Bostik Pazarlama Müdürü Sayın Suna Ayvazoğlu ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

19 Kasım 2018
Bostik

 

Bostik Pazarlama Müdürü Sayın Suna Ayvazoğlu ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Ayvazoğlu, Bostik’in inovasyon ve Ar-Ge faaliyetleri hakkında detaylı bilgi verdi.

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Grafik Tasarım bölümünden 1996 yılında mezun oldum. İş hayatıma reklam ajansında, önce grafik tasarımcı olarak başlayıp, daha sonra da sanat yönetmeni olarak devam ettim. Bu arada halkla ilişkiler konusunda London Scool of PR’dan bir eğitim aldım. Ardından yaklaşık 8 yıl Çuhadaroğlu Holding’de Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürü olarak görev yaptım ve 2006 yılından bu yana da Bostik’te Pazarlama Müdürü olarak çalışmaktayım. Evliyim ve iki çocuk annesiyim.

Bostik’in kuruluş süreci ve günümüzdeki yapısı hakkında bilgi verir misiniz?
Bostik seneye 130 yaşında olacak. Tarihine bakacak olursak çok büyük satın almalar ve birleşmeler yapmış ve yeniliklere de imza atarak dünya çapında büyümüş olan Bostik, 2017 yılında Arkema tarafından satın alınmıştır. Bostik, endüstriyel üretim, inşaat ve tüketici pazarlarında önde gelen küresel yapıştırıcı uzmanıdır. Bir asırdan fazla bir süredir, insanların günlük yaşamlarında karşılaştıkları güçlüklere, daha akıllı ve uyumlu yenilikçi yapıştırıcı çözümler geliştirmektedir. Beşikten mezara, evden ofise, Bostik akıllı yapıştırıcıları her yerde bulunabilir. Şirket, 2 milyar Euro’luk cirosu ve 6 bin çalışanıyla 50’den fazla ülkede faaliyette bulunmaktadır. Türkiye’ye girişini de sektöre adını veren markamız Çekomastik’i satın alarak 2005 yılında yapmış ve Çekomastik Kimya San. ve Tic. A.Ş. olarak yapılanmıştır. 2008 yılında Tekbau A.Ş.’yi de bü nyesine katarak yapı sektörü ne yön veren ürün gamını daha da zenginleştirmiştir. Günümüzde, Türkiye’de tek firma olarak, Bostik Kimya San. ve Tic. A.Ş. olarak devam etmekteyiz. Bostik Türkiye de, yapı ve endüstri sektöründe sızdırmazlık, yapıştırıcı ve yapı kimyasalları alanlarında çok güçlü bir marka olmakla beraber çok geniş bir ürün portföyüne sahiptir. Bostik’in, İnegöl ve Çorlu’da birer üretim tesisi bulunuyor.

Bostik başlıca hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyor? Bostik’in ürün, marka ve hizmetleri nelerdir?
Dünya çapında üç alanda yani “Son Tüketici (Hijyen), Endüstri ve Yapı” alanlarında hizmet verirken Türkiye’de sadece endüstri ve yapı alanlarında yapıştırıcı, yalıtım ve yapı kimyasalları sunmaktayız. Yapı alanını biraz daha açacak olursak, ağırlıklı olarak cephe sektörü ve inşaatın tüm alanları için sızdırmazlık ve yapıştırıcılar, su yalıtımı ve zemin çözümleri (hazırlık ve çeşit yüzey yapıştırıcıları) ve bunların dışında seramik derz ve yapıştırıcıları, ısı yalıtımı ve teknik harçlar ile bir inşaat için A’dan Z’ye ihtiyacınız olabilecek her şeyi kapsayan çok geniş bir ürün yelpazesine sahibiz.

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?
Satışlarımızı yurt içi ve proje ağırlıklı olmak üzere bayilerimiz kanalıyla gerçekleştirmekteyiz. Su yalıtımı ve teknik harçlar ile sızdırmazlık ve yapıştırıcılar yoğunlukta olmak üzere tüm gruplarımızı değişik sektörlere bayilerimiz aracılığı ile ulaştırmaktayız.

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında Bostik firması olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?
Müşteri ve tedarikçilerle süregelen iş birliğimiz, pazarın ihtiyaçları konusunda bize bilgi veriyor. İnovasyon stratejisi, 3 önemli amaçla desteklenmektedir. Bu amaçları; işlevsel değeri olan yapıştırıcıların tasarlanması, sağlık ve çevre üzerindeki etkilerin azaltılması ve ilave faydalar sağlayan yeni uygulamalar için yapıştırıcıların geliştirilmesi olarak gösterebiliriz. Bunun için Fransa’da “Akıllı Ev (Smart House)” yaratıldı. Akıllı Ev, test etmek, doğrulamak ve inşaat alanında yeni çözümler geliştirmek üzere tasarlandı. Bu eşsiz ev konsepti ile Bostik, malzeme ve enerji verimliliği konularındaki know-how’ı gerçek bir hayat gösterisine dönüştürmeyi hedef edindi.

