COVID-19 Kaplama Endüstrisini Nasıl Değiştirdi?

28 Aralık 2020

COVID-19 salgını sırasında ülkelerin farklı korunma politikalar uygulamaları, ürünlere olan talep dengesinin dalgalanmasında ve yeni müşteri eğilimlerinin ortaya çıkmasında çok etkili oldu.

Süreç Avrupa ülkelerinde farklı gelişmiş olmasına karşın, Avrupa’da boya tüketimindeki en hızlı düşüş Nisan ve Mayıs aylarında meydana geldi. Öte yandan, eve kapanma önlemleri hafiflemeye başladığından beri, pazar talepleri de dengelenmeye başladı.

Boya talebinin yüksek sezonu, bilindiği gibi, MartHaziran dönemidir. Bu yıl pandemiden kaynaklanan nedenlerle bu dönem, Temmuz ve sonrasına kaydı ve yaz boyunca devam etmektedir. Pandemi nedeniyle çalışma ortamına dönemeyen pek çok tüketicinin evlerini boyaması, bu dönüşümde çok etkili oldu.

COVID-19, özellikle ikinci çeyrekte profesyonel kaplamalar segmentinde müşteri talebinin azalmasıyla sonuçlandığından, boya üreticileri ve perakendeciler hem online platformlar üzerinden hem de eve yapılan teslimatların popüler hale gelmesiyle artan talebi farklı yöntemler ile karşılamaya çalışıyor.

Araştırma ve geliştirme tesislerinin geçici olarak kapatılması ve salgın sırasında yüz yüze etkinliklerin düzenlenememesi nedeniyle, yeni ürün lansmanlarının ileri tarihlere ertelenmesine rağmen, boya üreticileri ve perakendeciler müşterilerle çevrimiçi olarak başarılı bir şekilde etkileşim kuruyorlar ve değişen ihtiyaçları karşılamayı sürdürüyorlar.

covid-19

Örneğin, salgın nedeniyle anti-bakteri özelliği içeren boyalara karşı büyük bir ilgi uyandı ve sonuç olarak bazı üreticiler anti bakteriyel özelliklere sahip boyalar piyasaya sürmeye başladı. Öte yandan, pek çok insan pandemi sırasında evde daha fazla zaman geçirdiği için, iç mekân hava kalitesini iyileştirebilen boyalara olan talep de artmaya başladı. Bu, formaldehit gibi kimyasallar içermeyen, düşük kokulu, düşük uçucu organik bileşenli ve fonksiyonel boyalara geçişi hızlandırdı.

Yaklaşık iki yıl önce ülkede piyasaya sürülen Dow Kaplama Malzemeleri iş kolunun geliştirmiş olduğu yenilikçi teknolojiler, pandemi döneminde önem kazanan bu talebi karşılamada büyük rol oynamıştır.

FORMASHIELD™ olarak bilinen bu teknoloji, iç mekanlarda daha fazla zaman geçirilmesi ve enerji verimliliğini artırmak için kullanılan yeni yalıtım / hava sızdırmazlık yöntemleri nedeniyle pandemiden önce uluslararası boyutta önem kazanan iç mekân havasının kalitesini iyileştirmeye yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmıştır.

FORMASHIELD™ teknolojimiz, iç ortamda sürekli bulunan formaldehitin duvar ile teması sonrasında, karbon ve hidrojeni açığa çıkarır ve bu suretle ortamdaki formaldehiti ortadan kaldırarak, bunları zararsız su buharına dönüştürür. Formaldehit parçalanması geri döndürülemez ve uzaklaştırma kalıcıdır.
Türkiye’de de pandemi döneminde iç mekânda daha fazla zaman geçirilmesi nedeniyle, iç kaplamaların tüketiminde artışa neden olurken, dış cephe kaplamalarına olan talepte yavaşlama oldu.

Öte yandan, Avrupa’daki gibi tüketicinin kendi kendine yapabileceği boya uygulamalarına doğru tüketici davranışında değişiklikler meydana geldi. Daha küçük kovalarda satılan ürünlerin satışlarında önemli bir artış gözlemlenirken, geleneksel satış kanalları da kısmen e-ticaret kanallarına kaymaya başladı.
Hijyen ve hava kalitesiyle ilgili endişelerin yanısıra, birçok tüketici evlerinin daha lüks bir görünüm ve farklı estetik hissi verecek ürünler de arıyor. Bu nedenle Dow’ın inovatif ürünlerinden Durable Matt teknolojisi kullanılarak üretilen boyalar şu an Avrupa’da hızla ön plana çıkıyor

Bu teknoloji, yarı parlak veya saten gibi yüksek parlaklığa sahip bir boyanın yüksek dayanım özelliklerini, düz / mat boyanın görünüm ve uygulama avantajlarıyla birleştirebilmek ve dekoratif kaplamalar pazarında tüketicilerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilmek için özel olarak tasarlanmıştır.

Ayrıca, Dow Kaplama Malzemeleri tarafından üretilen ürünler, pandemi sırasında tıbbi tesislerin yeni amaçlarla kullanımından sürdürülebilir gıda ambalajlarının üretimine kadar çeşitli uygulamalarda kullanılarak önemli bir rol oynamıştır. İlave olarak, teknik yeterliliğin bulunduğu bazı tesislerimizde de el dezenfektanı üretimi yapılarak toplum sağlığına katkıda bulunulmuştur.

Tüketici pazarında oluşan yeni eğilimlere, üretici ve perakendecilerin son teknoloji ürünlerimizle çok hızlı cevap verebilmelerine yardımcı olabildiğimiz için gurur duyuyoruz. Bu yıl, küresel boya endüstrisi için inanılmaz derecede zorlu bir yıl oldu ve ülkeler korona virüsü kontrol altına almaya çalışırken gelecek halen belirsizliğini koruyor. Ancak biz, tüketicilerin değişen ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayan yenilikçi, dayanıklı ürünler sunarak müşterilerimizin taleplerine cevap vermeye devam edeceğiz.

cemal drahor

Cemal Drahor

Ticari Direktör
Dow Kaplama Malzemeleri