Altermak Genel Müdürü Sayın Mustafa Acıpayamoğlu sorularımızı yanıtladı.

21 Şubat 2019
Altermak

 

Gerçekleştirdiğimiz söyleşide, Altermak Genel Müdürü Sayın Mustafa Acıpayamoğlu sorularımızı yanıtladı. Acıpayamoğlu, Altermak’ın gelişim süreci ve günümüzdeki yapısı hakkında bilgi verdi.

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?
1967 İstanbul doğumluyum. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi İstanbul’da okudum. İTÜ Endüstri Mühendisliği’ni bitirdikten sonra Yüksek Lisans eğitimimi de İTÜ’de tamamladım. İyi sayılabilecek seviyede İngilizceye sahibim. Evliyim ve biri kız biri erkek 2 çocuğum var. İş hayatıma profesyonel olarak, 1992 yılında o zaman Türkiye Wagner genel distribütörü olan, kendisinden hayatımın evrelerinde çok şeyler öğrendiğim ve bundan da her zaman gururla bahsettiğim Nuri Baylar A.Ş. firmasında başladım ve 3 yıl süresince satış müdürü olarak görev aldım. Basamakları biraz hızlı atlamış olmalıyız ki, 3 yıl sonunda, o zamanın verdiği heyecanın ve ticarete olan isteğimizin etkisi ile 1995 yılında Altermak firmasını 2 ortak olarak, kendisi de makina mühendisi olan Rahmet Çağatay ile beraber kurduk ve sektörümüz ile ilgili satış faaliyetlerine başladık. 1995 yılından bu yana, tam 24 yıldır Wagner firmasının Türkiye geneli satış, servis ve yedek parça faaliyetlerini sürdürmekteyiz. Amacımız boya ile ilgili çevremizde gördüğümüz her rengin kaplanması uygulamalarını yapan makinaları tedarik etmek ve bunları tüm sektörlere ulaştırmak oldu. Bugün itibari ile boyanın var olduğu ve kullanıldığı, endüstriden mobilyaya, inşaattan beyaz eşyaya, otomotivden ağır sanayiye her alanda bu makinalarımız ile hizmet veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz.

Altermak

Altermak’ın kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz?
Altermak çalışmış olduğu sektörlerin ihtiyaç duyduğu modern ve otomatik boyama hatlarını tesis etmek amacıyla, biraz önce de bahsettiğim gibi 1995 yılında 2 ortak tarafından kuruldu. Kuruluşundan itibaren, global boya makineleri pazarının önde gelen firması olan Wagner ile çalışan Altermak zaman içinde, CNC ağaç işleme makineleri ve büyük üretim hatlarında söz sahibi olan İtalyan menşeili V. Alberti, Italpresse ve İsviçre menşeili Striebig gibi markaların Türkiye genel distribütörlüğünü de almıştır. Bugün Altermak Türkiye’de metal, otomotiv, mobilya, beyaz eşya, inşaat, ağır sanayi sektörlerinde boya püskürtme ile çalışan ve özellikle mobilya imalatında faaliyet gösteren dev firmaların büyük çoğunluğunun üretim bandını kuran, teknik servis ve yedek parça hizmetini veren uzman bir işletme olarak hizmet vermektedir. Toplam 21 çalışanıyla, Türkiye’nin her noktasında üretim yapan tesislerin önemli teknolojik destekçisi olan Altermak bilgi birikimi, teknolojisi, etkin ve uzman ekibi ile bu firmaların ihtiyaçlarını karşılayabilen, sektöründe lider, saygın ve öncü bir marka olmuştur.

Altermak başlıca hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyor? Altermak’ın ürün, marka ve hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz?
Kuruluşumuzdan bugüne dek hitap ettiğimiz pazarlardaki talepler doğrultusunda ürün çeşitliliğimizi sürekli güncel tutmaktayız. Ana konumuz boyama sistemleri, otomasyonları, ekipmanları ve makinaları ve anahtar teslimi boya tesislerinin kurulmasına danışmanlık yapmak ve ayrıca bu tesislerde kullanılacak boya ekipmanlarını tedarik etmektir. Yoğun olarak faaliyette bulunduğumuz yaş boya, toz boya ve emaye sistemlerinde çok farklı sistemlerin ihtiyaçları belirlenip en optimum ürünleri sunmaktayız. Türkiye distribütörü olduğumuz Wagner marka boya sistemlerinin mevcut portföyümüze en etkili şekilde temini, satış sonrası servis sunumu ve yeni müşterilerimizle tanıştırılması için etkili bir şekilde çalışmaktayız. Mevcut müşterilerimize sunulan kaliteli hizmet, yeni tüketicilere ve pazarlara ulaşmamızda da çok önemli destek sağlamaktadır.

