“Dakar Tren Garı” Projesinin Danışmanlığını Iglo Architects Üstlendi

19 Mart 2019

 

Senegal’deki “Dakar Tren Garı” projesinin çatı, cephe ve malzeme danışmanlığını Iglo Architects yapıyor. Dakar Tren Garı, Senegal’de hükümet tarafından ulusal ölçekte yapılması planlanan tren garı projelerinin ilk adımı olacak. Fransa, Senegal ve Türkiye’nin ortak çalışmalarıyla hayata geçirilen tren garının bu ay içinde açılışı yapılacak. Ülke genelinde ise 21 farklı noktada tren garı projeleri gerçekleştirilecek.

Dakar Tren Garı 6000 m² kapalı alana sahip ve çevresindeki peronlarla birlikte toplamda 85.000 m² alanı kaplayan bir yapı. Iglo Architects, çatı, cephe ve malzeme danışmanlığında özellikle çevresel etkileri dikkate almış.

Iglo Architects Kurucu Ortağı, Mimar Zafer Karoğlu, Dakar şehrinin sıcak ve rüzgarlı iklim yapısı sebebiyle oluşan kum fırtınalarının, beyaz rengin ağırlıklı olarak kullanıldığı yapı cephelerini olumsuz yönde etkileme ihtimaline karşı belirten çatıda ve cephede iklim özelliklerinden etkilenmeyen, kendini temizleyebilen ve sürdürülebilir malzeme özellikleri gösteren malzeme seçimleri gerçekleştirmiş.

Yapının çatı ve cephelerinin detay çözümlerinde, birbiriyle uyumlu olan ve birlikte kullanıldığında ısı köprüsü yaratmayan; yenilikçi, çevreci ve hızlı sonuç veren “u-stucco ve kompozit polimer” malzemelerini tercih eden Mimar Zafer Karoğlu, u-stucco’nun sıva, şap veya inşaat bloğu olarak kullanılabilen, çevreye duyarlı ve ekolojik bir malzeme olduğunu; malzemeyi yangın korunumu yüksek ve hijyenik olmasının yanı sıra, ses ve ısı yalıtımı sağlaması sebebiyle de kullandıklarını belirtiyor. Karoğlu’na göre U-stucco, avantajlı yönlerinin yanı sıra projenin hızlı ilerlemesini de sağlıyor.

Projede, dayanım ve sürdürülebilirlik derecesinin yüksek olması sebebiyle NASA’da yer alan uzay mekiklerinin üretiminde gövde malzemesi olarak da kullanılan kompozit polimer tercih edilmiş. Iglo Architects bu malzemenin çatı detayını çözme anlamında öncü rol üstlendi.

İglo Architects bu projeye dahil olarak Senegal’de mimarlık ve inşaat sektöründe değerli kontaklar edinmeyi ve çalışmalarını büyütmeyi amaçlıyor ve yenilikçi projelerle yurtdışında gerçekleştirdiği çalışmalara yenilerini ekliyor.