Clariant 2018 Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Kimya Sektörünün En İyileri Arasında Yer Aldı

 

 

 

Clariant, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi (DJSI) 2018’de yer alarak, art arda 6. kez dünyanın en sürdürülebilir kimya şirketlerinden biri olduğunu kanıtladı. Şirket böylece sürdürülebilirliğe yönelik kararlılığını bir kez daha ortaya koymuş oldu.

 

RobecoSAM analistleri, Clariant’ın Maddi Önem, Çevre Raporlama, Su Riskleri ve İnsan Sermayesi Gelişimi kategorilerinde birinci sırada olduğunu, dolayısıyla değerlendirmenin tüm boyutlarında sınıfının en iyisi olduğunu teyit etti. Clariant hem DJSI Avrupa hem DJSI Dünya listelerinde kimya sektörünün en iyi şirketleri arasında gösterildi. Clariant CEO’su Hariolf Kottmann, konuyla ilgili şunları söyledi: “DJSI’de üst üste 6. kez yer almamız, Clariant’ın sürdürülebilirlik konusundaki kararlılığını koruduğumuz anlamına geliyor. Sürdürülebilirlik, Clariant’ı özel kimyasallar sektöründe bir numaraya taşıma stratejimizin ayrılmaz bir parçası olmuştur ve böyle kalacaktır.”

 

Clariant EcoTain® Ürün Gamını 169’a Yükseltti

Clariant, faaliyetlerini ve ürün portföyünü müşterilerine ek değer sağlamak ve globalde sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmak üzere yürütüyor. Örneğin performans ve sürdürülebilirlik açısından sıradan ürünlerden daha yüksek performans gösteren Clariant EcoTain® ürün gamı, geçen yıl 169 ürünü kapsayacak şekilde genişletildi. Dolayısıyla sürdürülebilirliği kurumsal stratejiden süreçlere ve ürün geliştirmeye kadar tüm iş aşamalarına entegre eden Clariant, paydaşlarının sürdürülebilirlik beklentilerini karşılamak için kararlı adımlar atmaya devam ediyor.

 

Kurumsal Sürdürülebillirlik ve Resmi İlişkilerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Joachim F. Krüger, şöyle söyledi: “Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde üst üste, kimya sektörünün liderleri arasında yer almamız, faaliyetlerimizin ve ürünlerimizin sürdürülebilirlik performansını, ortaklıklar ve yenilikçilik yollarıyla sürekli geliştirmeye yönelik kararlılığımızın göstergesi. Sürdürülebilirliğin sağladığı yararları müşterilerimiz, paydaşlarımız ve çevre açısından değere dönüştürmeyi hızlandıracak yollar aramaya devam ediyoruz.” DJSI, dünyanın en önde gelen sürdürülebilirlik endekslerinden biri olarak kabul ediliyor. Endeks, “sınıfının en iyisi” yaklaşımını temel alan ileriye dönük göstergeler dahil olmak üzere, şirketlerin çevresel, sosyal ve ekonomik performansa dayalı sürdürülebilirlik performanslarını ölçüyor. DJSI, risk ve tedarik zinciri yönetimi, operasyonel eko-verimlilik, ürün sorumluluğu, beşerî sermayenin gelişimi ile iş güvenliği ve sağlığı alanlarında çeşitli kriterleri değerlendiriyor.

Yorumunuz

  • (görüntülenmeyecektir)