DNA Bazlı Nano-Robotlar Bize İlaç Olacak

Ekim 16, 2018, 1:17 pm
2 dakika
DNA Bazlı

 

Hedefe yönelik ilaçlar, akıllı ilaçlar derken nanoteknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte önümüzdeki yıllarda ilaç tasarımı da bambaşka bir yöne doğru evrilecek. DNA bazlı nano-robotlar, kanser tedavisinde büyük ümit vadederken yapay zekâ ve giyilebilir teknolojiler çok yakınımızda duruyor.

İlaç tasarımında gelecek yıllarda yaşanacak gelişmelere dair bilgiler veren Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meriç Köksal Akkoç, teknolojik gelişmelere paralel olarak ilaç tasarımında daha güvenilir, daha etkin ve daha yüksek kalitede çalışmalar yapılmaya başlandığını vurguladı.

DNA Bazlı

DNA Nano-Robotlar
Prof. Dr. Meriç Köksal Akkoç, hedefe yönelik/akıllı tedavi sistemleriyle ilacın etkinliği artırılırken yan etkilerinin azaltıldığını vurgulayarak hedefe yönelik ilaç çalışmaları kapsamında, DNA bazlı nano-robotların geliştirilmesinin planlandığını anlattı. Prof. Dr. Meriç Köksal Akkoç, şunları söyledi: “Yeni çalışmalar ve sonuçları, DNA bazlı nano-robotik sistemlerin daha önce üzerinde uzlaşmaya varılmış tedavilerden çok yüksek aktivite ve seçiciliğe sahip olduğunu gösterdi. DNA nano-robotların özellikle hedeflendirilmiş tümör tedavisinde başarıyla sonuçlanabileceği biliniyor. Ayrıca kanser immünoterapi araştırmaları tümöre yönelik tedavilere yanıtı artırırken sistemik toksisiteyi azaltabiliyor.”

Teknolojik gelişmelerin, etkin olma potansiyeline sahip ilaç adaylarını ortaya çıkardığını kaydeden Prof. Dr. Akkoç, bu sayede hem akademik hem de endüstriyel ilaç araştırmalarında süre ve maliyet açısından kar elde edilmesini sağladığını kaydetti.

Koruma Amaçlı Tedavi Kolaylaşacak
Prof. Dr. Meriç Köksal Akkoç, “Pharma 4.0” olarak adlandırılan ilaç araştırmalarında yapay zekâ, giyilebilir teknolojiler, vücut sensörleri gibi birçok uygulamanın hızlı, etkin ve güvenilir hasta tedavisinde etkili olacağını vurgulayarak teknolojik gelişmelerin koruma amaçlı (profilaksi) tedavinin kolaylaşmasına da hizmet edeceğine işaret etti.

 

  • (gizli tutulacaktır)