DNA Sergisi Galeri Mod’da

12 Nisan 2019

 

S.Çiğdem Koçak Tarafından Düzenlenen DNA Sergisi Galeri Mod’da 13-19 Nisan tarihleri arasında ziyaretçilerini bekliyor.

Halı, kilim, keçe, giysi, aksesuar, taş, kaya, ağaç, süs eşyaları, maden, mutfak eşyası, mimarı yapı, mezar taşı gibi çok geniş kullanım alanı olan Türk damgaları simgesel işaretlerdir. Arkeoloji ve etnografik kültür unsurları incelendiğinde damgaların farklı coğrafyada yaşayan ve farklı dilleri konuşan Türkleri birleştirdiği açıkça görülmektedir. Altaylardan başlayan Türklerin yolculuğu, etkileyici izlerle dünyanın birçok bölgesine yayılmıştır ve bu etkileyici izlerden biri olan damgalar, günümüzde kullanılan arma, logo, amblem ve marka gibi simgesel anlatımın ve yazının en eski şekilleri olarak düşünülebilir.

Bir toplumun kültürünün korunması, geliştirilmesi, gelecek kuşaklara aktarılması ve yaşatılması için inanç, ülkü, onur simgeleri olan damgalardan başlayarak izleri takip etmek gerekmektedir. Damgalar toplumsal, kalıtımsal imgelerinin enstrümanlarıdır. Bu çalışmada ilk inancı Şamanizm olan Türk insanının ortak bilinç dışına damgalar ile yapılan yolculukta, Şaman inancının kaynağı olan damgalar, motiflere dönüşerek sosyo-kültürel hayatı dile getiren tarihi kayıtlar olma özelliğini taşımaktadır. Göçebe yaşamında evlerini taşıyan Türkler için dokumalar, keçeler büyük önem teşkil etmiş ve el sanatlarına dönüşmüştür. Bu el sanatlarındaki motiflerde bulunan zenginlik ve bütünlük, Türklerin kültür zenginliklerini gözler önüne sermektedir. Kültür ve sanat temeli güçlü olan bilge Türk insanının kendi öz varlığı olan damgaları günümüzün tekstil tasarımına uygulanması halinde, özgün değerlerini yaşatarak hem üretecek hem de katma değeri yüksek ürünlerle dünyaya izlerini bırakmaya devam edecektir.

Bu sergide, bilimsel kaynaklardan araştırılan damgalar, sitilize edilerek ve bilgisayardan vektörel çizgileri yapılarak, fresk renkleri ile renklendirilmiş ve Maya Tekstilin katkıları ile kanvas kumaşa dijital baskıları yapılmıştır. Ayrıca baskısı yapılan desenlere ‘’sashiko’’ nakış tekniği ile süslemeler yapılmıştır.

Yorumunuz

  • (görüntülenmeyecektir)