Çok Fonksiyonlu Bir Katkı Maddesi Olarak Kozmetikte Nişasta Kullanımı


Yazar:Małgorzata Chochoł

Kıdemli Satış Müdürü
Kişisel Bakım Ev Bakım&Endüstriyel Temizlik
Azelis Polonya

 


Çeviren: Özge Yüksel Özel
Teknik İş Geliştirme Müdürü
Kişisel Bakım
Azelis Türkiye

 

Mısır, pirinç ve tapyoka nişastaları, cilt bakımda ve renkli kozmetikte sürüm hissiyatını iyileştirme amacıyla kolay ve doğal bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Günümüzde doğal kozmetiklere yönelik eğilim giderek artmakta, bunun sonucu olarak giderek daha fazla tüketici, pazardaki mevcut ürünlere doğal alternatif ürün arayışına girmektedir. Hissiyatı iyi olmakla beraber etkili ve doğal bir ürünün formüle edilmesi, hala günümüzün en ileri hammadde teknolojilerinin karşılamakta zorlandığı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin, tüketiciler kullandıkları ürünlerin yüksek miktarda doğal yağ içermesini talep etmekle beraber uygulamadan sonra ciltleri üzerinde ağır tıkayıcı katman hissini istememektedir.

Algı, Hissiyat ve İpeksi Son Hissiyat
Günümüzde, tüketicilerin satın alma kararında koku ve aktiflerin yanı sıra ürün dokusu da önemli belirleyici bir rol oynamaktadır. Ürün dokusu, ürünün cilt üzerinden yayılım özelliğini ve ürün uygulandıktan sonra cildin tepkisini içermektedir. Bu kriterler aynı zamanda giderek büyüyen bir sektör olan bronzlaştırıcı ürünlerde de önem kazanmaktadır.

Yakın zamana kadar, tüketici kanadında güneş koruma formülleri için tek gerçekleştirilmesi gereken kriter SPF olmakla beraber, günümüzün tüketicileri, ağır, yapışkan tabaka oluşturmayan, beyazlama yapmayan, kolay ve güzel sürüm sağlayan güneş bakım ürünleri talep etmektedir. Ayrıca, günümüzde bronzlaşma ürünlerinin uygulama sonrasında kumun cilde yapışmasına karşı daha dayanıklı olması beklenmektedir. Agrana ürün portföyü, kozmetik ürünlerin özel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik özelleşmiş nişastaları içermektedir. Formüllere kolay eklenim özelliğinin yanı sıra nişastalar, formüllerin hissiyat özelliklerini doğal yolla iyileştirme ihtiyaçlarına cevap verebilmektedir. Agrana ürün portföyünde doğal modifiye nişastaların yanında organik versiyonlar da bulunmaktadır.

Cilt Bakımı
Doğal nişastaların emülsiyonlara eklenmesi, 2 farklı yöntemle mümkündür. Birinci yöntem olarak, başlangıçta su fazına eklenip ısıtılır ki bu durum sistem tıkanıklığına yol açabilir. İkinci yöntem olarak, nişasta ürünün hissiyat özelliklerini artırmak için emülsifikasyondan sonra ilave edilebilir.

Modifiye Nişastalar (Corn PO4 PHB, Rice PO4 Natural)
Modifiye nişastalar, yapılarındaki modifikasyondan dolayı yüksek sıcaklığa dirençlidir. Isıtma sırasında ürünü jelleştirme etkileri olmamakla beraber ürünün son hissiyat özelliklerini geliştirirler. Modifiye nişastaların emülsiyonlara ve susuz formüllere eklenmesiyle ürünün yağlılık hissi giderilir ve kıvamı düşürülür. Ayrıca, modifiye nişastalar, silikon, elastomer ve hissiyat iyileştirme özelliği olan diğer birçok hammaddeye güçlü bir alternatiftir.

Agrana nişasta ürünleri, yüz, el, ayak kremleri, vücut losyonları ve butter gibi birçok cilt bakım ürünü formüllerinde kullanılabilir. Çocuklara ve bebeklere yönelik ürünler, UV filtrelerin yapışkanlık hissi verdiği güneş bakım ürünleri ve hafif ve yağsız hissiyat talep edilen erkek bakım ürünleri için ideal bir çözümdür. Hissiyat özelliklerinin geliştirilmesi, nişastaların ürünlere sağladığı tek fayda değildir; nişastalar, emülsiyon stabilitesini artırma, nemlendirme, fazla sebumu emme, cildi düzgünleştirme gibi birçok faydalarıyla kuru ve akneye eğilimli ciltler için tasarlanmış ürün formülleri için ideal bir katkıdır.

Renkli Kozmetik
Nişasta ürünleri, renkli kozmetikte geniş bir uygulama alanı bulmaktadır. Talka alternatif olmalarının yanında yağ absorpsiyon ve cilt üzerine tutunum sağlayarak cildi pürüzsüzleştirme gibi faydalar sağlamaktadır. Nişasta ürünleri, ciltte ipeksi pürüzsüzlük sağlamanın yanında makyaj dayanıklılığını da artırmaktadır. Formüllere nişasta eklenmesiyle, cream-to-powder tarzında, ciltte pürüzsüz, kuru ve mat bitiş veren inovatif dokulu ürünler elde edilebilir. Nişastalar, kompakt ve loose pudralar, ruj, lip gloss, kalem ve akışkan tipte birçok formülde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kuru Şampuan
Agrana ürünleri, kuru şampuan formülasyonları için en iyi çözümü sunmaktadır. D.S.A. 7 ticari isimli ürün, Cetrimonium Chloride ile kombine edilmiş pirinç nişastasıdır; saçtaki fazla yağı emerek tazelenme hissiyatını vermesinin yanında saça hacim vermede etkilidir. Ürünün, standart beyaz rengin yanında siyah, kahverengi ve kırmızı renkli versiyonları da mevcuttur.

Temizleyici Ürünler
Nişastalar aynı zamanda etkili deterjanlardır. Ürünlere süt beyazı görünümü vermek için kullanılan sentetik opaklaştırıcılara doğal bir alternatiftir. Ek olarak, nişastalar köpük karakteristiğini iyileştirerek kremsi köpük eldesine ve dolayısıyla cildi nemlendirmeye yardımcı olmaktadır.

Sonuç olarak nişasta ürünleri, geniş bir kozmetik ürün grubu için çok fonksiyonlu bir katkı maddesidir.
•Kremler, losyonlar, vücut balmları,
•Susuz formüller,
•Antiperspiranlar,
•Renkli kozmetik,
•Temizleyici ürünler,
•Kuru şampuanlar,
•Toz ürünler.

Nişastaların Kozmetik Ürünlerinde Ana Faydaları
•Hissiyat özelliklerinin iyileştirilmesi,
– Yağlılık azalımı,
– Pürüzsüz, pudramsı ve ipeksi hissiyat,
– Yayılım kolaylığı.
•Mat etki,
•Nemlilik hissiyatı,
•Emülsiyon stabilitesini artırma,
•Talk alternatifi.

Yorumunuz

  • (görüntülenmeyecektir)