Avery Dennison’dan Termal Uygulamalar İçin Yeni Kompostlanabilir Etiket Malzemesi

21 Eylül 2020

Avery Dennison, BPA içermeyen ve FSC® sertifikalı termal etiket malzemesi ile birlikte yeni yapıştırıcısı SX6030 için OK Compost sertifikasını başarıyla aldı ve markalara daha sürdürülebilir ambalajlar için yeni seçenekler sunmaya başladı..

Geliştirme mühendisi Jennifer Bijkerk, yeni malzemenin gübrelenebilir termal malzemeler için arzda önemli bir eksikliğe işaret ettiğini söyledi: “Kompostlanabilir etiketler de dahil olmak üzere sürdürülebilir termal etiketlere olan talep çok büyük. TUV Avusturya tarafından verilen ‘OK Compost’ sertifikasından önce, Avrupa EN13432 standardı da son derece katı şartlar getiriyor.

Bu yeni malzeme, ürün referansı BW099 (Thermal Eco BPA Free FSC SX6030-BG40WH FSC) altında, özel saklama koşulları gerektirmeyen ve normal raf ömrüne sahip sağlam ve pratik bir malzeme sağlamak için yeni bir yüzey malzemesi / yapıştırıcı kombinasyonu kullanır. Kompostlama standartları sınırlı olduğundan, EN13432, Avrupa dışındaki birçok ülkede de kompostlanabilirlik standardı olarak kabul edilecektir. “

BW099 için ana uygulama, kompostlanabilir gıda ambalajlarının ve kompostlanabilir plastik poşetlerin, özellikle süpermarkette tüketiciler tarafından tartılan ve paketlenen meyve ve sebzeler için son dakikada doğrudan basılmış etiketlerin etiketlenmesi olacaktır. Tek kullanımlık plastikler üzerindeki yasakların hızla yayılması, aynı zamanda, tümü gübrelenebilir bir etiket gerektirecek olan gübrelenebilir taşıma torbaları ve diğer ambalajları kullanma yönünde bir istek olduğu anlamına gelir.

Ekim 2018’de Ellen MacArthur Vakfı ve BM Çevre tarafından başlatılan Küresel Taahhüt, konuya ve kompostlaşmanın potansiyel bir çözüm olduğuna ilişkin kamuoyu görüşünün altını çiziyor. Avery Dennison, plastik atıkları ve kirliliği ortadan kaldırmak için diğer kuruluşlar, hükümetler, STK’lar ve üniversitelerle çalışan 250’den fazla işletmeden biridir.

Select Solutions ürün müdürü Luuk Zonneveld, yeni malzemenin, pazarın daha geniş taleplerini desteklemek için 2 m genişlikte ve optimize edilmiş üretim verimliliği ile mevcut olduğunu söyledi. Zonneveld “Bu ürün kategorisinin dönüştürücüler ve son kullanıcılar için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve bunu, kendi daha geniş ve oldukça iddialı sürdürülebilirlik hedeflerimize önemli bir katkı olarak görüyoruz. Benzersiz bir yüzey malzemesi / yapıştırıcı kombinasyonu oluşturarak bu yeniliği üretmek için geleneksel teknolojiyi kullanabildik ve kompostlanabilir ürün yelpazemizi daha sertifikalı ürünlerle genişletme yönünde çalışmalar şimdiden devam ediyor” dedi.