CHT Turkey Kimya Ürün Grup Müdürü Hasancan Özyurt ile Röportaj

10 Temmuz 2020

CHT Turkey Kimya, Yapıştırıcılar ve İnşaat Kimyasalları Ürün Grup Müdürü Sayın Hasancan Özyurt ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Özyurt, CHT’nin ürün ve teknolojileri hakkında detaylı bilgi verdi.

 

Hasancan Özyurt

Hasancan Özyurt

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?
Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler lisans ve İstanbul Üniversitesi Yöneticiler için MBA yüksek lisans mezunuyum. İş geliştirme, marka yönetimi ve ihracat geliştirme alanlarında farklı sektörlerde çalıştıktan sonra 2016 yılında CHT Turkey Kimya’da çalışmaya başladım. Türkiye’de üretimini yaptığımız Su Bazlı Yapıştırıcılar ve İnşaat Kimyasalları ürün gamımızın Ürün Grup Müdürlüğünü yapmaktayım.

CHT’nin kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz? CHT’nin günümüzdeki yapısı nedir?
CHT’nin Türkiye’deki faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz? CHT Grubu faaliyetlerine 1953 yılında Almanya’da Tübingen Neckar’da tekstil yardımcı kimyasalları üretimi ile başlamıştır. CHT Turkey Kimya, CHT Grubu’nun bir iştiraki olarak, 1990 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Türk Tekstil Endüstrisi’nin gösterdiği ilgiye bağlı olarak kısa sürede büyüme yönünde ilerleme kaydetmiştir. İzlediğimiz yatırım politikası ile bugün 20.000 m2 açık, 8.000 m2 ’lik ’lik kapalı alanı içinde üretim, depolama, kalite kontrol ve araştırma-geliştirme faaliyetlerini sürdürmektedir. CHT grubu olarak 2007 yılında Türkiye’de 50 seneyi aşkın bir süredir faaliyet gösteren ve yapıştırıcı sektöründe uzman şirketlerden TUT Yapıştırıcıyı satın almıştır. TUT Yapıştırıcı’nın CHT Grubu’na katılmasıyla bünyemizde emülsiyon polimerleri üretimi başlamıştır. TUT Yapıştırıcı’nın 50 seneyi aşan tecrübesi ve CHT Grubu üretim teknolojisi ve standartlarının birleşmesi CHT Turkey Kimya’yı iç ve dış pazarda söz sahibi konumuna getirmiştir.

CHT’nin yapıştırıcılar kategorisinde sunduğu ürün ve markaları hakkında bilgi verir misiniz? Bu ürünler özellikle hangi sektörler tarafından talep edilmektedir?

TUBIBOND ve TUT markaları ile iç ve dış pazarlarda başlıca kağıt ambalaj, ambalaj ve ahşap teknolojilerine ürün ve hizmet sunmaktayız. Teknik servisin ve ürün kalitesindeki sürdürebilirliğin kilit olduğu müşteri portföyümüzde amaç üretimin verimliliğini arttırmaktır. Amacımız özellikle ambalaj sektörünün önem arz ettiği bugünlerde, müşterilerimizin durmadan yola devam etmesini sağlamaktır.

 

Ambalaj sektörü ülkemizde gelişen ve sürekli yatırım alan yıldız sektörlerden birisi. Gerek e-ticaretin gerekse paketli satılan ürün sayısının sürekli artış göstermesi bireylerin kişi başına yaptığı ambalaj tüketimini de arttırmaktadır. CHT’nin kağıt ambalaj sektöründeki çözümleri hangi son ürünleri kapsıyor?

Özellikle e-ticaretin son 10 yıldaki artışı ve dünyadaki trendler kağıt ambalaj sektöründe yatırımların artmasını sağladı. Türkiye’de sürekli yeni kağıt fabrikası yatırımıyla ilgili haberler duyabiliyoruz. Biz bu süreçlerde ambalajın taşıyıcı ve bağlayıcı özelliğini sağlayarak müşterilerimize oluklu mukavva kutu (koli), ofset kutu, un-çay-gıda torbaları, perakende kağıt torba, çimento torbaları gibi son ürünlerde hizmet sunuyoruz. Dünyadaki en büyük trendlerden bir tanesi ise geri dönüşüm. Bu süreçte firmaların sürekli değişen kağıt tiplerine ve makine değişikliklerine ayak uydurmak, ürünlerimizi de buna göre modernize etmek bizi kağıt ambalaj sektöründe tercih edilen teknik bir partner haline getiriyor. Milyonlarca kağıt ambalajda ve torbada CHT yapıştırıcılarının mukavemetini ve imzasını görebilirsiniz. Son senelerde ise CHT Almanya ve CHT Brezilya’da üretilen kağıt kimyasalları ile kağıt üretimine de kimyasal proses çözümleri sunmaya başlayarak kağıt ambalaja uçtan uca servis sağlayan bir firma haline geliyoruz. Bu süreçlere önerdiğimiz kimyasallar ise; enzimler, toz engelleyici ajanlar, köpük kesiciler, su itici ve yağ itici bariyer kaplamaları, genel fonksiyonel kaplamalardır. Ürün gamını detaylı olarak web sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?

