Avrupa’da Yeni trend “Dijital Mavi”

18 Ekim 2016

BASF Boya Bölümü, her yıl otomotiv tasarımının gelecek vaat eden renklerini belirliyor. 65 renkten oluşan bu yılki koleksiyonun ana teması, modern dünyayı şekillendiren iki rakip bakış noktası; sanal dünyanın büyüleyiciliği ve doğallık. “Paralaks” kelimesiyle ifade edilen bu konsept, kendini dürüstçe ifade etme özlemini temel alan ancak farklı açılardan bakıldığında nesnelerin değişmiş göründüğü bir illüzyonu anlatıyor.

Çok Boyutlu Renkler Global Trendi Oluşturuyor

BASF tarafından açıklanan yeni otomotiv renk trendlerine göre sanal ve gerçek dünya arasındaki belirsiz ilişki, otomotiv renk paletlerinde görünür hale geliyor. Sentetik, metalik mavi, gümüş ve beyaz renk tonları, günlük yaşamın dijitalleştirilmesine yönelik bir trendi simgeliyor. Kromatik renkler ve doğal tonlar bir çelişki, özellikle kentsel alanlarda otantik deneyimlere ve duygulara yönelik bir arayış sergiliyor. İki veya daha fazla rengin metalik kentsel renklerle birleşmesini sağlayan yenilikçi pigment efektleri, yarının otomobillerinin renk portföyünü zenginleştiriyor. Ülkelere özel koşullar ve gelişmeler de global trendlerin bölgesel olarak uyarlanmasını şekillendiriyor.

Avrupa’da Değişen Kimlikler

Durduğunuz yeri değiştirmek farklı bakış açılarını görmenizi sağlar ve böylece yeni fikirleri mümkün kılar. Bu, değişen açının renk, efekt ve doku potansiyelini ortaya çıkarttığı otomotiv boyasının geliştirilmesinde doğrudan yansıtılıyor. Bu durum, Paralaks temasıyla bire bir uyum sağlıyor. BASF’nin renk pigmentlerine göre doğrudan bakışı kapsayan fiziksel dünya fikri, dijital görünüm veren yoğun bir metalik mavi ile temsil ediliyor. Dijital dünyada bir söz söylemenin işareti olan “hashtag” giderek önem kazanıyor. Ancak yine de Avrupalılar “hashtag” koyduktan sonra ne söyleyeceğinizi merak ederken gerçek yaşam deneyimlerini ve kişisel kimlikleri kaybetmeden dijital dünyaya adapte olmanın bir yolunu arıyor. Avrupa trend dünyasını, değişimin yeni yollarını sağlayan bir duyguyu temsil eden güçlü bayrak kırmızısından antrasit ve siyahların eşlik ettiği daha koyu kırmızılara ve yeşillere kadar değişen bir renk skalası oluşturuyor. Uzun yıllardır otomotivin ana renklerinden bir tanesi olan siyah, derin ve karanlık etkiler oluşturarak tekrar güç kazanıyor.