Dağlar Kimya’nın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hüseyin Dağlar

06 Eylül 2019

 

Dağlar Kimya’nın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hüseyin Dağlar ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Dağlar, firmasının başarı öyküsünü ve hedeflerini bizlerle paylaştı.

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahseder misiniz?
1966 İzmir doğumluyum. Lise öğrenimimi İzmir’de tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Mesleğime 1989 yılında, İzmir’de matbaa mürekkebi üretimi yapan bir firmada Üretim Mühendisi olarak başladım. Daha sonra Yaşar Holding‘in Dewilux Boya, Vernik ve Polyester Fabrikası Sentetik Reçineler İşletmesi ile DYO Boya Fabrikaları Sentetik Reçineler Üretim Tesisleri’nde uzun yıllar çalıştım. Alkid reçineleri, polyester reçineleri, akrilik reçineler, melamin reçineleri, izosiyanat sertleştiriciler başta olmak üzere birçok reçine grubunun formül tasarımı, üretimi ve uygulaması konularında tecrübelendim. “Uzman” kelimesini pek sevmem, sorumluluğu çok yüksek bir unvandır. O yüzden uzmanlaştım kelimesini kullanmaktan hep kaçınırım. Reçineler, bence, kimyanın en derin konularından biridir, uzmanlaşmaya ömür yetmez.

İzmir ‘in ve hatta ülkemizin bu güzide ve sektörün devi olan iki boya firmasından sonra, Molteks Boya Fabrikası’nda bir süre üst düzey yöneticilik yaptım. Takiben hammadde tedarik zincirinin sevilen firmalarından biri olan Aykim’den Aydın İshakoğu ile çalıştım, satış ve pazarlama konularında kendisinden çok şey öğrendim. Kendisini sevgi ve rahmetle anıyorum. Bilgi birikimlerim, içinde bulunduğum o günkü şartlar ve rahmetli dedem Hüseyin Dağlar’ın manevi motivasyonu, babam Hasan Dağlar’ın ısrarcı teşviki ile kariyerime, farklı ve bize ait bir oluşumla devam etme kararı aldım ve Dağlar Kimya şahıs firmasını kurdum. Boya sektöründe bir söz vardır: “Boya parmağınıza bulaşırsa eğer, bir daha lekesi çıkmaz” denir. Yani mesleğe boya sektöründe başlarsanız bir daha kurtulamazsınız, bir başka sektöre geçemezsiniz açıklamasının kısa ve espritüel benzetmesidir bu söz. Ben de bunu yaşayan kişilerdenim. Boya sektöründe başladığım iş hayatımı hala boya sektöründe sürdürmekteyim. Boyadan hiç kopmadım.

Dağlar Polimer Boya Kimya Ltd. Şti.’nin kuruluşundan günümüze gelişim sürecinden ve Türkiye’deki yapılanmasından söz eder misiniz?
Dağlar Ailesi’nde kimyaya karşı ilgi, sevgi, sempati akademik olarak 1950’li yıllara kadar gider. Dağlar Kimya şahıs firması olarak 2002 yılında kuruldu ve sektördeki yerini tedarikçi firma olarak, yani sektör dili ile kısaca  ‘hammaddeci‘ olarak aldı. Prensip olarak; teknik anlamda arkasında duramayacağımız, sürekliliği olmayan, herhangi bir teknik problem yaşandığında müşteriye çözüm sunamayacağımız hammadde satışlarından uzak durduk, durmaktayız.

Bu sebeple, hammaddelerini sattığımız firmalarımız yani iş ortaklarımız; üretimlerinde uzmanlaşmış, her zaman yanımızda olduklarını hissettiren, bilinirliği ve güvenirliği yüksek, ülkemizin özellikle boya sektörüne yön veren önemli firmalarıdır. Firmalarımız ile güven esasına dayanan, son derece uyum içerisinde, şeffaf bir şekilde ve dostluk çerçevesinde çalışmaktayız.

Zaman içerisinde hammadde tedarik zincirimize önemli firmaların katılması ve müşteri portföyümüzün genişlemesi, hizmet verdiğimiz sektör sayısının artması ile limitedleşme ihtiyacı belirdi ve Dağlar Kimya şahıs firmamız, Dağlar Polimer Kimya Boya Ltd. Şti. olarak faaliyetlerine devam etmeye başladı.

