenilir ve sağlamdır; çeşitli kaplama sistemi türlerinde etkili entegrasyon sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.


Pro Xpc Auto tabancalar kullanıcı dostudur ve birkaç bileşen içerir; kurulumu kolaydır. Bu da, bakım işlemlerinin daha az sıklıkta yapılmasını ve daha kolay olmasını sağlar. Tabancalar ve kaplama parametreleri, püskürtme esnekliği sağlamak ve süreci geliştirmek için bir PLC veya kontrol ünitesi ile kontrol edilebilir. Hava basıncı ve elektrostatik gibi kaplama parametrelerinin ince ayarının yapılabilmesi sayesinde, boyadan önemli oranda tasarruf etmek (bazı renklerde %15’e kadar) ve kalınlıkta tekdüzeliği korumak mümkündür.

Boyutun küçük, ağırlığın ise hafif olması, ürünlerin dar alanlarda ve köşelerde kullanılabilmesini sağlar. Patenti beklenen şarj noktaları, yüksek aktarım verimi sağlar ve malzeme tüketimini azaltarak verimi ve karlılığı maksimuma çıkarır.

Bu cihazların bir diğer temel özelliği ise güvenliktir. Kaplama kabinin içindeki yüksek voltaj riskli olabilir. Pro Xpc Auto tabancaları, riski azaltmak amacıyla 100 kV güç beslemesi ve düşük voltajlı bağlantı kablosu ile tasarlanmıştır. Voltajı oluşturan ve yöneten harici kontrol üniteleri, elektrik arklarının varlığını otomatik olarak algılayan ve işlenen bir parça tabancaya çok yaklaştığında elektrostatik yüklemeyi otomatik olarak durduran bir yazılıma sahiptir.

Graco Teknolojisi Fark Yaratır
Cevher Jant, Pro Xpc Auto tabancaları ilk kez kullandıktan sonra fazla püskürtmede önemli bir azalma olduğunu fark etmiştir. Bu da, kullanılan renge bağlı olarak boya tüketiminde %15-20 azalma sağlamıştır. Doğrudan etki eden finansal avantajlarının yanı sıra, çevre için de oldukça avantajlıdır; şirket daha az boya atığı üretmekte ve işlemleri için daha az kimyasal tüketmektedir.

Ek olarak, tabancaların elektronik kontrol üniteleri voltaj ve akım yoğunluğu gibi elektrostatik özelliklerini hassas bir şekilde kontrol edip ayarlayabildiğinden, bazı metalik gölgelerin kalitesi artırılmıştır. Eski ekipman, bu parametrelerin ince ayarının yapılmasına izin vermeyen pnömatik kontrollere sahiptir.

Cevher Jant, Pro Xpc Auto tabancalar ve elektronik kontrol üniteleri sayesinde, tüketimi ve bakım maliyetlerini azaltıp mükemmel son kat uygulamaları elde etmek için kaplama süreçlerinin kalitesini iyileştirmiştir.