Cildinizi Güneşten Korumanın Altın Kuralları

05 Ağustos 2019

 

Güzel bir cilde sahip olmak doğal güzelliğin olmazsa olmazı; bu da cilt sağlığına özen göstermekle mümkün oluyor. İyi bir cilde sahip olmanın ilk şartının güneşe karşı önlem almakla mümkün olabileceğini belirten Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Öğretim Üyesi Dermatolog Dr. Hüsna Güder, sağlıklı bir cildin altın kuralları ile ilgili bilgiler verdi.

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Öğretim Üyesi Dermatolog Dr. Hüsna Güder, güzel bir cilde sahip olmanın sağlıklı bir beden ile mümkün olabileceğinin altını çizdi. Yaz aylarında güneşten korunmanın altın kural olduğunu ifade etti. Güneşten korunma önlemlerinin cilt tipine göre değiştiğini de dile getiren Dr. Güder, lekeler kendini göstermeye başlamış ise cildi sadece yazın değil, kış aylarında da güneşten korunmanın gerekli olduğunu vurguladı.

Açık tenlilerin güneşten korunmaya daha çok, koyu tenlilerin daha az ihtiyaçları olduğunu belirten Dr. Güder, her cildin daha az yaşlanmak, daha geç ve daha az kırışmak için güneş koruyucuya ihtiyaç duyduğuna vurgu yaparak “Güneşe çıkıldığındaki o göz kırpma hareketi kırışıklıklara neden olur. Güneşten korunmayan cilt ile korunan bir cilt asla aynı değildir. Cildin yaşlanma hızı güneşle ilgidir” şeklinde konuştu.

Güneşten kaçınmanın D vitamini eksikliğine yol açtığı yönündeki kaygıları da belirten Dr. Güneş, “Elbette, D vitamini eksikliği yaşamamaya dikkat etmek de önemli bir ayrıntı. Güneşten tamamen uzaklaşmak yerine, günlük 10-15 dakikalığına kol ya da bacaklarımızı güneşlendirmek D vitamini ihtiyacımız için yeterlidir. Yüzü doğrudan güneşe maruz bırakmaktan kaçınmalı” dedi.

Lekeye Çözüm Krem Mi, Lazer Mi?

Güneşten kaynaklanan lekelerin ve kırışıklıkların tedavileri için farklı yöntemler kullanıldığını anlatan Dr. Güder, piyasada etkili birçok leke ve yaşlandırma karşıtı krem olduğunu, aynı zamanda uzmanlar tarafından pek çok uygulama yapıldığını dile getirdi.

Sivilceden Kurtuluş Mümkün Mü?

Dermatolog Dr. Güder, sivilcelerin geçmişte genellikle ergenlikte görüldüğünü ancak günümüzde daha ileri yaşlara kadar uzandığını ifade etti. Sivilce oluşumunu engellemek için beslenme düzenine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Güder, kaynatılmamış özellikle kutu sütlerin içindeki proteinlerin hormonal etkiler gösterebildiğini ve sivilceyi tetiklediğini belirtti.

Cilt Kozmetiği Nasıl Seçilir?

Cilt temizlik ve bakım ürünlerinin de kişiye özgü olduğunu, bizzat deneyerek satın alınması gerektiğini belirten Dr. Güder, çok ucuz ürün tercih edilmemesi gerektiğini söyleyerek, “Ürün, kızarıklık veya bir başka sorun oluşturmuyorsa, sonuçtan da memnun kalınıyorsa o kişi için doğru üründür. Kutusu bittiğinde tekrar alma ihtiyacı duyuluyorsa doğru ürün bulunmuş demektir” dedi.