Çimento Sektörü İhracatla Nefes Aldı

12 Aralık 2019

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, çimento sektörünün Ocak-Eylül dönemi verilerini açıkladı. Bu verilere göre; çimento sektörü ihracat gelirinde yüzde 46’lık artış görüldü, üretilen çimentonun yüzde 19,7’si ihracata konu oldu.

TÜİK verilerine göre, sektörün 2019 yılının ilk 9 ayında çimento ve klinker toplam ihracatını en çok artırdığı ülke Kamerun oldu. Bu ülkeyi Fildişi Sahili ve Gine takip etti.

Çimento ihracatı bu dönemde %46,1 oranında artarak 8,6 milyon tona ulaştı. Klinker ihracatı ise %111 artarak 9 milyon ton oldu. Sektörün toplam ihracat değeri ise bu dönem için %46 artışla 676 Milyon Dolara ulaştı.

TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, “Son 2-3 yıldır bizim için en önemli pazar ABD’dir. Özellikle burada artan inşaat faaliyetlerinin ihracatımıza olumlu etkisi olmuştur. Diğer önemli pazarlarımız Gana ve İsrail’dir” dedi.

2018 yılı ilk 6 ayında satışlar, beklenenden sıcak geçen kış ayları sayesinde öngörülenden fazla artış göstermişti. Ancak 2019 yılında mevsimselliğin getirdiği olumsuz durum ve geçen yılın son dönemindeki küçülmenin devam eden etkisiyle, çimento iç satışlarında daralma görüldü. Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgeleri, bölgesel olarak iç satışlarda daralmanın en düşük olduğu bölgeler oldu.

Konut satışları ise açıklanan son verilere göre Türkiye genelinde, Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %15,4 oranında artarak 146.903 olarak gerçekleşti. TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka “Faizlerin düşürülmesiyle inşaat sektöründe yaşanacak olumlu gelişmelerle birlikte sektörümüzün iç satışlarının pozitife döneceğini umut ediyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.