Hızlı Yapılan Güvenli Bisiklet Yolları

26 Mart 2018

 

İstanbul Teknik Üniversitesi, kampüsünü daha çevre dostu hale getiriyor. Buradaki en önemli projelerden biri ise, Evonik’in bir kilometresinin sponsoru olduğu altı kilometre uzunluğunda bir bisiklet yoludur. Bu projede DEGAROUTE® esaslı iki bileşenli yol işaretlemesi kullanılmıştır.

İşaretleme, tüm yazılar ve simgeler dahil olmak üzere sadece üç günde tamamlandı ve bisiklet yolları kullanıma açılabildi.

Hemen bir dersten diğer derse yetişmek: Kampüsün büyüklüğü nedeniyle İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) bu, şimdiye kadar çoğu kez sadece arabayla mümkündü. Şimdi ise kampüsün içinden geçen altı kilometrelik bisiklet yolu çevre dostu bir alternatif sunmaktadır.

Bu ise Evonik tarafından desteklenen “Yeşil Kampüs” projesinin bir parçasıdır: Şirket yeni bisiklet yolunun bir kilometresinin sponsorluğunu üstlenmiş ve uzun ömürlü soğuk sprey plastik ile kaplatmıştır. Bu yol işaretlemesi DEGAROUTE® reaktif reçinesi bazlıdır.

İTÜ, dünyanın en eski teknik üniversitelerinden biridir. Neredeyse 250 yıllık bir tarihe sahiptir. Kampüsün altyapısı esasen arabaların ve TIR’ların geçişi için tasarlanmış olup, bisiklet ve yaya yolları öngörülmemişti.

İTÜ Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Sis Alkan, “Ancak bisiklet yolu yapımının üniversite için büyük bir zorluk oluşturmasının tek nedeni bu değildi” diyor. İTÜ’nün bir devlet üniversitesi olduğu, dolayısıyla bütçesinin de kısıtlı olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Türkiye’de diğer üniversitelerde benzer çevre girişimleri uygulanıyor olsa da “bizim “Yeşil Kampüs” projesi ile yaptığımız gibi bütünsel bakış açısına bağlı kalmıyorlar.”

Bu nedenle sınırlı maddi imkanlar, sorumluları yeni fikirlerin üretilmesine zorlamakta. Alkan, “Araştırmalarımız esnasında Evonik ve ürünü DEGAROUTE® ile tanıştık” diye açıklıyor.Bisiklet Yolları

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde DEGAROUTE® bazlı iki bileşenli yol işaretlemesi

Evonik Doğu Avrupa DEGAROUTE® yol işaretlemesi sorumlusu Serkan Akoğlu şunu kaydetti: “Bu projeye hemen ikna olduk ve bisiklet yolu ağının bir kilometresinin sponsorluğunu üstlenmeye karar verdik”.

Uygulamanın üstleniciliğini yapan Evonik’in Yol Çizgi müşterilerinden olan Altekma Grubu, işaretlemeyi iki tabaka sistemi olarak uygulamıştır. Altekma Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Melih Durmuş kullanılan sistemin avantajlarını şu şekilde özetliyor:

“Dünya çapında tedarik edilebilen sistemlerin arasında DEGAROUTE ® bazlı iki bileşenli yol işaretlemesi en uzun ömürlü malzemedir. Hızla uygulanır ve uygulama ile yolun kullanıma açılması arasındaki süre çok kısadır. Ürün sadece 20 dakika içerisinde kürlenir.”

Bisiklet yolunu olabildiğince güvenli hale getirmek için kaymayı önleyici madde ile kaplanan taban tabaka ve ardından üst tabaka uygulanmıştır. Melih Durmuş, “Bu sayede kaymaz bir yüzey geliştirilmiştir” diye kaydediyor.

Tüm işaretleme sadece üç gün içerisinde uygulanıp çalışma tamamlanmıştır. Yaklaşık 2.600 metrekare yol için toplam dört ton malzeme kullanılmıştır.

Serkan Akoğlu bir diğer avantajını ekliyor: ‘’Malzemenin beton ve asfalta çok iyi yapışması nedeniyle ince uygulamalar bile çok uzun ömürlüdür. Bir maliyet hesabı sunmak zorunda olan uygulayıcılar, bu sayede uygulamanın kalınlığında esnek davranabilir.’’Bisiklet YollarıİTÜ Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı yeni teknolojiye duyduğu hayranlığı gizleyemedi: ‘’Geçmişte önce farklı bir sistem kullandık ancak bu çok uzun zaman alıyordu ve karmaşıktı.” 800 metrelik bir yolun yapımı 22 gün sürmüş ve düşük sıcaklıklarda işaretlemeler uygulanamamıştı.

“Bunu göz önünde bulundurarak, artık eski sistemin yerine yeni iki bileşen işaretlemesinin bundan sonra tüm bisiklet yollarında kullanılması planlanmakta.”

Ayrıca sistemin sürdürülebilirliğini önemli bir avantaj olarak değerlendiriyor: “Tamirler ve son işlemler sorun teşkil etmemekte.”

Diğer sistemdeki uygulamalarda ise rengin solma ihtimali çok daha yüksek ve tabakanın tamamen kaldırılması, uygulamanın komple yenilenmesi gerekiyormuş. “Evonik sisteminde çalışma koşulları çok daha basit.”

Üniversite, bisiklet yollarının yanı sıra kampüste bir bisiklet mağazası da açmayı planlıyor. Orada üniversite çalışanları ve öğrenciler için bisikletler makul fiyata satılacaktır.

Kampüste gelecekte arabaların baskın olmaması ve öğrencilerin bir dersten diğerine bisikletle hızlı ve çevre dostu bir şekilde geçebilmesi için ayrıca bir bisiklet atölyesi kurulacak ve kiralık bisikletler sunulacaktır.

Friederike Roth – İletişim Yöneticisi Kaplama Reçineler Evonik Kaynak Verimliliği GmbH