Altın ve Kullanım Alanları

21 Haziran 2019

 

 

Hazırlayan: B.Serhat Cengiz

Genellikle, doğada diğer elementlerle birleşmemiş şekilde bulunan altın, herhangi bir işleme gerek kalmadan kolayca elde edilebilmesi sebebiyle madenciliği yapılan ilk metaller arasında yer alıyor. İşlenmesi kolay, paslanmayan bu güzel ve zarif metalden çok şık nesneler, özellikle ziynet eşyaları yapılagelmiştir. Altın elbette sadece kuyumculuk ve benzeri alanlarda değil, elektrikelektronik uygulamaları, dişçilik, uçak-havacılık endüstrisi, sanat ve tıp ve kimya alanlarında sıklıkla ve başarıyla kullanılmaktadır. Dergimizin bu sayısında, bu “asil” metali, yani altını inceledik.

Röportaj bölümümüzde, Stäubli Robotik Bölüm Müdürü Sayın Bahadır Kılıç ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Kılıç, Stäubli’nin geliştirdiği teknolojiler hakkında detaylı bilgi verdi.

Makale kategorimizde, ilgiyle okuyacağınızı düşündüğümüz iki makale yer alıyor. Bunların yanı sıra, uzmanları tarafından hazırlanan “Elektrostatik Yaş Boyama”, “Deniz Araçlarında Yüzey Hazırlığı ve Boyama” başlıklı teknik yazılara da bu sayımızdan ulaşabilirsiniz.

Bu sayımızda da, ulusal ve uluslararası haberler, ürün tanıtım konuları da dergimizin sayfaları arasında yer alıyor. Dergimizin yeni sayısını beğenilerinize sunuyor, hepinize keyifli bir yaz dönemi diliyoruz.

Sevgiyle kalın,