Altermak

 

Ayrıca ilave yan bir hizmet sektörü olarak da, boya ile bağlantısı doğrudan çok fazla olan ahşap işleme sektöründe küçük-orta ve büyük işletmelerde kullanılan, gereksinim duyulan tüm makine ve teçhizat da ürün yelpazemizde mevcuttur.

 

Altermak

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?
Ekonomik dinamikleri sürekli aktif olan, sürprizlere açık iç pazardaki çalışmalarımız kesintisiz süregelmektedir. Değişen ekonomi ve piyasa şartlarına en kısa sürede uyum sağlayabilmek için dinamik yapımızı muhafaza etmeye azami çaba göstermekteyiz. Dünyada yaşanan global ekonomik olumsuzluklar, coğrafyamızdaki siyasi çalkantılar maalesef tüm piyasalar üzerinde olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Geçmiş dönemlerde yaşanan benzer olumsuz dönemlerde edinilen tecrübeler, doğru ve etkili kararlar almamıza önemli katkı sağlamıştır. Altermak olarak bu sürecin geçeceğine ve daha güzel günlerin geleceğine inancımız sonsuzdur. Ürünlerimizle ilgili son yenilikleri ve gelişmeleri Türkiye pazarına sunmaya devam edeceğiz. Rekabet ortamında yüksek kapasitede hatasız üretim her geçen gün önem kazanmaktadır. Boyama sektöründe çalışan müşterilerimizde değişen piyasa koşullarına uyum sağlayabilmek için mevcut kapasitelerini artırmakta veya üretim hatlarını yenilemektedirler. Yüksek kalitedeki Wagner marka yaş boya, toz boya ve emaye uygulama sistemlerimiz ile müşterilerimize her zaman destek vermekteyiz. Ağırlıklı olarak yurt içinde sanayinin daha fazla yoğunlaştığı bölgelere ürün satışı gerçekleştiriyoruz. Bunların başında da İstanbul, Ankara ve İzmir geliyor. Ama Bursa, Kayseri ve özellikle son zamanlarda Konya, Antep, Denizli gibi şehirler de çok hızlı gelişen bölgeler. Yurt dışı olarak getirttiğimiz ürünleri, re-export yaparak bazı Türki Cumhuriyetlerine ve Kuzey Afrika ülkeleriyle, Orta Doğu pazarına da sunuyoruz.

Altermak

Altermak’ın çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Distribütörü olduğumuz firmalar sektörlerinde lider şirketler olarak, uluslararası çevre mevzuatı, ilgili çevre standartları ve bu alandaki en iyi teknolojileri temel alan sürdürülebilir bir çevre yönetimi politikası izlemektedir. Faaliyetlerimizden kaynaklanabilecek çevresel ve sosyal riskleri en aza indirgeyebilmek için sürdürülebilirlik politikalarını ön plana çıkararak ve çevreci üretim teknolojilerini seçilmiş ve sürekli geliştirilmiştir.

Uygulamasını yaptığımız boya ve emaye sistemleri sürdürülebilir atık yönetimi ile kirliliği kaynakta azaltarak atık oluşumunun en aza indirilmesini, tekrar kullanımını, geri dönüşümünü, geri kazanımını esas edinmiş çalışma prensibi ile geliştirilmiştir.

Altermak

Altermak’ın yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için Altermak’ın yatırım planları var mı, varsa nelerdir?
Kuruluşumuzdan bugüne kadar faaliyet konusu ürünlerimizde dünyanın önde gelen üreticileri ile çalışarak son teknolojiye sahip ürünleri mevcut pazarlarımıza sunmaya çalıştık. Üretici firmalar ve nihai tüketiciler arasında sağlıklı işleyen bir köprü kurup ihtiyaçların maksimum derecede karşılanmasını sağladık. Günümüzde yaşanan tüm yerel ve global sorunlar tüm sektörlerde olduğu gibi bizleri de maalesef olumsuz etkilemiştir. Mevcut hizmet kalitemizi devam ettirerek bu olumsuz sürecin şirketimize etkilerini minimize etmeye çalışmaktayız. Ayrıca yeni pazar ve yeni müşteri portföyümüzü genişletme çalışmalarımıza da aralıksız devam etmekteyiz.