Sektörel ihtiyaçlar, mesleki merakımız, üretici ruhumuz, bilgi birikimimiz bizi bir süre sonra performans kimyasalları üretme sürecine soktu. Performans kimyasalları üretimi, Dağlar Kimya’ya boya ve yapı kimyasalları dışında tekstil, deterjan, kâğıt, arıtma, kısmen gıda, ziraat, lateks sektörlerinin yolunu açtı. Tüccar ve üretici duruşumuzun finansal hareketliliği, sektörel çeşitliliği bize yeni bir firma kurma sürecini başlattı. Sevgili oğlum ve aynı zamanda meslektaşım Sn. Hasancan Dağlar’ın da aramıza katılması ile birlikte, 2016 yılında DYK Kimyevi Maddeler Üretim İthalat ve İhracat Ltd. Şti.’ni kurduk. Dağlar Polimer Kimya Boya Ltd. Şti., boya sektöründe hammaddeci/tüccar yapısı ile, DYK Kimyevi Maddeler İthalat İhracat Ltd. Şti. ise üretici kimliği ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Dağlar Polimer Kimya Ltd. Şti. hammadde tedarikçiliği yanında, aynı zamanda birçok sektöre hitap eden, değişik sektörlerin ihtiyacı olan endüstriyel bakım kimyasallarını Green Globe ve Kompetan markaları ile üretmekte, direkt olarak müşteriye sunmaktadır.

DYK Kimyevi Maddeler Ltd. Şti. oldukça güçlü know how‘a sahip üretici bir firmanın satın alınması ve iş tecrübemizin birleşmesi ile yola çıktı. Özellikle belirtmek isterim ki, oğlum Hasancan Dağlar’ın da uzun süreli araştırmaları, akademik temasları ile kısa sürede ürün çeşitliliği arttı. Birçok sektöre hizmet veren DYK Ltd. Şti.‘nin günümüzde en güçlü olduğu ürün gurubu köpük kesiciler ve disperzantlardır. DYK boya, yapı, tekstil, ziraat, arıtma, kâğıt, deterjan, gübre sektörlerine %100 kendi üretimi olan, FoamOut markası ile mineral yağ bazlı, silikon bazlı, toz ve emülsiye köpük kesiciler sunmaktadır. Özellikle toz köpük kesicilerde, kalite yönüyle birçok ithal toz köpük kesici kalitesini yakalayan DYK, yerli üretici olarak ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Köpük kesicilerimiz aynı zamanda bazı büyük firmalar tarafından da çeşitli ülkelere ihraç edilmektedir.

Dağlar Polimer Kimya Boya Ltd. Şti.‘nin ürün ve ürün gurupları nelerdir? Hangi sektörlere hizmet vermektedir?
Grup şirketleri olan Dağlar Polimer Kimya Ltd. Şti. ve DYK Kimyevi Maddeler Ltd. Şti. birlikte bakıldığında boya, yapı, inşaat, tekstil, ziraat, lateks, kompozit, kâğıt, deterjan, arıtma, parafin vb. sektörlerine hizmet vermektedir.

Konuyu çok dağıtmadan, lokomotif sektörlerimiz olan su bazlı ve solvent bazlı boyalar ve yapı sektörlerine; alkid reçineleri, epoksi reçine ve sertleştiriciler, boya kurutucuları, köpük kesiciler, pigment pastalar ve pigmentler, su bazlı akrilik bağlayıcılar, performans kimyasalı olarak tanımladığımız additifler (çökme önleyiciler, film yapıcı ajanlar, disperzantlar ve ıslatıcılar, yayılma ajanları, tixotropik ajanlar, parlaklık artırıcı katkılar, UV dayanım artırıcı katkılar, yanmazlık katkıları), su iticiler silikonlar, silanlar, titandioksit ve diğer dolgu malzemelerini tedarik etmekteyiz.

Dağlar Kimya’nın satış/pazarlama stratejisi hakkında bilgi rica edebilir miyiz?
Çocuk yaşlarda pazarda su satarak, dedemin gazete kâğıtlarından yaptığı kese kâğıtlarını bakkala, manava satarak başladığım ticari hayatımda parayı bir türlü sevemedim. Samimi olmak gerekirse, ticaret yapıyorum ama inanın ticaretten anladığım söylenemez. Ben teknik adamım, kimya mühendisiyim. Teknik tarafım her zaman önde kalmıştır. Gittiğim yeni müşterilerde de direkt söylerim, mal satmaya değil; işinizi çözmeye, katkıda bulunmaya geldim derim. Hiçbir zaman ve asla rakiplerimi, sattığı kimyasalları negatif yönde eleştirmem, karalamam. Bizde olmayan bir hammadde için müşteriyi direkt diğer lokal firmalara yönlendiririm. İzmir merkezli hammaddeci firmalar, geçmişte benim mesai arkadaşlarımdı. Bizde dostluk, rekabetten önce gelir.

