Clariant’tan Metal İşleme Formülasyonları Yeni Nesil Fosfat Ester

11 Eylül 2020

Endüstriyel Yağlar Segmenti için sürdürülebilir içerik ve çözümlerin önde gelen tedarikçilerinden biri olan Clariant, metal işleme sıvısı formülasyonlarında olağanüstü performans ve üstün sürdürülebilirlik sunan yeni ve yenilikçi bir fosfat esteri piyasaya sürdü.

Hostaphat 1738, aşırı basınç performansını mükemmel bir düşük köpük profili ve güçlü emülsifikasyon özellikleriyle birleştirir. Yarı sentetik, sentetik, çözünür yağ ve düz yağ formülasyonlarına dahil edilebilir ve bu çeşitli metal işleme formülasyonlarında kullanım kolaylığı, yeni esteri formülatörler ve üretim yöneticileri için birincil seçim haline getirir.

Hostaphat 1738 ayrıca üstün sürdürülebilirlik özellikleri sunar. Kullanılan doğal alkolden dolayı %50 biyolojik olarak elde edilir ve standart fosfat esterlerden önemli ölçüde daha az fosfor içerir.

Hostaphat 1738, resimde gösterilen Clariant Mount Holly, NC, ABD tesisinde üretilecektir. (Fotoğraf: Clariant)

Clariant Kuzey Amerika, Endüstri ve Tüketici Uzmanlıkları İşletme Direktörü Jeff McManus

“Daha fazlasının daha iyi olduğu teorisi, bir esterin kayganlık açısından daha iyi performans göstermesi için daha fazla fosfor içeriğine ihtiyaç duyduğunuz varsayımıyla, endüstrimizde genellikle geçerlidir. Böyle olmasının gerekmediğini, Hostaphat 1738 ile, makinelere ve çevreye zarar verebilecek daha yüksek fosfor içeriği içeren esterlerle aynı performansı elde ettiğimizin kanıtladık” dedi

Clariant’ın az köpüren (low foaming) yüzey aktif madde serisine dayanan ürün geliştirme ekibi, bu kimyayı emülgatörlerin performansını da artıran aşırı basınç katkısı olarak işlev görecek şekilde daha da geliştirmek için çalıştı. Bu, çok işlevli tek bir ürünle kayganlığı, emülsiyon kararlılığını ve performansı iyileştirmek için metal işleme sıvısı üreticileri ve formülatörleri için ek bir araç sağlar.

Jeff McManus sözlerini “Hostaphat 1738, metal işleme sıvısının tüm yaşam döngüsündeki faydalarına sahiptir. Köpük azaltma verimi artırmaya yardımcı olur, stabilitesi bir malzemenin çalışma ömrünü uzatır, arıtma ve boşaltma zamanı geldiğinde, fosfordaki azalma çevresel etkiyi en aza indirir, bu yüzden gerçekten de beşikten mezara  performans ve sürdürülebilirlik üzerinde etkiye sahiptir” diyerek tamamladı.

Hostaphat®, Clariant’ın  birçok ülkede tescilli ticari markasıdır.