Bostik

Akıllı Ev projesi 2030 yılında sürdürülebilir inşaatın nasıl görüneceğini yansıtan canlı bir pilot laboratuvar ve yaşam sergi salonudur. Bu ev, grubun araştırma ekibi ve bilimsel ortaklarına, şirketlere ve üniversitelere, gelecekteki inşaatlarda dört ana temele dayalı (Çevre, Enerji Verimliliği, Konfor ve Sağlık) yenilikleri gerçek koşullarda teste izin verir.

Akıllı Ev iki tamamlayıcı binadan oluşmaktadır: İlki ultra sofistike çözümler ve teknolojiler ile inşa edilen  160 metrekarelik fütüristtik ev. Tamamıyla araştırmave geliştirmeye adanmış bu gerçek tam ölçekli ekosistem, gündelik hayat senaryoları içeren deneyleri barındırır.  Bu deneyimler 2014 yılında Paris Venette’deyeni açılan Ar-Ge merkezimiz tarafından değerlendirilerek, gelecek nesiller ve sürdürülebilir bir dünya için daha verimli ürünlere imza atılıyor. Biri Amerika  Milwaukee diğeri Çin Şangay’da olan diğer muadil iki büyük Ar-Ge merkezimiz de küresel araştırma ve geliştirme kapasitemizi güçlendirmektedir.

Bostik’in çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz?
Yeni ürün ve aplikasyonları planlarken, çevresel etkileri gözeterek bir çalışma yapıyoruz. Tesislerimizdeki katı ve sıvı atıklar, ekolojik dengeye zarar vermeden, ilgili mevzuatlar uyarınca yönetilmektedir. Üretim alanları ve ofislerden çıkan atıkların öncelikle miktarlarının  belirlenmesi ve ileriki yıllarda planlı bir şekilde azaltılmasını sağlamak amacındayız. Kirletme etkisini sıfıra indirecek her türlü tedbiri almak, kontrol etmek ve düzenleyici faaliyetleri teşvik etmek üzere çalışmaktayız. Tesislerimizde, çevreye en az zarar veren enerjiyi, en verimli şekilde kullanmaktayız. Enerji tasarruf sistemleri konusunda piyasada etkin rol oynamak,  yeni teknolojiler geliştirerek çevreye ve doğal yaşama katkı sağlamak için çalışıyoruz. Kazaları analiz edip kök nedenlerini belirleyerek ve prosedürlerin sürekli geliştirilmesini sağlayarak, operasyonel gelişimin devamlılığı ile “Sıfır Çevre Kirliliği” ulaşmak hedefindeyiz.

İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?
İş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda bireysel bilinci ve katılımı teşvik edecek eğitim konseptlerimiz mevcut. Bu eğitimleri ve bildirimleri Paris merkezimizden geldiği şekliyle etkin biçimde uyguluyor ve bu bilince sahip oluyoruz. Çok önemli olduğunu söyleyebilirim. Bostik’in global konseptini tüm üretim tesislerimize de adapte ediyoruz. “Güvenlik” şirketimizin birincil önceliğidir.

Bostik’in yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için Bostik’in yatırım planları var mı, varsa nelerdir?
Türkiye gelişmekte olan bir ülke, yakın zamanda yaşadığımız ve ülke olarak bir süre daha etkilerini göreceğimiz bir ekonomik sıkıntının içinde olsak da, Türkiye’nin bunu atlatacağına inanıyoruz. Ve eminim, uzun vadede dünya çapında yatırımlar devam ettiği gibi, Türkiye’yi ilgilendiren yatırımlar da devam edecektir.

Bostik, geçtiğimiz yıl Amerika Birleşik Devletleri zemin kaplama yapıştırıcılarında lider XL Brands firmasını satın alarak gücüne güç kattı. Yeni global markalaşma stratejisi çerçevesinde de yapılanmalar devam etmektedir. Küresel bir pazar lideri yaratma tutkumuz doğrultusunda;  Türkiye’de de üretim tesisi bulunan Den Braven’in 2016 Aralık ayında Arkema grubu bünyesine katılması, Bostik’in uzun vadede yüksek performanslı yapıştırıcılar ve mastiklerde hedeflerine ulaşmasında yeni bir kilometre taşı oluşturmuştur.

31 Ekim 2018’de duyurulan en yeni alım ise İspanya’da gerçekleşti. Arkema, mühendislik yapıştırıcılarında, hızlı yapıştırıcılar konusunda uzmanlaşmış bir İspanyol şirketi olan Afinitica’nın satın alınmasıyla genişlediğini duyurdu. Dolayısıyla bizim de ürün çeşitliliği ve yeni teknolojiler alanında elimiz güçleniyor.