BENTONE® ve BENAQUA® Yapı Kimyasallarında Kil Bazlı Reoloji Ajanları

25 Aralık 2018


Dilşat Şahin

Teknik Müdür
Fuchs

 

 

 

Udo Schonhoff
Teknik Satış Müdürü-EMEA
Elementis

 

 

Sıvalarda, harçlarda, zemin kaplamada, EIFS ve fayans yapıştırıcıları gibi yapı kimyasallarında reoloji kontrolü çok önemlidir. Selüloz eter temel olarak kıvamı ve su tutmayı ayarlar. Ancak selülozikler, kil bazlı ürünlerle kombine edildiğinde performansta çok ciddi gelişme gerçekleşir.

BENTONE® OC, doğal hektorit bazlı reoloji ajanıdır. Selüloz eter ile kullanıldığında, uygulamada davranışı; mala kullanımı, çimento, kireç, sıvaların pompalanabilirliğini geliştirdiği görünür. Ayrıca yeni uygulanmış malzemenin kayma direncini de artırır.

BENTONE® GS, çok yüksek oranda saf ve zenginleştirilmiş hektorit bazlıdır. Sıvalar ve yapıştırıcılar gibi macun kıvamındaki emülsiyon sistemlerinde parsiyel olarak selüloz eterin yerine geçebilir. BENTONE® GS uygulaması tipik olarak mala uygulamasını optimize eder ve kayma direncini geliştirdiği gözlemlenir. Ek olarak, uygulamadan sonra open time (açık zaman)’ın uzadığı ve kürleşmiş sistemlerde su almanın azaldığı gözlemlenir.

BENAQUA® 4000, hektorit/polimer kompozit bazlı reoloji ajanı. Çimentolu sistemlerde EIFS ve fayans yapıştırıcılarında selüloz eterin parsiyel olarak yerine kullanılarak formüle edildiğinde uygulama özelliklerinin ciddi miktarda iyileşmesini ve ekipmanda yapışkanlığın azalmasını sağlar. Ayrıca BENAQUA® 4000’in kullanılması akma noktasında ve kayma direncinde gelişmeye yol açar.

Yorumunuz

  • (görüntülenmeyecektir)