Barilla, 2018 Yılı İş ve Sürdürülebilirlik Sonuçlarını Yayımladı

13 Haziran 2019

 

Barilla, 2018 yılı iş ve sürdürülebilirlik sonuçlarını yayımladı. Çalışmalarını “Sizin için iyi, Gezegen için iyi” misyonu ile sürdüren Barilla, ilk sıfır CO2 emisyon hedefine Wasa ile ulaştı. Sürdürülebilirlik taahhüdü ile başarılı ekonomik sonuçlar elde eden şirket, küresel çapta büyümeye devam etti. Bir önceki yıla kıyasla tüm dünyada yüzde 3’ün üzerinde büyüme sağlayan şirketin 2018 cirosu, 3,48 milyon Euro’ya ulaştı. Böylece geçen yıl cirosunun yüzde 6,8’ini yatırıma ayıran Barilla, Çiftlik Hayvanları Refahı İşletme Değerlendirmesi (BBFAW) kapsamına alınan ilk İtalyan şirketi olmayı da başardı.

Hammaddeleri ve ürünlerini doğrudan ya da dolaylı olarak hayvanlar üzerinde test etmemeyi kamuoyuna taahhüt eden Barilla, tüm hayvansal kökenli hammadde tedarikini Hayvan Refahı Kurallarına uygun olarak karşılıyor. Grup, bu alandaki çalışmaları ve hassas yaklaşımı ile 2019 yılında Çiftlik Hayvanları Refahı İşletme Değerlendirmesi (BBFAW) kapsamına alındı.


Barilla Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Paolo Barilla
: “Ürünlerimizi merkezine alan her konuda kendimizi geliştirmeyi sürdürmek istiyoruz. Lezzet, beslenme ve çevresel sürdürülebilirlik artık daha iyi bir gelecek için gerekli hale geldi. Markalarımızın ‘Sizin İçin İyi, Gezegen İçin İyi’ misyonumuzla tutarlı olması gerekiyor. Kurumlar, kuruluşlar ve araştırma merkezleri ile iş birliği içinde çalışmaya, sürdürülebilirlik yolumuzda daha etkin çözümler bulmaya devam edeceğiz.” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Faaliyet gösterdiği tedarik zincirinde çevreye, çiftçilere ve topluma daha saygılı daha yenilikçi tarımsal uygulamaların yayılması ve kullanılmasında da öncülük eden Barilla, İtalya’da tedarik zinciri geliştirme sözleşmeleri aracılığıyla 5 binden fazla çiftlikle çalışmakta. Çiftçilere adil fiyatlandırma ve kaliteyi ödüllendiren primler sunan Barilla Grup, sürdürülebilir durum buğdayı projesi kapsamında sağlanan ürün miktarını 2018’de 230 bin ton artırdı. Proje kapsamında geliştirilen 10 Altın Kural ile sera gazı emisyonlarında ortalama yüzde 12 azalma, çiftçi maliyetlerinde ise yüzde 11 düşüş kaydedildi.