Boyalarda Güvenilir Reoloji Çözümleri

30 Mart 2020

Nouryon Bermocoll® selüloz eter markası ile boya endüstrisine 50 yılı aşkın bir süredir hizmet vermekte ve dünya çapında bilinirliğini korumaktadır. Bermocoll, su bazlı dekoratif boyalar için bir reoloji ajanı, stabilizatör ve su tutucu olarak kullanılır.

Bermocoll® selüloz eterler, müşterilerine düşük karbon ayak izi sağlayan solventsiz bir işlemle üretilir. Sektörün ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına farklı viskozite aralıklarında ve çeşitli modifikasyon özelliklerinde ürün grupları bulunmaktadır.

Boya Reolojisi

Reoloji, malzemenin farklı etkiler altındaki akış özelliklerini ve deformasyonunu açıklayan bilim dalıdır. Her malzeme dış kuvvetlerden etkilenir. Boya için bu kuvvetler, sedimantasyon, sarkma, yayılma gibi özellikleri etkileyen yer çekimi kuvvetlerinden, fırça, rulo ya da sprey uygulaması sırasında boyanın üzerinde etkili olan yüksek kesme kuvvetlerine kadar değişebilir. Reoloji biliminin önemli parametrelerinden biri olan Viskozite ise bir malzemenin akışa karşı direncinin ölçüsüdür.

Bermocoll® Prime– Yüksek Performanslı Ürünler Yüksek uygulama viskozitesi iyi film oluşturma ve yüksek örtücülük özelliklerinin sağlanması için gerek lidir ve Bermocoll Prime bu uygulama için özellikle önerilen yüksek performanslı bir üründür. Bermocoll Prime’ın orta ve yüksek kesme viskozitelerine standart tip selüloz eterlerden çok daha fazla katkıda bulunur.

Selüloz eterlerde yeni nesil ürün olarak geliştirilen Bermocoll Prime, düşük ila yüksek pigment hacim konsantrasyonu arasında değişen her türlü lateks boyada kullanılabilir. Bu yeni ürün her tür iç ve dış cephe boyası için uygundur ve düz ve yarı parlak kaplamalarda diğer ürünlere göre performans farkı çok daha belirgindir.

Üstün Renk Stabilitesi ve Mükemmel Renk Gelişimi

Bermocoll Prime ürün grubu çok çeşitli renklendiriciler ve lateks bağlayıcılar için mükemmel renk stabilitesi elde edilmesini sağlamaktadır. Bermocoll Prime, renk kabulü ve renk gelişiminin geliştirilmesi için tasarlanmıştır ve kullanıcılarına güvenilir renk performansı sunmaktadır. Renk gelişimi boyanın uygulama kuvvetinden ve kesme hızından bağımsız bir şekilde performans göstermeli, her uygulama noktasında mükemmel örtücülük sağlamalıdır. (Şekil 1) Renk kabulü, baz boyadaki renklendiricinin uyumluluğu, dağılımı ve stabilitesi ile ilgilidir.

Şekil 1. Başarılı ve başarısız renk kabul örnekleri. Renk kabulü, baz renk ve üzerine ikinci kat olarak uygulanan boya arasındaki
renk farkı ile ölçülür (dE (00))

Bermocoll Prime, renk kabulü açısından hassas olduğu bilinen sistemlerde de test edilmiş ve çok düşük dE (00) değerleri ve çok iyi renk kabulü elde edilmiştir. Renk kabulünün zor olduğu renk tonları seçilmiş, bir dizi farklı dispersan ile test edilmiş ve sonuçlar Şekil 2’de paylaşılmıştır.

 

Şekil 2. Mor renklendirici ile renklendirilmiş düz boya formülasyonunda Bermocoll® Prime ürün grubunun performansı.

Bermocoll Prime Ürünlerinin Reoloji Profili

Uygulanan Kesme hızı ile viskozitesi azalan sıvılar Psödoplastik (Shear Thinning) olarak tanımlanır. Bermocoll Prime, Standard Bermocoll® ürünleriyle karşılaştırıldığında daha az psödoplastik özellik göstermektedir. Boyada benzer bir viskoziteye sahip olan Bermocoll Prime, sulu çözeltisinde ise daha düşük Brookfield viskozitesine sahiptir (bkz. Şekil 3). Biraz daha fazla uygulama viskozitesinin olması Bermocoll Prime ürünlerinin uygulama performansını olumlu etkiler ve örtücülük gibi özelliklerinin gelişmesine katkıda bulunur.

Şekil 3. Bermocoll® Prime’ın standart Bermocoll®’e karşı reoloji profili

Düşük Ekleme Hızında Etkin Viskozite Artışı ve Stabilite

Sonuç olarak Bermocoll Prime ile formüle edilen boyalar, yüksek sıcaklıklarda depolandığında dahi çok kararlı ve sabit viskozite göstermekte ve farklı tipteki bağlayıcılarla uyumluluk açısından çok etkin performans göstermektedir.

Nouryon

Global bir kimyasal firma olan Nouryon; dünya çapında kâğıt, plastik, yapı malzemeleri, gıda, ilaç ve kişisel bakım ürünleri gibi sektörlere güvenilir hizmet sunmaktadır. Yaklaşık 400 yıllık geçmişi, 10.000 çalışanının özverisi, güçlü finansal performans, iş güvenliği, sürdürülebilirlik ve yenilikçilik için paylaşılan taahhüdümüz ile birlikte dünya standartlarında bir iş kurarak müşterilerimizle güçlü bir ortaklık kurmayı amaç ediniyoruz. Dünya çapında 80’den fazla ülkede faaliyet göstermekte olan Nouryon; Bermocoll ve Elotex markalarının yanı sıra sektörlerinde lider markalar olan Eka, Dissolvine, Trigonox ve Berol ürün gruplarını da portföyünde barındırmaktadır.

Reaksiyon Kimya

Reaksiyon Kimya, 15 yıldır boya ve yapı sektöründe faaliyet gösteren kimyasal hammadde ticaret şirketi ve lider üreticisidir. Üretim ve ticaret ile ilgili tüm operasyonlar, maksimum müşteri memnuniyetinin sağlanabilmesi için akademik ve deneyimli kadrosuyla tam donanımlı bir Ar-Ge ve Kalite Kontrol departmanı tarafından da desteklenmektedir. TÜBİTAK destekli gerek onaylanan ve gerekse süreçleri devam eden projeleriyle ürün portföyünün geliştirilmesi ve mevcut ürünlerin kalitesinin arttırılması hedeflenmiştir. Epoksi reçineler, Epoksi sertleştiriciler, selüloz eterler, toz polimerler, organik/inorganik pigmentler, mumlar, akrilik emülsiyonlar, şirket portföyündeki ana ürün gruplarından bazılarıdır. Dünyanın en iyi yerel ve global ortak şirketleri ile iş birliği içinde bulunan Reaksiyon Kimya, Kumho, Nouryon gibi lider markaları da temsil etmektedir. Firma TSE ISO 9001 Kalite Sistem Yönetim Belgesi’ne sahiptir.

 

Dr. Yasemin İlhan, Åsa Söderlund

Dr. Yasemin İlhan

Satış ve Pazarlama Müdürü
Reaksiyon Kimya

Åsa Söderlund

Boya Geliştirme ve Uygulama Bölüm Müdürü
Nouryon