İyi mi kötü mü bilmiyorum ama duygusal ticaret yaparım, para kazanmak ticari ilişkilerimde dahi ilk sırada değildir. Benim hayat felsefeme göre önemli olan paylaşmaktır, varsa problem çözmektir, dürüstlük ve şeffaflıktır, hizmet vermek, işi bitirmektir. Para sonra gelir veya gelmez. Kurulan ilişkiler güzel ve kalıcı olsun, arkadaşlık koksun, işte o zaman ben kazandım diyebiliyorum.

İyi bir ekibe sahibim, ekibime güveniyorum. Sorumluluğunu bilen, işini iyi takip eden, heyecanlı, genç arkadaşlarım var. Ve umarım yakın zamanda yeni arkadaşlarımız da aramıza katılacaklar. Hizmet ve tedarik ağımızı farklı sektörlerde daha geniş tabana yayacağız. Bu süreci akıllı bir strateji, temkinli adımlar ve iyi bir aksiyon planı ile yaşıyoruz. Hızlı büyümek beni korkutur ve şu süreçte çok da gerekli ve iyi bir şey olmadığını düşünüyorum büyümenin.

“Prensip olarak; teknik anlamda arkasında duramayacağımız, sürekliliği olmayan, herhangi bir teknik problem yaşandığında
müşteriye çözüm sunamayacağımız hammadde satışlarından uzak durduk, durmaktayız”.

Az önce de belirttiğim üzere, bayilik sistemi ile çalışmak hoşuma giden bir sistemdir. Ben sattığım hammaddelerde, üreten firmalar ile anılmayı severim. Takım çalışmasını, sinerji yaratmayı severim. Çalıştığımız firmalara her daim şeffaf ve net olduk. Bu durumda nadir de olsa bizi yaralayan firmalar oldu, güvendiğimiz dağlarda kar görmek birkaç kez üzdü, kırdı; ama biz böyleyiz.

Müşteri ihtiyaçlarını tedarikçimiz olan iş ortaklarımızdan karşılamak ana prensiplerimizdendir. Eğer tedarikçimizde yoksa bayisi olarak satışını yaptığımız o hammeddeyi bir başka yerden tedarik etmeyiz. Amatör ruhumuzla, duygusal ticaretimiz ile ilerlemekteyiz.

Ar-Ge ve sürdürülebilirlik çalışmalarınızdan söz eder misiniz?
Her şeyden önce, boya, yapı, kompozit, tekstil, deterjan, kâğıt, arıtma sektörlerine hammaddeci olarak hizmet veren bir firma olduğumuzun altını çizmek isterim. Dağlar Kimya, hammadeci olarak hizmet verip laboratuvara sahip olan az sayıda firmalar arasındadır. Laboratuvarımızda yeni hammadde girdi kontrolleri dışında, rakip kimyasallar mukayese edilmekte ve zaman zaman da müşteri istek ve önerileri çalışılmaktadır.

Yurt içi ve yurt dışında onlarca üretici firma ziyaretlerim oldu. Sahip olduğumuz laboratuvar şartlarının, sektörümüzde, birçok üretici firmada olmadığını belirtmek isterim. Laboratuvarı güçlü olan firmaların ürünlerinin güvenirliği her daim daha önde olmuştur.

Biz, satış portföyümüze yeni giren tüm hammaddeleri deneyen ilk basamak oluyoruz. Portföyümüze yeni giren her hammadde öncelikle laboratuvarımızda ürüne dönüştürülür. Muadil olan diğer hammaddeler ve ürünler ile geniş mukayesesi yapılır. Laboratuvar şartlarımızı aşan konularda, bize her zaman destek veren ve fikirleri şahsım adına çok özel ve önemli olan birkaç müşterimizin de yorumları alınır. Sonuç olarak yeni hammadde, dayanakları, olumlu ve olumsuz yönleri ile son derece şeffaf bir şekilde müşteriye sunulur.