CHT Türkiye olarak yurt içinde İstanbul merkez fabrikamız ve 3 farklı bölge depomuzla (Çorlu, Bursa, Gaziantep) müşterilerimize tedarik zincirimizi en iyi şekilde kullanarak hizmet sunmaktayız. Yine Trakya-İstanbul, Bursa, Ege ve Gaziantep bölge satış sorumlularımızla müşterilerimize hızlı dönüş ve teknik destek sağlıyoruz. 25 ülkede kendi tesisleri ve ofisi ile servis veren CHT grubunun polimer merkezi olan CHT Türkiye, bütün CHT grup şirketleri ile işbirliği halinde olarak o ülkelere İhracat yapmakta ve 100 ülkede ise CHT grup distribütörleri ve temsilcilerine hizmet vermektedir.

Türkiye’den 50’den fazla ülkeye ihracat yaparken her gün yeni pazarlar için ihracat araştırmalarını da sürdürüyoruz. Avustralya’ya dahi ambalaj sektörü için yapıştırıcı ihracatı yapıyoruz. Türkiye’de üretip Dünya’ya pazarladığımız ürünlerimizde Türkiye’deki üst düzey müşterilerimizin referansları da işbirliğimizin en büyük kanıtı.

CHT’nin özellikle yapıştırıcılar alanında geliştirdiği teknolojiler ve Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Türkiye’nin iyi üniversitelerinden mezun olmuş ve CHT vizyonu ile yoğrulmuş Ar-Ge ve uygulama laboratuvarı ekibimizle ülkemizdeki ve dünyadaki trendleri takip ederek müşterilerimize fonksiyonel ürünler üretiyoruz. 25 CHT ülkesindeki grup şirketleri ile olan iletişimimiz sayesinde dünyanın farklı yerlerinde öne çıkan ihtiyaç ve istekleri değerlendirerek projeler üretiyoruz. Geri dönüşüm, daha verimli ve daha hızlı üretim için ürettiğimiz yeni ürünlerimiz Türkiye ve yurt dışı pazarlarda yerlerini almaya başlıyor. Bio-degradable yani biyobozunur, geri dönüştürülebilir yapıştırıcılarımız kağıt ambalaj sektöründe ise gittikçe ön plana çıkmaya başlıyor. Standart ürün gamımızın yanı sıra terzi usulü yeni işlere açık olmamız Ar-Ge ekibimizi sürekli dinamik tutuyor ve sektörler arası projeler geliştiriyoruz. Solvent bazlı yapıştırıcılara karşı geliştirdiğimiz güçlü su bazlı yapıştırıcılar, sürdürülebilir ürünler şu an firmamızın Ar-Ge odak noktasıdır diyebilirim.

 

CHT’nin çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Sürdürülebilirlik; CHT Grubunun 2025 stratejisinin ana odak noktasıdır. Bugün yaptığımız bütün projelerde ürünün sadece rakiplerine göre verimliliğini değil aynı zamanda geri dönüşüme uygunluğu, doğada çözülebilirliği ve müşterimizin enerji verimliliği gibi bir çok perspektiften inceleyerek projeleri Ar-Ge sürecimize alıyoruz.

Plastik ambalajların kullanımını azaltmada öncü tedarikçisi olduğumuz kağıt ambalaj sektörüne verdiğimiz sürdürülebilir su bazlı ürünlerimizle bu dönüşümü destekliyoruz. Su bazlı çevreci ürünlerle solvent bazlı ürünlerin performanslarına erişerek gerek endüstrinin sağlığını gerek ise kendi çalışanımızın sağlığını önemsiyoruz. İstanbul-Hadımköy fabrikamızdaki tesislerimizde en gelişmiş filtrasyon ve arıtma imkanları ile temiz üretim mentalitesini kabul ederek üretim gerçekleştiriyoruz. Çevre sertifikalarına ve sürdürebilirlik raporlarına sahip olan CHT kendi sektörlerinde sürdürebilirliğin öncü firması olmuştur.