Clariant, Tıbbi Sınıf ABS Polimerlerinin İşlevselliğini Artırıyor

27 Mart 2020

Clariant Plastics & Coatings Healthcare Polymer Solutions, tıbbi cihazlara ve farmasötik ambalaj üreticilerine, yasal gerekliliklere uyumdan ödün vermeden gelişmiş işlevsellik sunan, yeni bir ABS polimer bileşikleri ailesini duyurdu. Reçineler, MEVOPUR renk ve katkı konsantreleri ve ‘kullanıma hazır’ polimer bileşiklerinin bir parçasıdır.

 

ABS (akrilonitril-bütadien-stiren), tüketici ve otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kullanılan çok yönlü bir malzeme olarak bilinir ve şu anda ‘tıbbi sınıf’ reçine olarak yaygın şekilde bulunur. Clariant, formülasyon becerilerini, EN-ISO13485: 2016 sertifikalı üretim tesislerindeki bileşik yeteneklerini, ISO10993 ve USP Sınıf VI gibi standartlara uyumu destekleyen önceden test edilmiş bileşenlerle ABS reçine özelliklerini geliştirmek için kullanıyor.

 

Global Pazarlama ve İş Geliştirme Başkanı Steve Duckworth, “Clariant kısa bir süre önce, malzemeler hakkında QbD (Tasarım Sayesinde Kalite) ilkelerini uygulamak için yeterince erken karar vermenin, olasılıkların kapsamını genişlettiğini göstermek amacıyla ‘Yeniliğin Rengi’ temasını tanıttı” şeklinde açıkladı. “Renklerle tanınıyoruz, ancak zaten mükemmel bir reçine olan polimerlere – tıbbi sınıf ABS gibi – yeni özellikler eklemek için neler yapılabileceğini gösteriyor ve uygulama olanaklarını genişletiyoruz.”

MEVOPUR bileşimleri

MEVOPUR bileşimlerinde antistatik veya lazer kaynaklama işlevselliği ile birleştirilmiş parlak şeffaf ABS renkleri. (Fotoğraf: Clariant)

MEVOPUR fonksiyonel bileşiklerinin örnekleri şunları içerir:

ABS Çizilmez: ABS genellikle görsel çekiciliği için kullanılır, ancak bu, yüzey çizikleriyle kullanımda bozulabilir. Bu çizikler özellikle koyu renklerde görülür. Yeni MEVOPUR bileşikleri çiziklerin görünümünü azaltır ve cihazların daha uzun süre iyi görünmesine yardımcı olur.

 

ABS antistatik: Plastikler yalıtkanlardır ve bu nedenle statik yüklerin birikmesine eğilimlidir. Plastiklerin tozlarla temas ettiği uygulamalarda, toz yüzeye yapışabilir. İnhaler aralayıcı odaları gibi ilaç verme cihazlarında, bu yapışma etkisi doz güvenilirliğini ve tekrarlanabilirliğini azaltır. MEVOPUR kalıcı antistatik bileşikleri yüzey direncini azaltır ve yükleri hızlı bir şekilde dağıtır, böylece yapışmayı önler. Antistatik reçineler hem opak renklerde hem de şeffaf MABS’de (metil metakrilat-akrilonitril-bütadien-stiren) mevcuttur.

 

ABS lazer-kaynaklama şeffaf: Lazer kaynaklama iki bileşen içerir: lazer iletici ve lazer emici malzemeler. Polimerler genellikle lazer dalga boylarına karşı şeffaftır ve lazer enerjisini emecek şekilde değiştirilmeleri gerekir. Ancak renkli pigmentler lazer ışığı iletimini de engelleyebilir. Her iki bileşenin de aynı görünmesi gerektiğinde bu faktörler bir zorluk haline gelir. Yeni MEVOPUR bileşikleri hem lazer ileten hem de emen bileşenler için saydam renklere (örneğin mavi) sahiptir.

 

ABS lazer markalama, yüksek kontrast: Lazer markalama, plastiklerde yüksek hız, esneklik ve solventsiz markalama sunar. Bununla birlikte, açık renk bir arka plan üzerinde yüksek kontrastlı, koyu bir işaret elde etmek bir sorun olabilir. Yeni MEVOPUR ABS beyaz bileşiği, belirgin bir işaret oluşturmak için gereken süreyi azaltarak kontrastı optimize eder.

 

“İnovasyonun Rengi” tasarımcılara, mevzuata uygunluktan ödün vermeden, yeni fikirler ve yetenekler kazandırmakla ilgilidir,” diye devam ediyor Duckworth. “Bu yüzden MEVOPUR her fikri bir fırsata dönüştürmeye yardımcı olmaktadır diyoruz.”

 

2010 yılında piyasaya sürülen ve 10. yılını kutlayan MEVOPUR ürün yelpazesi, tıbbi cihaz ve ilaç şirketlerinin ürün yaşam döngüsü boyunca yasal uyumsuzluk riskini azaltmasına yardımcı olurken, performans ve görünüm için en yüksek standartları karşılıyor. Tüm MEVOPUR malzemeleri üç özel EN: ISO13485-2016 tescilli tesiste üretilmiştir ve ortak standartlara uygunluğu sağlamak için önceden test edilmiştir.

 

MEVOPUR® Clariant’ın birçok ülkede kayıtlı tescilli markasıdır.