Dermak Makina’nın Genel Müdürü Sayın Murat Dereli

08 Temmuz 2019

Dermak Makina’nın Genel Müdürü Sayın Murat Dereli ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Dereli, sektöre sunmuş oldukları ürün ve hizmetler ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Murat Dereli

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba ben Murat Dereli.1975 doğumluyum. Firmanın ihracat ve iç satış faaliyetlerini yönetmekteyim. Üniversite eğitimimi İstanbul Üniversitesi Klasik Filoloji ve Edebiyat üzerine aldım. Firmada aktif olarak 2011 yılından itibaren görev almaktayım. İyi derecede İngilizce ve Rusça, orta derecede İtalyanca konuşuyorum. İhracat ağırlıklı çalışmaktan çok büyük keyif almaktayım.

Dermak Makina’nın kuruluşundan bugüne gelişim sürecinizden bahsedebilir misiniz?

Firmamız bir aile firmasıdır. Farklı üretim alanlarında hizmet vermiş uzun yıllara dayanan bir geçmişe sahip olmakla beraber mevcut üretimimiz olan “Polimer Mikser Sistemleri” 1975 yılından itibaren devam etmektedir.

Bizler 3. nesil olarak üretime devam etmekteyiz. İlk dönemlerini İstanbul Bayrampaşa’da küçük bir atölyede başlayan firmamız şu anda Esenyurt’ta üretim faaliyetlerine devam etmektedir. Üretim kültüründen gelmiş olmanın verdiği ruh ile katma değer yaratan makineler imal etmek bizim için bir gelenektir.

Dermak Makina’nın ürün ve ürün grupları nelerdir? Hangi sektörlere hizmet vermektedir?

Dermak Makina uzmanlık alanı hammadde karışım sistemleridir. Tüm polimer grupları için mikser sistemleri üretmekteyiz. Toz ve sıvı polimerler için düşük ve yüksek hızlı karıştırma sistemleri üretim gamımızda mevcuttur. Ana hatları ile PVC,PE,PP,Epoxy,M asterbatch,Powder Coating karışımlarında firmamız Türkiye’de lider üretici firma konumundadır. Ülke ekonomisine ihracat ile destek veren Dermak Makina geleceğe emin adımlarla yürümektedir.

Yurt dışı ve yurt içi satış faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Ağırlıklı olarak hangi bölgelere satış gerçekleştiriyorsunuz?

Üretimimizin %90 oranı ihracata yöneliktir. Rusya, Türki Cumhuriyetler, Balkanlar ve Doğu Avrupa lokomotif pazarlar olarak ön plana çıkmaktadır. Son dönemlerde ABD, İtalya ve Güney Doğu Asya ülkelerine de ihracatlar gerçekleştirmeye başladık.

Hedef ve projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Hedefimiz yükselen ivme ile ihracatımızı artırmak ve üretim kapasitemizi de bu ivmeye paralel olarak yükseltmek. Ar-Ge çalışmalarına daha fazla kaynak yaratmak da bir zaruret olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca daha büyük ve yeni bir üretim alanına geçmek de planlarımız arasındadır. Asıl hedef Endüstri 4.0 ışığında üretimimizi geliştirip geleceğe taşımaktır.

Endüstri 4.0 sizler için ne ifade ediyor? Bununla ilgili proje ve çalışmalarınız nelerdir?

Otonom dünya her geçen gün hızla hayatımızda daha fazla yer almaktadır. Bizler makinelerimizi Endüstri 4.0 ön hazırlığına hazır hale getirmeye başladık. İşletim sistemlerimizde uzaktan erişim, proses ve kapasite bildirimlerinin kullanıcıya mesaj bilgisi olarak ulaştırma hali hazırda mevcut hizmetlerimiz. Dünyadaki gelişmelere bağlı olarak Endüstri 4.0 takip alanımız içinde ve makinelerimiz bu gelişmeler ışığında güncellenmektedir.

Makina üretiminde kullandığınız yeni teknolojiler ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Yüksek kaliteli üretim yüksek kaliteli ekipman ve teçhizatlar ile üretilebilir. Bizler de tasarımdan üretim ve sevkiyata kadar çağın gerektirdiği adımları takip ediyoruz. Kullandığımız tüm yazılım ve ekipmanlar orijinal lisanslı ürünlerdir.

Müşteri beklentilerini belirlemek için uyguladığınız stratejiler nelerdir?

Müşterilerimize kesintisiz destek vermek adına özverili çalışmalar yapmaktayız. Makinelerimizde uzaktan erişim uygulaması ile hızlı servis verebiliyoruz. Çözüm bulamaz isek mutlaka yerinde servis hizmeti veriyoruz. Servis hizmeti dışında yeni geliştirilen makine ve ekipmanlarımız ile alakalı bilgileri de müşterilerimize sunmaktayız. Daha az enerji ve daha fazla kapasite üzerine çalışmalarımız hız kesmeden devam etmektedir.

Eklemek istedikleriniz?

Cumhuriyetimizin kurucusu ebedi liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün daha 1922 yılında belirttiği gibi “Tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlık ile mümkündür” ilkesi doğrultusunda kesintisiz üretim ile büyük hedeflere doğru yol almak mecburiyetindeyiz. Üretim ile ülkemize katkı veren tüm meslektaşlarıma çalışmalarında başarılar dilerim.