Clariant, Çin’de CATOFINTM Katalizörleri İçin Yeni Yüksek Teknolojili Üretim Tesisi Kuracak

18 Eylül 2020

Odaklanmış, sürdürülebilir ve yenilikçi bir özel kimya şirketi olan Clariant, bugün Çin’de son teknoloji ürünü yeni bir katalizör üretim tesisinin inşasını duyurdu. Bu proje, Clariant’ın Çin’deki konumunu daha da güçlendiren ve ülkenin gelişen petrokimya endüstrisindeki müşterilerini destekleme yeteneğini artıran önemli bir yatırımı temsil ediyor.

Clariant’ın propan dehidrojenasyonu için CATOFIN ™ katalizörleri. (Fotoğraf: Clariant)

 

Yeni tesis, propilen gibi olefinlerin üretiminde kullanılan propan dehidrojenasyonu için CATOFIN katalizörünün üretiminden öncelikli olarak sorumlu olacak. Mükemmel güvenilirliği ve üretkenliği sayesinde CATOFIN, alternatif teknolojilere kıyasla üstün yıllık üretim çıktısı sunarak propilen üreticileri için genel karlılığın artmasını sağlar. Zhejiang Eyaleti, Jiaxing’deki Duşan Limanı Ekonomik Kalkınma Bölgesi’ndeki inşaatın 2020 yılının 3. çeyreğinde başlaması planlanıyor ve Clariant 2022 yılına kadar tam üretim kapasitesine ulaşmayı bekliyor.

Clariant Operasyon Direktörü Hans Bohnen,”Clariant’ın odaklanmış büyüme stratejisi için doğru portföyü tanımladığımızdan, onları mümkün olan en güçlü pazar pozisyonlarına yerleştirmek için katalizörler gibi bu temel yüksek değerli uzmanlık işlerine yatırım yapmamız artık çok önemli. Çin, Clariant için cazip beklentilere sahip büyüyen bir pazar olmaya devam ediyor. Bu yatırımın şirketimizin tüm bölgedeki konumlandırması ve müşteri yakınlığı açısından büyük fayda sağlayacağını ve dolayısıyla One Clariant kampüsü ile birlikte Clariant’ın “Fringe to Core” strateji uygulamasının başka bir mihenk taşını oluşturacağını söyledi.

Çin’in Zhejiang Eyaleti, Jiaxing’deki Clariant yüksek teknolojili CATOFIN ™ üretim tesisi. (Fotoğraf: Clariant)

Jiaxing’deki yeni tesis, Clariant Catalysts’in bugüne kadarki en dijitalleştirilmiş tesisi olacak ve üretim süreci boyunca sofistike otomasyon sistemlerini birleştirecek. Tamamlandığında, Clariant’ın Çin’deki üçüncü katalizör üretim tesisi olacak. Panjin’deki North Huajin Group ile bir ortak girişim tesisinin yanı sıra Şangay, Jinshan’da tamamen kendisine ait bir Clariant tesisinden oluşan Catalyst’in mevcut ağını güçlendirecek.

Clariant Catalysts Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Stefan Heuser, yeni tesisin önemini ifade ederek, “Jiaxing CATOFIN fabrikası, Çin stratejimizin önemli bir bileşenidir ve ülkenin büyüyen PDH pazarına yönelik taahhütlerimizi daha da geliştirmektedir. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere yerel kapasitemizi genişletmek için bölgedeki varlığımızı nasıl güçlendirmeye devam ettiğimizin bir başka örneği. “

Çin, dünyanın önde gelen amaca yönelik propilen üreticisidir. Ülkenin üretim hacmi, toplam küresel kapasitenin yaklaşık % 50’sini oluşturmaktadır ve yıllık% 8 artmaya devam etmesi beklenmektedir *. Sonuç olarak, yeni tesisin ilk aşaması, CATOFIN üretimi yoluyla Çin’in PDH gereksinimlerini karşılamaya odaklanacak. Gelecekte Clariant, Çin’in kimya endüstrisiyle ilgili daha fazla katalizör teknolojileri sunmak için sahadaki üretim yeteneklerini genişletebilir.

CATOFIN, hafif parafin hammaddelerinden propilen veya izobütilen gibi olefinlerin üretimi için oldukça güvenilir ve verimli bir dehidrojenasyon katalizörüdür. Katalizör, Clariant’ın Isı Üreten Malzemesi ile birlikte kullanılır, bu da üretim birimlerinin seçiciliğini ve verimini daha da artırır.

* IHS Markit 2019 raporundan veriler