Cargill, Çiftçileri Sürdürülebilir Tarım Uygulamaları Konusunda Destekliyor

05 Ağustos 2019

 

Cargill, bu yılın başında hayata geçirdiği “1000 Çiftçi 1000 Bereket” programıyla çiftçilerin verimliliklerini ve refahlarını artırmak için çalışmalar gerçekleştirdi. Cargill, Türkiye’de mısır tarımında güvenli ve sağlıklı çalışma ortamının oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla program kapsamını genişletiyor. Mersin, Adana, Konya, Karaman, Manisa ve İzmir’de mısır tarımı yapan 1000 çiftçi ile yürütülen programda üreticiler, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarıyla bir araya gelecek. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili farkındalık oluşturulması ve üretimde bu kültürün yerleşmesi için düzenlenen eğitimlere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) uzmanları da katılacak. Çiftçilerin yenilikçi dijital araçlara erişimini sağlayarak refah artıran tarım uygulamalarının yaygınlaşmasını amaçlayan program dahilinde üreticiler, alanında uzman ziraat mühendislerinden zirai ve teknik danışmanlık almaya da devam ediyor. Çiftçiler 444 5 175 numaralı telefon hattından ulaşabildikleri 1000 Çiftçi 1000 Bereket Danışma Hattı kanalıyla her türlü zirai problemlerini uzman ziraat mühendislerine danışabiliyor ve Çiftlik Yönetim Sistemi online portalı ile de tarlalarını bir işletme gibi yönetme fırsatı buluyorlar.

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ergün Can: “Tarım sektörü gerek kendine özgü çalışma şartları, iş kültürü farklılığı, sektöre özgü kimyasal, fiziksel, hijyenik ve ergonomik risk ve tehlikelerle karşılaşma ihtimali gerekse çalışan karakteristiğinin farklı olması sebebiyle sosyal koruma anlayışı içerisinde analiz edilmesi gereken bir sektördür. Ülkemizde 2017 yılı Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre tarım sektöründe 155.619 çalışandan toplam 2.761 kişi iş kazası geçirmiştir. Ölümlü iş kazaları analiz edildiğinde kazaların yaklaşık %32’sinin trafik kazası, %13’ünün traktör ve tarım makineleri gibi iş ekipmanları kaynaklı kazalar, %10’unun ise düşme sonucu gerçekleştiğini biliyoruz.” şeklinde konuştu. Can sözlerine şöyle devam etti: ‘’Gerekli önlemler alındığında iş kazalarının %98’inin, meslek hastalıklarının ise %100‘ünün önlenebildiği teorisiyle sektörde iş sağlığı ve güvenliği farkındalığının artırılması ile iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçilebilir.’’

Cargill Gıda Orta Doğu, Türkiye & Afrika Kurumsal İlişkiler Direktörü Dr. Ediz Aksoy, 1000 Çiftçi 1000 Bereket programının ilk yılında gördüğü alakadan çok memnun olduklarını, bu ilginin programı daha da geliştirerek devam ettirmek üzere büyük bir motivasyon sağladığını ifade etti. 1000 Çiftçi 1000 Bereket programıyla sağlamayı amaçladıkları sosyal dönüşümü çeşitli alanlarda eğitim ve danışmanlıklarla da desteklemek istediklerini dile getiren Aksoy, “Sezon başında gerçekleştirdiğimiz ilk çiftçi buluşmalarında FODER (Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği) katkılarıyla çiftçilerimize finansal okuryazarlık eğitimi verdik. İkinci çiftçi buluşmalarımızda ise geleneksel çalışma yöntemlerinin yaygın olarak kullanıldığı, korunma gereksiniminin yüksek, tehlike ve risklerin görülme oranının çok olduğu tarım sektöründe iş sağlığı ve güvenliğine eğilerek farkındalık yaratmak istiyoruz.” şeklide konuştu.