Sektörümüzün minik sorunlarından biri numune denemelerinin ve testlerinin Ar-Ge’ye getirdiği yüktür. Bazı numuneler iş yoğunluğundan maalesef uzun aylar denenememektedir. Her ne kadar her üretici, yeni hammaddeyi kendi formüllerinde görmek istese de, biz de Dağlar Kimya olarak müşterimizin bu yükünü bir nebze olsun azaltmayı ve satışını yapacağımız hammaddeyi tanımayı hedeflemekteyiz.

Marka bilinirliğini sağlamak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Dağlar Polimer Kimya Boya Ltd. Şti., boya sektöründe 2002 yılından günümüze, ağırlıklı olarak distribütör/ bayi olarak faaliyet göstermiştir. Dolayısıyla boya sektörünün eski, bilinirliği ve güvenirliği yüksek bir firmasıdır. Adımız markamızdır. Ancak üretim yaptığımız performans kimyasallarında FoamOut markasını yükseltmeye, bilinirliğini artırmaya çalışıyoruz. FoamOut ‘un geniş sektörel yelpazesi, ürün güvenilirliği, kullanım alanı zenginliği, müşterilerden gelen olumlu geri dönüşler, yerli üretici konumu, her ay artan tonaj bize bu konuda doğru yolda olduğumuzu ve gelecekte markalaşmanın olumlu tamamlanacağını göstermektedir.

Markalaşma, reklamdan çok kalite ile kendiliğinden gelmektedir. Kaliteniz iyi, fiyatınız uygun, ürününüz müşteri beklentilerini karşılıyorsa markalaşma yolunda epey yol alınmıştır. Reklamlar ile de bu markalaşma hızlandırılabilir. Bildiğiniz üzere, FoamOut markamız ürün kalitesi, fiyatı, yerli oluşu ile markalaşmaya başlamış ve sizin de değerli dergi reklamlarınız ile hızını artırmış, bilinirliğini yükseltmiştir. Bu arada Genel Koordinatörünüz Sn. Cengiz Yaman Bey’e de tecrübelerini bizimle paylaştığı, markalaşma yolunda bizi yönlendirdiği ve değerli katkılarından dolayı buradan teşekkür etmek isterim.

Boya sektörü dışında, Dağlar Kimya olarak üretimini yaptığımız endüstriyel çözüm kimyasalları grubumuzda Green Globe ve Kompetan markalarımız, hizmet vermekte oldukları sektörlerde tanınma, markalaşma yolunda ilerlemektedirler. Bu sektördeki markalaşma da profesyonel marka yöneticilerinin belirleyeceği stratejiler ile gerçekleştirilecektir.

Dağlar Kimya’nın sahip olduğu yönetim sistemleri belgeleri nelerdir?
Dağlar Polimer Kimya Ltd. Şti. olarak biz, sadece kendimiz ile yarışıyoruz kendimizi aşmaya, yenilemeye çalışıyoruz.

Bu arada kısa bir cümle ile belirtmem gerekirse; Yönetim Sistemleri – ISO Standartları Türkiye’ye geldiğinde ilk ilgilenenler arasında olduğumu vurgulamak isterim. Yönetim sistemleri, kimya mühendisliğim dışında severek ilgilendiğim, en önde gelen alandır. Yönetim sistemlerinin işletmelere (eğer hakkı ile temin edilirler ise) çok faydalı olduklarına inanıyorum. Bu alanda A1Z9 Danışmanlık adında bir de firma kurdum.

Hem hammadde tedarikçi yönümüz hem de belirttiğim üzere üretici yönümüz olduğu için biraz kendimize fark yaratmak istedik. Farklı şeyler yapmak, farklılaşmak hoşumuza gidiyor ve bu amaçla;
ISO 9001 Yönetim Sistemi,
ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi,
ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi,
ISO 18001 İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerine sahibiz.

