Clariant, İkinci Bir CATOFIN™ Katalizör Sözleşmesi İmzaladı

16 Temmuz 2020

Clariant bugün Dongguan, Çin’deki Dongguan Grand Resource Technology (DGR) ile CATOFIN katalizörleri için ikinci bir sözleşme kazandığını açıkladı. Şirket, kararını Ekim 2019’da 600 KTA CATOFIN propan hidrojen giderme (PDH) ünitesinin başarılı bir şekilde başlatılmasına dayandırdı. Her iki PDH ünitesi de yıllık 1.2 milyon metrik ton ek yıllık propilen kapasitesini temsil edecek. CATOFIN Technology, 2017’den bu yana 22 yeni PDH fabrikasını veya yılda 15 milyon metrik tondan fazla propileni temsil eden yeni PDH ihalelerinin çoğunluğu için seçildi.

Clariant Catalysts Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Stefan Heuser, “Bu ikinci propilen projesi için DGR tarafından seçilmekten onur duyuyoruz. Sürekli katalizör yeniliği, Lummus Technology’nin süreçlerinde devam eden gelişmelerle birlikte, CATOFIN’in neden piyasadaki en üretken ve güvenilir çözümlerden biri olduğunu gösteriyor.”

Dongguan Grand Resource Technology Genel Müdürü Hanchu Li, “Projemizin hızlı bir şekilde yürütülmesinden gurur duyuyoruz” dedi. “İlk aşama için mekanik tamamlama sadece iki buçuk yıl içinde gerçekleşti, ardından hızlı ve sorunsuz bir başlangıç ​​yapıldı. Sonuçlar zaten kendini gösteriyor, Clariant ve Lummus’a uzmanlıkları ve destekleri için teşekkür ediyoruz. 2022’de ikinci aşamayı devreye aldıktan sonra aynı olumlu sonuçları bekliyoruz.”

Yılda 10 milyon metrik tondan fazla olefin üretmek için kullanılan CATOFIN, daha yüksek üretim, güvenilirlik ve yatırım getirisi nedeniyle giderek daha fazla tercih edilmektedir. Katalizörün yüksek akış koşullarında (tipik olarak %98’in üzerinde) güvenilir çalışma sağladığı ve tasarım kapasitesinin (ortalama %110’a kadar) üzerindeki ölçülerde üretime izin verdiği kanıtlanmıştır. Bu avantajlar, Clariant’ın yenilikçi Isı Üreten Materyali’nin sürece dahil edilmesi ile daha da artmaktadır. Tescilli malzeme, katalizör yatağı içinde ısı üretir, bu da enerji maliyetlerini ve karbondioksit emisyonlarını azaltırken seçiciliği ve verimi artırmaya yardımcı olur. Sonuç olarak, propilen üreticileri yatırımlarının daha hızlı geri dönüşünden ve günlük kârlı operasyonlardan faydalanabilirler.