Bursa OSB’ye Çevre Duyarlılığı Ödülü

13 Mart 2020

Doğal dengede yaşanan bozulmalar iklim değişikliği, doğal kaynakların hızla tükenmesi gibi birçok çevre problemini beraberinde getiriyor. Yaşanan çevresel sorunların önlenmesinde önemli görevlerden biri de sanayi tesislerine düşüyor. Özellikle çevreye dost üretim süreçlerinin kullanılması, doğal kaynakların korunmasına özen gösteren sanayi üretimi hem çevreyi koruyacak hem de ülkenin gelişmesine katkıda sağlayacaktır.

Bursa Organize Sanayi Bölgesi de ilk arıtma tesisini kuran OSB olarak bu konudaki duyarlılığını göstermiştir. Bursa Organize Sanayi Bölgesi, kuruluş amaçları arasında yer alan çevreye karşı duyarlılıkta da öncülüğün sahibi oluyor. Bursa Organize Sanayi Bölgesi, yapılan üretimin insan için olduğunun ve insanın da temiz bir çevrede var olacağının bilincinde adımlar atmıştır. Bu adımlar sayesinde defalarca çevre ödüllerine layık görülen Bursa OSB, sanayi tesislerine kirli suyu arıtıp proses suyu vermesinin yanı sıra kirli çıkan suyu da arıtıyor.

Tesis, geri dönüşüm sağlayan ve kurulu kapasitesi ile Türkiye’ deki en büyük, dünyada ise sayılı büyüklükteki tesisler arasında yer alıyor. 1998 yılında Bursa Çevre Merkezi’ni de kuran Bursa OSB’nin çevreye karşı bu duyarlılıkları, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği (SKB) tarafından iki kez, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da bir kez ödüle layık görüldü.