Cumartesi, Haziran 22, 2024

Bileşim Kimya Ar-Ge Müdürü Betül Çelik ile Röportaj

Bileşim Kimya Ar-Ge Müdürü Sayın Betül Çelik ile firmanın Ar-Ge faaliyetlerine, gelecek yıllardaki hedeflerine ve sektöre kazandıracağı avantajlara değindiğimiz keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Okurlarımıza kendinizden, profesyonel geçmişinizden bahseder misiniz?

Liseyi 50. Yıl Anadolu Lisesi’nde bitirdim. Ardından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kimya Bölümü’nden mezun oldum. Küçük yaşlardan itibaren fen bilimlerine olan ilgim kimya bölümünü seçmemde etkili oldu. Bileşim Kimya’da ilk olarak Sayın Aydın Şenler ile 2 yıl süren eğitimimle beraber Kalite Güvence Departmanı’nda görev aldım. Aynı zamanda Sayın Müfit Sabuncu ile Ar-Ge ve ürün gelişimi alanında eğitimimi tamamladım. Yaklaşık 8 yıldır Ar-Ge ve Ürün Geliştirme Müdürlüğü görevini yürütmekteyim.

Bileşim Kimya hakkında neler söylemek istersiniz? Faaliyet gösterdiğiniz alanlar ve ürün çeşitleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bileşim Kimya, sektöre 2000’li yılların başında 20 yıl önce adım atmıştır. Kalite standartlarına uygun yenilikçi ürünleri sayesinde Türkiye’de ve dünyada pazar payını her geçen gün atırmaktadır. Faaliyet gösterdiğimiz ürün grupları kişisel bakım ve ev temizlik alanıdır. Bunların içerisinde; saç şampuanı, saç kremi, duş jeli, vücut losyonu, cilt bakım kremi, renk tonu düzenleyici kremler, koku giderici ürünler, deodorant, roll-on, köpük sabun, sıvı sabun, sıvı temizleme kremi, yumuşatıcı, yüzey temizleyici, bulaşık deterjanı ve vegan sertifikalı kozmetikler bulunmaktadır.

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Satış faaliyetlerinizin gelişmesi için gerçekleştirmiş olduğunuz çalışmalarınız nelerdir?

2019 yılı Ekim ayı itibariyle Bileşim Kimya toplam cirosunun %45’ini yurt dışı pazarlardan, %55’ini ise iç pazarlardan karşılamaktadır. Yurt dışı pazarda 45’ten fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Yurt içi pazarda ise kendi markamız ve özel markalı ürünleri birlikte geliştirmekteyiz. Satış faaliyetlerimizin gelişmesi için; müşterilerimizin ve tüketicilerin ihtiyaçlarını belirlemek, sektöre katkı sağlayacak yenilikçi, katma değeri yüksek, zamanın çok kıymetli olduğu günümüzde zaman, performans avantajları sağlayacak ürünlerin, araştırma geliştirme faaliyetlerini yürütmek önceliklerimizdendir.

bileşim kimya binası

Ar-Ge’ye bakış açınız nedir? Gerçekleştirmiş olduğunuz Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Şirketleri canlı bir organizma olarak tanımlarsak, Ar-Ge bir şirketin kalbidir. Yenilikçi ürünlerin geliştirilmesi, bunların tüketiciye ulaştırılması, pazarlamasının yapılabilmesi, ürünün bir diğerine kıyasla ne gibi avantajlar sağladığının anlatılması, sürdürülebilir kaynakların kullanımı son derece önemlidir. Bu nedenle ekibin yetkinlikleri, bu yetkinliklerin ölçümü, uluslararası sistem, yönetmelik, kimyasal envanter bilgisinin sürekli takibi gibi konuları çok önemsiyor ve bunlar için sürekli kaynak ihtiyacı sağlıyoruz. Aynı zamanda Ar-Ge Müdürü olarak şirketimizin tüm departmanlarına kalite güvence ve Ar-Ge alanında düzenli olarak eğitim vermekteyim. Ar- Ge çalışmalarımızı ekibimizi sürekli eğiterek birlikte yürütüyoruz. Hammadde, yönetmelik, yasal ve ülke şartları araştırmalarımızı üst seviyede tutuyor, ürün stabilite, mikrobiyolojik kalite gibi önemli kritik kontrol noktalarımız için oldukça uzun çalışmalar yapıyoruz.

