Avon Türkiye’nin Faaliyetlerine Dair Röportaj

17 Ağustos 2020

Avon Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Genel Müdürü Sayın Orkun Gül ile firmanın faaliyet alanlarına, gelecek yıllardaki hedeflerine ve sosyal sorumluluk projelerine değindiğimiz keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Orkun Gül

Orkun Gül

Okurlarımıza kendinizden, profesyonel geçmişinizden bahseder misiniz?

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü, üniversite giriş sınavında Türkiye üçüncüsü olarak kazandım. 2003 yılında onur öğrencisi olarak mezun oldum. Procter & Gamble’da başladığım kariyerime, 7 yıl boyunca Pazar Araştırmaları Müdürü, Eczane Kanalı Satış Müdürü, Geleneksel Kanal Satış Müdürü ve Zincir Mağazalar Müşteri Yöneticisi olarak devam ettim. Avon ailesine 2010 yılında düzenlenen, üst düzey yönetici adaylarına yönelik Global Satış Akademisi programı kapsamında dahil oldum. 5 yıl yürüttüğüm Bölge Satış Grup Müdürlüğü görevimin ardından 2015 yılında Satış Direktörü olarak atandım. 2 yıl sonra Türkiye’deki Genel Müdürlük bayrağını devraldım. 2019’un başından bu yana ise Türkiye’nin yanı sıra Kuzey Afrika, Orta Doğu Bölgesi’nden sorumluyum.

Avon’dan, Kozmetik ve Kişisel Bakım alanındaki faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Avon, dünyada 134 yıldır kadınların en çok bildiği, en samimi bulduğu ve hem ürünleri hem de iş modeliyle hakkında en çok konuşulan güzellik markalarından biri. Bu yılın başında Avon adına çok önemli bir gelişme yaşandı. Brezilya merkezli Natura & Co’nun 134 yıllık Avon hisselerini satın alma işlemi tamamlandı. Böylece dünyanın dördüncü en büyük güzellik grubu doğmuş oldu. Avon, Natura, The Body Shop ve Aesop markaları ile dünya çapında 200 milyondan fazla tüketiciye her zaman, her yerde ve çoklu kanal yapısı üzerinden ulaşmayı hedefliyoruz.

Ortak bir vizyon ile güzellik ve ilişkilere olan tutkumuzla bir araya gelerek, hep birlikte daha adil ve daha güzel bir dünya inşa etmek için çabalayacağız. “Dünya İÇİN en iyi güzellik grubu olma” vizyonuyla her zamankinden daha da güçlü olacağımıza inanıyoruz. Türkiye’de ise Avon olarak 27 yıldır faaliyet gösteriyoruz. Türkiye’nin en çok bilinen ve ilk akla gelen güzellik markasıyız. Parfüm kategorisinde açık ara pazar lideriyiz. Türkiye’de dakikada 10’dan fazla Avon ruj satılıyor. 2019 yılında makyaj kategorisinde Türkiye’nin ‘‘En Sevilen Markası’’ ödülünü aldık. Avon pazarları arasında da Türkiye’nin tartışmasız çok başarılı bir konumda olduğunu söyleyebilirim. Tüm Avon pazarları arasında ilk 10 içerisinde yer alıyoruz.

Sektörle ilgili değerlendirme ve Avon’un pazardaki konumu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Türkiye’deki kozmetik sektörü 11.3 milyar TL’lik pazar payına sahip. Sektör her yıl ortalama yüzde 10 büyüme gösteriyor. 2020 yılında da bu trende paralel bir büyüme bekleniyor. 2018 Euromonitor verilerine göre Avon olarak toplam sektörde ilk 5 firma arasındayız. Doğrudan Satış Sektörü olarak 2018’de 3.6 milyar TL’lik bir büyüklüğe ulaştık ve önceki yıla göre yüzde 18’lik bir artış sağladık. Verilere göre 2020 için de bu oranlarda bir büyüme bekliyoruz. Avon olarak Doğrudan Satış Sektörü’nde de lideriz. Ben aynı zamanda Doğrudan Satış Derneği’nin geçen yıldan bu yana Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenmiş durumdayım. Sektörün gelişmesi ve doğru algılanması adına diğer üye şirketlerimizle birlikte organize bir şekilde son derece ciddi çalışmalar yapıyoruz.

İş modeliniz ile ilgili olarak önümüzdeki dönemde ne gibi yenilikler olacak?

Doğrudan Satış sektöründe faaliyet gösteren bir firma olarak işimizin kalbinde her zaman temsilcimiz bulunuyor. Biz, ticari olarak büyüyüp hedeflerimizi gerçekleştirirken, faaliyet gösterdiğimiz pazarlardaki kadınların da hem maddi hem de kişisel olarak gelişimlerini destekliyoruz. Markamızın ana misyonu kadınların güçlendirilmesi üzerine kurulu. Ancak tabi ki, her firma gibi biz de teknolojinin gücünden faydalanarak, farklı kanallar üzerinden müşterimize yaşattığımız deneyimi iyileştirmeye yönelik birçok adım atıyor, projeler geliştiriyoruz. Çok kanallı stratejimizi, temsilcilerimizin daha çok kazanacağı ve daha uzun süre bizimle kalacağı sürdürülebilir modellerin desteklenmesi için kullanıyoruz. Bu anlamda Natura & Co iş birliğinin de bize yeni kapılar açacağına, yeni fırsatlar sunacağına inancım tam.

Sosyal sorumluluk projelerine bakış açınız nedir? Firmanız yerel ve global bağlamda bu konu hakkında ne gibi çalışmalar sürdürmektedir?

Avon 134 yıldır sürdürdüğü çalışmalarda kadınların hayatlarına değer katma amacını gözetiyor. Bu amaç doğrultusunda, tüm dünyada kadınların karşılaştığı pek çok zorluğa karşı, onlara destek oluyor. 2019 yılında mevcut kuruluşlara ek olarak yeni programlar geliştirmek ve kadınlar aracılığıyla kadınlar için daha iyi bir dünya yaratmak amacıyla küresel bir program olan Stand4Her hareketi hayata geçirildi.

Ticari faaliyetler kadar toplumsal faydaya da odaklanmayı her zaman öncelik olarak görüyoruz. ‘Kadına şiddetle mücadele’, en önemsenen konuların başında geliyor. Diğer yandan, Avon “Kadının olduğu her yerde biz de varız” diyor ve farklı meslekleri tercih eden kadınları destekliyor. Günümüz dünyasında kadına biçilen rolleri eleştirmek, hayallerinin peşinden giden kadınlara her şeyin yakışacağını göstermek ve kadınlara ilham kaynağı olabilecek hikâyeler göstermek istiyor.

Avon Stand4Her ile uzun vadede, 2030’a kadar burstan akademiye, meme kanserinden aile içi şiddete kadar pek çok alanda her yıl 100 milyon kadının hayatına dokunmayı hedefliyor. Avon dünyanın en kapsamlı cinsiyet eşitliği araştırması olan 2020 Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde de yer alıyor. Endeks; şirket içi istatistikleri, istihdam politikaları ve iş yaşamında cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına ilişkin çalışmaları değerlendirip, en eşitlikçi şirketleri seçiyor. 325 şirketin seçildiği endekse Avon bu yıl ikinci kez dahil oldu.

2019 Yılında Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri Sözleşmesine (WEPs) imza atan Avon, pek çok alanda çeşitli projelerle kadınlara destek olmak ve toplumsal farkındalığı artırmak için çalışmalar yürütüyor. Avon, aynı zamanda Kadınları lider yapma misyonu çerçevesinde, KAGİDER önderliği, Dünya Bankası desteği ve PricewaterhouseCoopers ile Ernst & Young iş birliği ile gerçekleşen Fırsat Eşitliği Modeli sertifikasını da elinde bulunduruyor. Avon markasının ana misyonu kadınların güçlendirilmesi üzerine kurulu ve Avon’da her gün Kadınlar Günü… Dünya çapında milyonlarca kadın ve genç kız hâlâ pek çok ekonomik, sosyal ve politik engellerle mücadele ediyor. Bu yüzden de istedikleri gibi özgürce yaşayamıyorlar, hayallerini gerçekleştiremiyorlar. Avon Stand4Her hareketi ile bunu değiştirmek üzere yola çıktı. Kadınlar aracılığıyla daha iyi bir dünya inşa etmek amaçlanıyor. Bu yüzden de Kadınlar Günü için Speak Out- Sesini yükselt diyoruz. Speak Out ile cinsiyet eşitsizliği hakkında konuşmak, farkındalık yaratmak istiyoruz. Avon’un her çalışanı, her temsilcisi, müşterisi, her bireyini de bu harekete dahil ediyoruz.

Gelecek yıllarda Kozmetik ve Kişisel Bakım sektörünü ne gibi yenilikler bekliyor? Avon olarak önümüzdeki süreçte piyasaya sunmak istediğiniz yenilikçi ürününüz nedir?

Kozmetik sektöründe en çok tüketilen ürün grupları saç bakım ürünleri, cilt bakım ürünleri ve parfümler olarak karşımıza çıkıyor. Güzellik ve kozmetik alışverişlerinde dünyadaki en belirgin trendleri, yaşsız olmak/yaşlanmamak arzusu, temel davranış biçimlerine geri dönüş olarak da tanımlanan makyajsız gibi gözüken makyajlar (no make up make up), nude tonlar, cilt bakımında ise makyajsız da gurur duyulan bir cilt yaratma arzusu olarak sıralayabiliriz. Cilt bakımı ve kişisel bakımda doğal içerikli ürünlere yönelimin arttığını ve bu içeriklere dikkat çekilme oranlarının da artmakta olduğunu söyleyebiliriz.

Avon olarak en yenilikçi ürünlerimizin başında yeni vegan markamız Distillery serisi bulunuyor. Distillery serisi saf doğal içeriklerle hazırlanıyor, içerisinde hayvansal katkı maddelerini barındırmıyor. Ürünler daha temiz ve daha konsantre hale geliyor. Anew Ultimate Gold Peel-off Mask ise önce solgun görünen sonra altın gibi ışıldayan bir cilt görünümü isteyenleri hedefleyen bir ürünümüz. Cildin daha pürüzsüz, enerjik ve göz alıcı görünmesini sağlıyor. Altın içeren soyulabilen yüz maskesi, cilde sıkı bir görünüm de veriyor.

Önümüzdeki dönemde özellikle cilt ve vücut bakımı kategorisinde vegan güzellik ürünleri, doğanın uzmanlığından esinlenen doğal içerikli ürünler, akıllı anti-aging ürünleri, kapsül, serum, damla gibi çok farklı formlarda cilt bakım yenilikleri bizleri bekliyor. Kadın ve erkek parfümlerinde yenilerini ekleyeceğimiz koku notalarımız ve markalarımız geliyor. Makyajda ise yine göz ve dudak makyajının ön planda olacağı, hem trendlere uygun yeniliklerimiz hem de değişmeyen ve çok beğenilen efsane ürünlerimizle Türkiye’nin makyaj kategorisindeki Lovemark’ı olmaya devam edeceğiz.