BASF Wyandotte’ta TPU Geliştirme Merkezi Açtı

05 Aralık 2019

BASF Elastollan TPU geliştirme merkezini Wyandotte, Miami, ABD’de açtı. Söz konusu merkez, müşterilerin yeni TPU çözümlerini kendi üretim tesislerini durdurmak zorunda kalmadan geliştirmesini ve denemesini sağlayacak. Müşteriler ayrıca formülasyonların daha hızlı değerlendirebilecek, geliştirme döngüsü sürelerini kısaltacak, üretim kalitesinde numuneler geliştirebilecek ve en önemlisi de, pazardaki faaliyet hızlarını artırabilecekler.

thyssenkrupp, SASA için Türkiye’de Polyester Üretim Tesisleri Kurdu

thyssenkrupp Industrial Solutions, Adana’da sentetik elyaf üretimi yapacak olan yeni polyester tesisi projesini kısa süre önce başarıyla hayata geçirdi. Yılda 380 bin metrik ton (günde 1.050 ton) PET üretecek şekilde tasarlanan tesis, tekstil uygulamalarına yönelik PET (polietilen tereftalat) üreten dünyanın en büyük tek hatlı üretim tesislerinden biridir.

Düzce Üniversitesi Öğrencileri Formula Student Yarışması için Prototip Araç Geliştirdi

Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Elemanı Araştırma Görevlisi Yakup Okan Alpay danışmanlığında 2018 yılında kurulan Düzce Üniversitesi Motor Sporları Topluluğu (MOSTOP) öğrencileri, dünyada mühendislik fakülteleri arasında en prestijli yarışmalardan biri olan Formula Student yarışması için prototip araç geliştirdi. Karbon fiber ve cam fiber kompozit ürünleri kullanılarak şasisi üretilen aracın hammaddesi, çelikten çok daha dayanıklı ve hafif olan karbon elyaf kompozit malzemelerden üretildi. Prototip araç, Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü bünyesinde yer alan Kompozit Malzeme Laboratuvarı’nda MOSTOP Danışmanı Arş. Gör. Yakup Okan Alpay ve öğrencilerin özverili çalışmaları sonucunda geliştirilirdi.

Uçak Kanatları için Yeni Kompozit Metal Köpük Geliştirildi

Araştırmacılar uçak kanatlarında kullanılmak üzere, kompozit metal köpük geliştirdi. Yapılan deneylerde alüminyumdan daha üstün performans gösterdiği ortaya çıktı. Uçak kanatlarının ön kenarlarının (Slat bölgesi) çok zorlu özelliklere karşı koyabilecek bir yapıya sahip olması gerekiyor. Yeni araştırmalar, çelik kompozit metal köpük (CMF) ve epoksi reçinenin bir kombinasyonunun, şu anda yaygın kullanımda olan alüminyumdan daha fazla istenen özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. CMF, alüminyum ile aynı ağırlıkta olsa da güvenlik ve yakıt verimliliği açısından daha çekici kılan özelliklere sahip olduğunu ifade eden araştırmacılar, bulunan bu malzemenin zorlu uçuş şartlarına dayanabilecek bir mukavemete sahip olduğunu belirttiler.

Lanxess Üretan Sistemleri için Yapay Zekâ Destekli Formülasyon Geliştirdi

Lanxess ürün geliştirme alanında yapay zekâ (AI) kullanımının kapsamını daha da genişlettiğini duyurdu. Prepolimer yelpazesini genişletmeye yönelik bir proje başlatan şirket, teslim sürelerini kısaltarak farklı gerekliliklere sahip yepyeni uygulamaları da kapsayan kişiye özel poliüretan sistemleri sunmayı hedefliyor. Üretan Sistemleri İşletme Birimi, yapay zekâ potansiyelinden yararlanmak üzere Citrine Informatics yapay zekâ şirketiyle proje ortaklığı başlatıldı.