Bir ürünün gelişimi için 2 temel soru olduğunu düşünmekteyim: Tüketicinin neye ihtiyacı var? Bu ürünü geliştirebilmek için benim hangi hammadde, materyal, test ölçüm, yasal yükümlülükleri karşılamaya ihtiyacım var? Bu iki soru doğru cevaplandığında gerekli titizlik ile çalışmalar yapıldığında başarı gelecektir. Bileşim Kimya 2019 yılı içerisinde Ar-Ge kaynak ihtiyaçlarına önemli bütçe ayırmış, laboratuvarlarını yenilemiş, envanterine 4 adet yeni test cihazı ve uluslararası yasal yönetmelik takibi için bir yazılım programı dahil etmiştir.

Dünden bugüne kişisel bakım ve temizlik sektörü hakkında neler söylemek istersiniz?

Kişisel bakım ve temizlik sektörü, bilinçli bir tüketici kitlesi, ekonomik değişkenlikler ve dünyada bilimsel bilgi paylaşımının hızlanması neticesinde çok ciddi bir gelişim göstermiştir. Yıllar öncesinden başlayan insanın temizlik ihtiyacı artarak ve değişerek devam etmektedir. Tarihte bilinen ilk sabunun yaklaşık 6.000 yıl önce, Antik Babil’de, hayvan yağlarının odun külü ve suyla karıştırılmasının ardından bir temizlik maddesi oluşturduğunun keşfedilmesiyle yapıldığını biliyoruz. Yine Vatikan’da artan kötü kokunun (aslında mikropların) çok fazla sayıda insanın hastalanmasına neden olmasından dolayı, Vatikan’ın en büyük bütçeyi sarayın tütsülenmesine ayırdığını biliyoruz.

Tütsünün kötü kokuyu (aslında mikrobu) ve hastalıkları yok edeceğine inanılıyordu. Kozmetik ve temizlik ihtiyaçları her geçen gün değişerek artmaya devam etmektedir. Bu örnekten bugüne, Bileşim Kimya bu değişimlere paralel olarak ve üstüne ekleyerek sürekli araştırma ve üretim yapmaktadır.

bileşim kimya

Gerçekleştirmiş olduğunuz sosyal sorumluluk projelerinden bahseder misiniz?

LÖSEV, Gönüllü İyilik Hareketi gibi yardım dernekleri ile iletişim halindeyiz, oradaki ailelerimizi sevindirmek için Bileşim Kimya olarak katkı sağlamaya çalışıyoruz. Şirketimiz çalışanlarının çocuklarının okumasına destek sağlıyoruz. Ayrıca Genel Müdürümüz Sayın Sedat Çelik ve Şirket Danışmanımız Sayın Tülay Arsu tarafından başlatılan ‘Hepimiz Okuyalım’ isimli sosyal projemiz de 2020 yılında hayata geçiyor olacak.

Daha yaşanabilir bir dünya adına üretim yaparken almış olduğunuz önlemler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Daha yaşanabilir bir dünya adına, su enerji gibi doğal kaynaklarımızı israf etmeden kullanmak, sürdürebilir doğal kaynaklara önem göstermek, insan kaynağı gücü, zaman değeri ve yönetimi adına sistem iyileştirmeleri sağlamak Bileşim Kimya’nın en önemli politikasıdır. Hazırlamış olduğumuz TÜBİTAK projemizde de çok az su, çok az kimyasal, çok az enerji ile elde edilebilecek ekosisteme duyarlı ürün serisi geliştiriyoruz. Bu bakış açısını tüm ürün gruplarımıza yerleştirmek ve tüm Bileşim Kimya çalışanlarına adapte etmek için çalışıyoruz. Atık arıtma, geri dönüşüm, su ayak izi ve çalışmalarını en üst seviyede tutuyoruz.

bileşim kimya ürünleri

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler