BASF, Otomotiv Renklerini Dijital Platformda Canlandırıyor

 

 

BASF’nin Boya Bölümü, AUROOM ile Otomotiv tasarımcılarının gerçekçi otomobil renkleri oluşturmasını gerçekleştiren bir dijital ortam sunuyor. BASF’nin sanal renklendirmesi; açıklık ve parlaklık gibi özellikler dahil olmak üzere otomotiv boyalarının tüm yönlerini kapsıyor. Tasarımcılar, bu renkleri otomobil modellerine uygulayarak hemen hemen her rengi boyayabiliyor ve aracın ilk tasarım aşamasında bile gerçekçi renkler elde edebiliyor.

BASF Boya Bölümü Avrupa Otomotiv Renk Tasarımı Başkanı Mark Gutjahr, “Otomotiv boyaları uygulandığı yüzeyin konumu, özellikleri ve bunlarla bağlantılı olarak insan üzerindeki etkilerini değerlendirdiğimizde oldukça karmaşık görünmektedir. Bu renk parametrelerinin bir 3D şekil üzerinde etkisini kolaylıkla anlayabilmek için dijitalleştirilmiş renkler, tasarımcıların kendi modellerindeki duruşunu görmesine olanak sağlıyor.” dedi. BASF, devamlı olarak tasarlanan yeni renklerle birlikte Avrupa’da 600’ün üzerinde renk üretiyor. Bu portföy, bundan sonra kameralar tarafından taranacak ve tarama işlemi esnasında oluşan yüksek miktardaki görünüm verisi bir matematik modeli ile işlenecek. BASF’nin renk konusundaki teknik altyapısı ve teknik bilgisi ise doğruluk sağlamaya katkıda bulunuyor. Otomotiv Tasarımcıları, AUROOM platformunda kapsamlı renk verilerine ulaşabiliyor ve platform tarafından sunulan farklı 3D şekiller üzerinde veya kendi modellerinin bilgisayar tasarımı üzerinde bunları uygulayabiliyor.

 

BASF Boya Bölümü Global Stratejik Pazarlama Başkanı Krzysztof Patryk Stolarzewicz ise AUROOM ile ilgili olarak “Dijitalleşme oldukça mühim bir konu, bilhassa da otomotiv sektöründe. Laboratuvarlarımızda renk oluşturma konusunda büyük bir deneyime sahibiz ve bunları dijitalleştirerek gerçeğe yakın dijital tasarımlar oluşturabiliyoruz. Müşterilerimiz için bu, renk kararı sürecinin daha hızlı, daha kolay ve çok daha etkili olacağı anlamına geliyor. Otomobil alıcılarının satın alma kararını etkileyecek tüm otomobil rengi çeşitlerini deneyimleyebilmesini sağlayarak markaya özel otomobil konfigüratörleri için verileri kullanabiliyorlar.” şeklinde konuştu

Yorumunuz

  • (görüntülenmeyecektir)