Bonderite E-CO DMC, Veri Odaklı Endüstri 4.0 Uygulamaları İçin Hazır

10 Nisan 2019

 

Henkel, müşterilerinin giderek artan oranda veri odaklı Endüstri 4.0 çözümlerini hayata geçirme arayışında oldukları için metal ön muamelesindeki temel zorlukları ele alan yeni bir proses kontrol sistemi getirmiştir. Çok metalli alt yüzeyler için şirketin Yeni Nesil Dönüşüm kaplamaları (New Generation Coversion Coatings – NGC) ile birlikte, Bonderite E-CO dijital çok kanallı (DMC) kontrol cihazı, minimum işlem maliyetlerinde maksimum korozyon performansı ve sürdürülebilirlik sağlar.

Bonderite E-CO DMC, kullanıcıların onbeş veya daha fazla aşamaya kadar karmaşık metal ön işleme hatları çalıştırmalarına izin veren bir işlem kontrol sistemidir. Sezgisel bir dokunmatik ekranlı PLC arayüzüne sahiptir ve esnek  iletişim ve uzaktan erişim işlevselliği ile tamamen dijitalleştirilmiş işlem kontrolünü destekler.

Henkel’in Funo di Argelato – Bologna, İtalya’daki Avrupa Fonksiyonel Kaplama Ekipmanları Merkezi’nde Küresel İş Geliştirme Müdürü olarak görev yapan Maurizio Brancaleoni, “Uyarlanabilir açık sistem mimarisi sayesinde, yeni dijital çok kanallı kontrol sistemimiz metal müşterilerinin mevcut dönüşüm işlemlerine ve otomasyon konseptlerine kolayca entegre olacak” dedi. “Bu sistem, Yeni Nesil Dönüşüm kaplamalarımızla birlikte, Henkel’in sürdürülebilir metal ön işleme teknolojileri ve proses uzmanlığındaki önderliğinden elde edilen faydaları en üst düzeye çıkarır.”

Bonderite E-CO DMC kimyasal kullanımı, su ve enerji tüketimini ve bunun yanında atıkları en aza indirir. Buna ek olarak, metal ön işlemlerinde elle çalışmanın ve kimyasal maruz kalmanın önlenmesine yardımcı olur. Tüm ekipman ve proses kurulum, ayar, kontrol ve izleme, banyo hazırlığı ve yeniden doldurma dahil olmak üzere denetleyici tarafından etkin bir şekilde yönetilebilir. Çok kanallı sistem, aynı veya komşu binalardaki hem tek hem de çoklu üretim hatlarını destekler. Neredeyse sınırsız sayıda işlem parametresi ve cihazını kontrol edebilir.

Dahası Bonderite E-CO DMC, sayısal, grafik ve tüketim raporları oluşturmak ve geçmiş bir veritabanını korumak için tüm parametre verilerini ve olaylarını saklayan dahili bir bellek ile donatılmıştır. Denetleyicinin kapsamlı bağlantısı, sistemi yerel alan ağlarındaki diğer kaynaklara kolayca bağlar ve tabletler ve akıllı telefonlar gibi uzak cihazlara erişim sağlar. Belirli verilere sahip uyarıları seçili alıcılara SMS veya e-posta ile göndermeyi sağlar ve bulut tabanlı veri odaklı çözümlere entegre edilebilir.

Brancaleoni, “Sistem Henkel’in toplam çözüm yaklaşımını ve Endüstri 4.0’ı uygularken müşterileri destekleme taahhüdümüzün altını çiziyor” diye ekliyor. “Kullanıcılar otomatik parametre kontrolleri yapabilir ve hatta analiz edilen verileri çıktılarla ilişkilendirmek için özel bir işlev kullanarak tanklardaki kimyasal dozajını otomatikleştirebilirler – ve bunların hepsi sahaya personel dahil etmeden yapılabilir.”

Bonderite E-CO DMC’nin performans avantajları, geleneksel fosfatlama da dahil olmak üzere, Henkel’in mevcut metal ön işlem işlemlerinden herhangi biriyle sağlanabilirken, teknoloji, şirketin Yeni Nesil Kaplamaları ile birlikte maksimum sürdürülebilirliğini ortaya koymaktadır. Çok yüzeyli metal dönüşüm ve korozyon koruması için zirkonyum esaslı alternatifler olarak, bu Yeni Nesil Kaplamalar (NGC) ne fosfatlar, ne de ağır metaller içerir, su yönetimini kolaylaştırır ve işlem adımlarını, temas sürelerini, enerji tüketimini ve çamuru azaltabilir. Yüzeylerde sadece nanoince, toksik olmayan bir kaplama tabakası bırakan Henkel, müşterilerin üretim maliyetini, kontrolünü ve güvenilir kalitesini optimize etmesine yardımcı olur.

İtalya, Funo di Argelato’da (Bologna) bulunan Avrupa Fonksiyonel Kaplama Ekipman Merkezi, Henkel’in yenilikçi yeni metal ön işleme çözümlerinin başarısında, özel bir Bonderite proses kontrol ve otomasyon sistemleri serisiyle önemli bir rol oynamaktadır. Merkez bir Geliştirme Departmanı, bir Depo ve Bakım Laboratuvarı içermektedir.

Bonderite E-CO DMC sistemi Avrupa ve Kuzey Amerika’da mevcuttur ve Henkel’den Bonderite metal ön işlem işlemleri için eksiksiz bir uygulama, kontrol ve destek ekipmanı grubuna aittir.