Clariant, İnovasyon ve Sürdürülebilirlikte Henkel ve ICIS Ödülleri Aldı

20 Kasım 2020

Clariant’ın inovasyon ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığı Henkel ve ICIS ödülleriyle tanındı. Odaklanmış, sürdürülebilir ve yenilikçi bir özel kimya şirketi olan Clariant, kısa süre önce sürdürülebilirlik ve yenilik alanında çeşitli üst düzey ödüllerle onurlandırıldıklarını duyurdu.

 

Henkel Yapıştırıcı Teknolojileri, Clariant’a, 2020 Sürdürülebilirlik Ödülü’nü sundu. Ayrıca Clariant, bu yılki ICIS İnovasyon Ödüllerinde iki kategoride kazandı., Clariant’ın ham pirinç kepeği mumundan elde edilen çok amaçlı katkı maddesi Licocare® RBW Vita, ‘En İyi Ürün’ ödülünü kazandı ve Casale SA ile ortaklaşa geliştirilen amonyak sentez katalizörü AmoMax ™ -Casale, ‘En İyi Sürdürülebilir İşlem’ ödülünü almayı başardı.

Clariant’ın Baş İşletme Sorumlusu Hans Bohnen “Hem yenilik hem de sürdürülebilirlik Clariant’ın stratejik dayanakları arasında yer aldığından, ekiplerimizin çabalarınıni iş ortağımız Henkel ve ICIS’deki önde gelen endüstri yayını tarafından takdir edildiğini görmek beni çok gururlandırıyor. Bu, lider bir özel kimyasallar şirketine dönüşümümüzde doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” dedi.

Clariant, Henkel Yapıştırıcı Teknolojileri için en iyi harici iş ortağı olduğu ve müşterilerine daha yüksek değer, daha iyi performans ve daha düşük çevresel ayak izi sağlamasını desteklediği için Henkel Sürdürülebilirlik Ödülü 2020 ile onurlandırıldı. İş ortaklığının öne çıkan özelliklerinden biri, Henkel’in Ar-Ge, Satın Alma, Düzenleme ve Sürdürülebilirlik ekipleri için özelleştirilmiş Clariant Sürdürülebilirlik web semineriydi.

Üç bölgede 100’den fazla Henkel çalışanının katıldığı bu organizasyon, her iki şirket arasında yenilikçi bir işbirliği yaklaşımına işaret etti ve tüm katılımcılar tarafından çok değerli olarak değerlendirildi. Ayrıca, Clariant’ın olağanüstü Ecovadis puanı ve malzemelerinin, özellikle yenilenebilir hammadde kullanan Licocene® TERRA ve Exolit® TERRA’nın karbon ayak izi üzerindeki şeffaflığı, açık bir fark yarattı.

Henkel’de Otomotiv ve Metal İş Birimi Kurumsal Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Global Başkanı Christian Kirsten, “Sürdürülebilirlik, hizmet verdiğimiz farklı pazarlarda bir mega trend haline geldi ve CO2 azaltma, döngüsel ekonomi ve sağlık ve güvenlik ile ilgili çözümlere yönelik müşteri taleplerinde önemli bir artış görüyoruz” dedi ve ekledi “Clariant, hedeflerimizi desteklemek ve sürdürülebilir çözümlerle daha da büyümek için güçlü bir bağlılık gösterdi.”

ICIS İnovasyon Ödülleri, kimya endüstrisinde ürün, süreç ve sürdürülebilirlik inovasyonlarının yolunu açan şirketleri takdir ediyor ve ödüllendiriyor. Ham pirinç kepeği mumundan elde edilen Licocare® RBW Vita vaksları (wax) çok amaçlı katkı maddesi yelpazesi “En İyi Ürün” ödülünü kazandı. Pirinç kepeği yağı üretiminden kaynaklanan atık akışından elde edilen bu ürün, fosil bazlı vakslara sürdürülebilir bir alternatif oluyor ve teknik uygulamalarda katma değer sunuyor.

Ayrıca, amonyak sentez katalizörü AmoMax™ -Casale “En İyi Sürdürülebilir İşlem” ödülüne layık görüldü. Clariant ve Casale tarafından ortak, çok disiplinli bir çabayla geliştirilen AmoMax ™ -Casale, Clariant’ın endüstride kanıtlanmış AmoMax ™ 10 serisinin özelleştirilmiş evrimidir. Geliştirilmiş performansı, tesis operatörlerinin enerji tüketimini önemli ölçüde azaltabileceği anlamına gelir.

 

Clariant’ın yenilik ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığı Henkel ve ICIS ödülleriyle tanındı. (Fotoğraf: copyright Henkel)