DEVA, Ar-Ge Harcamalarıyla Fark Yaratıyor

30 Ekim 2019

Araştırma – Geliştirme faaliyetleri konusunda referans kaynağı olan “Ar-Ge 250, Türkiye’nin Ar-Ge Harcamaları En Yüksek 250 Şirketi” araştırmasının sonuçları, Turkish Time dergisi tarafından açıklandı. Böylece, 1958 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren yerli ve köklü ilaç firması DEVA, 2018 yılında Ar-Ge’ye en çok harcama yapan 21’inci şirket oldu. İlaç sektöründe ise Ar-Ge çalışmalarına cirosunun yüzde 7’sini ayırdı.

 

Sadece Türkiye’de değil, küresel ölçekte de erişilebilir tedavileri tıbbın hizmetine sunmak amacıyla çalıştıklarını belirten, DEVA Yönetim Kurulu Başkanı Philipp Haas, “Hali hazırda beşeri ilaç, hammadde, tıbbi ampul üretimi ve hayvan sağlığı ürünleri alanında faaliyet gösteriyoruz. Yaklaşık 2200 çalışanımız, Avrupa’dan GMP ve ABD’den FDA onaylı üretim tesislerimizle, yurt dışına yaptığımız ihracatla değer yaratıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Philipp Haas sözlerine şöyle devam etti: “2010 yılında Ar-Ge Merkezi belgesi alan DEVARGE, analitik geliştirme laboratuvarları, formülasyon laboratuvarları, sentez laboratuvarları, biyoteknoloji laboratuvarı, pilot üretim ve stabilite kabin alanlarını kapsayan 7000 m2 kapalı alanı, konusunda uzman yaklaşık 200 bilim insanı ile Türk ilaç sektörünün en büyük Ar-Ge merkezlerinden biridir. Doktora, yüksek lisans ve lisans eğitimi almış yetkin Ar-Ge kadromuz, güncel teknoloji ile donatılmış kapsamlı ekipman parkuru ile katma değeri yüksek, yenilikçi yeni form ve ürünler geliştiriyor. Üniversite iş birlikleri ve proje destekleri ile birlikte klinik ve klinik öncesi desteklerle donanımlı geliştirme laboratuvarlarında biyoteknoloji alanında çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bir yandan mevcut pazarlardaki varlığımızı artırmak için çalışırken, diğer yandan yeni pazarlara girmek için iş fırsatlarını değerlendiriyoruz. Aralarında Amerika, İsviçre ve Almanya gibi ülkelerin yer aldığı 60’tan fazla ülkede ruhsat onay sayımız 600’ü aştı. Hali hazırda ürün portföyümüzde hematoloji ve onkolojiden kardiyolojiye, solunum sisteminden oftalmolojiye olmak üzere 13 farklı terapötik alanda 600’ün üzerinde ürün bulunuyor. Halen 40’a yakın ülkeye ilaç ve ilaç hammaddesi ihraç ediyoruz.” dedi.