Sohbet bizi değişik sorulara yönlendiriyor. Yönetim sistemleri, sizin için yeni duyduğumuz bir konu oldu. Kısaca bilgi alabilir miyiz? 
Az önce de belirttiğim üzere, ISO Standartları Türkiye’ye ilk geldiğinde özel sektörde ilk ilgilenenlerden biri olduğuma inanıyorum. Bu ilgim beni her zaman, çalıştığım firmalarda, asıl görevim yanında Kalite Yönetim Temsilcisi olmama neden olmuştur. Teknik ve yöneticiliğim yanında, yönetim sistemleri sorumluluğunu da her zaman severek üzerime aldım. Yönetim sistemleri konusunda çok sayıda eğitim aldım, eğitimler verdim ve birçok belgeye sahibim. Birkaç ISO Standartı’nın da baş denetçisiyim, uluslararası ve akreditasyona sahip bir yönetim sistemi ve belgelendirme firmasında, kimya sektöründeki firmaları denetliyor, eğitimler veriyorum. İşletmelere katkıda bulunmak beni manen çok tatmin eden bir uğraş. Bu uğraşımı biraz profesyonelleştirmek istedim ve kısa bir süre önce, grup içinde, kimya sektörü dışında farklı bir sektörde A1Z9 Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri firmamızı “Birikimleri paylaşma zamanı” sloganı ile kurdum. A1Z9 Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri ile KOBİ danışmanlığı, yönetim sistemleri danışmanlığı, kurumsal eğitimler, kişisel gelişim eğitimleri, İSG hizmetleri vermekteyiz. Yönetim sistemleri konusunda, akredite olmuş, çalıştığımız profesyonel iş ortaklarımız ve ekibimiz de bulunmakta.

Değişik sektörlerde de girişimleriniz olduğunu biliyoruz. Kısaca bilgi alabilir miyiz?
Lokomotif konumuz hammaddecilik. Bu bizim olmazsa olmazımız. Enerjimizin ve zamanımızın büyük dilimini buraya ayırıyor ve konsantre oluyoruz. Sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Daha önce de belirttiğim üzere genç ama tecrübeli, enerjik ve heyecanlı, motivasyonu yüksek bir ekibimiz var. Ekip böyle olunca yan sektörlere de zaman ayırabiliyorum.

Babam Hasan Dağlar ve ortakları İzmir’in en eski gümrük sektörü duayenlerinden. Babalarımızın işlerini biz ikinci jenerasyona devretmeye başlaması ile birlikte bir başka sektörle de ilgilenmek durumunda kaldım. Sakaoğlu Antrepo Lojistik San. Ve Tic. A.Ş. firmasının hem yönetim kurulu üyesi hem de ortağıyım. Lojistik firmamız İzmir/Kemalpaşa Bölgesi’nde 5.500 m2 antrepo, 3.000 m2 kapalı depo ve 2.000 m2 açık deposu olan bir işletmedir. Ayrıca sektöründe İzmir’in en eski firmalarından biri olan Altın Gümrük Müşavirliği A.Ş.‘nin de yönetim kurulu üyesiyim. Her iki firmamızın da Bilgi Güvenliği ve Kalite Yönetim Sistemleri kurucusu ve sorumlusuyum. Firmalarımız ISO 9001 Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 10002 Müşteri  Memnuniyeti Yönetim Sistemi, ISO 18001 İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi ve daha da önemlisi ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerine sahiptir.

Boş zamanlarınızda neler yapıyorsunuz? Hobileriniz nelerdir?
Fanatik olarak köpekleri severim. İş yerlerimde ve evimde değişik ırklardan köpeklerim var. Bunun dışında köpek sahiplendirmelerde, barınak desteklerinde etkin rol almaya çalışıyorum.

Yaşar Holding’den ayrılan dostlarımızın toplandığı ve ismi Yönetim Sinerji Derneği olan derneğin (YSD) dört yıldır yönetim kurulu başkanıyım. Dostlarım beni bu göreve layık gördüler. Yönetim Sinerji Derneği, STK (Sivil Toplum Kuruluşu) olarak sosyal sorumluluk projeleri geliştirmeye, toplumsal görevimizi yerine getirmeye ve katkı koymaya çalışıyoruz. Bu etkinliklerimiz için bazı üniversiteler, resmi ve özel bazı kurum ve kuruluşlar, yerel yönetimler ile iş birliği içindeyiz.

Zaman zaman, davetler olduğunda üniversitelerde öğrenci meslektaş adaylarımız ile söyleşi ve sohbetlere katılıyorum. Onlarla iş hayatındaki birikimlerimi paylaşmak beni mutlu ediyor. Eğitim vermek bir başka uğraş alanım.

Birçok kişinin yaptığı gibi spor yapmak ve yüzmek, müzik dinlemek, deneme yazıları, makale yazmak, doğa yürüyüşleri yapmak, fırsat olursa dalmak da hobilerim arasındadır.