BASF Çeşitlilikte Şampiyonlar Listesinde

27 Nisan 2016

BASF, ABD’de çeşitliliği destekleyen ilk 50 şirketin belirlendiği şampiyonlar listesine üst üste dördüncü kez girdi.

Yönetim kademelerinde kadınlara önemli ölçüde yer vermesi sayesinde bu sene dört basamak yükselerek sıralamada 24. oldu.

DiversityInc adlı kuruluşun hazırladığı ve çeşitlilik klasmanında ilk 50 şirketi kapsayan listeye üst üste dördüncü kez giren BASF, geçen yıldan bu yana dört sıra yükselerek 2016’da 24. oldu. Liste 19 Nisan’da New York’ta düzenlenen ve ABD iş dünyasından 900 yöneticinin katıldığı bir toplantıyla açıklandı.

DiversityInc. CEO’su Luke Visconti konuyla ilgili şöyle konuştu: “BASF, yönetim kademelerinde kadınlara önemli ölçüde yer verdi ve bu alanda ABD’deki şirket ortalamasının yüzde 26,8 üstüne çıktı. Şirket, liderlik davranışlarının çeşitlilik üzerindeki somut etkilerini gösteren kriterlerde ilerleme göstermenin yanı sıra, Ulusal Üreticiler Derneği gibi örgütlerle işbirliği yaparak fabrikalarda da çeşitliliği geliştirme alanında bu yıl ilk 25 firma arasına girdi.”

BASF Corporation Başkanı ve CEO’su Wayne Smith ise açıklamasında, “Sürdürülebilir bir gelecek için kimya yaratırken çeşitliliğin ve kapsayıcılığın değerini göz ardı edemeyiz. Kökenleri ve deneyimleri farklı olan bireyler yeni fikirler ve bakış açıları ortaya koyar. Çeşitlilik bizi güçlendirir. Farklılıkları avantaja çevirirsek BASF olarak elimizden gelenin en iyisini yapabiliriz,” dedi.

DiversityInc’in ilk 50 listesine girebilmek için şirketlerin ABD’de en az 1.000 kişiyi istihdam etmesi gerekiyor. Her şirketin sıralaması 300 sorudan oluşan bir anketteki 183 farklı kritere göre objektif bir şekilde belirleniyor. Ölçümde eşit ağırlığa sahip olan dört ana başlık şunlar: CEO/Liderlerin Görev Bilinci, Yetenek Mecraları, Adil Yetenek Gelişimi ve Tedarikçi Çeşitliliği.

BASF Corporation’da çeşitlilikten sorumlu üst düzey yönetici olan Patricia Rossman da şirketin konuya yaklaşımını şöyle açıkladı: “Çeşitlilik ve kapsayıcılığımızı ilerletmek amacıyla yönetici eğitimlerini derinleştirmek istiyoruz. Liderlere büyüme ve değişim konularında daha büyük sorumluluk vermek için çaba gösteriyoruz.”