DOĞADAN GELEN ŞİFA

19 Temmuz 2019

 

Hazırlayan: Çağla Köksal

DOĞAL MUCİZE: SARIMSAK

İnsanlık tarihinde yüzyıllardır şifa kaynağı olarak bilinen sarımsak antibakteriyal özelliği ile hastalıklara karşı ciddi bir savunma mekanizmasıdır. İçinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde özellikle kalp hastalığı ve yüksek tansiyonla mücadelede önemli rol oynar. Sarımsak, antioksidan ve antifungal özellikleri ile kanser hastalığına karşı insan vücudunu korur. Aynı zamanda iltihaplara karşı ve strese karşı kalkan görevi görür. Yemeklere verdiği lezzetin yanı sıra sağlımız için tüketebileceğimiz bu doğal mucizeyi günde 1 ya da 2 diş tüketebiliriz…

Bonus: Saçlarımızın dökülmesini engellemek ve gürleşmesini sağlamak için bulunmaz bir nimettir sarımsak. Saçlarınız için sarımsak kürü yapmak ise oldukça basit. 2 diş orta boy sarımsağın kabuklarını soyup rendeleyin ve bir kapta 1 yemek kaşığı zeytin yağı ile karıştırıp 24 saat bekletin ve saç çıkmasını istediğiniz bölgelere pamuk yardımıyla sürün…

 

 

VİTAMİN VE MİNERAL DEPOSU: KEÇİBOYNUZU

Osmanlı mutfağında da önemli bir yeri olan keçiboynuzunu şerbet olarak, pekmez olarak ya da kuruyemiş olarak tüketebiliriz. İçerdiği A, B ve E Vitaminlerinin yanında içerdiği yüksek potasyum, kalsiyum ve fosfor ile kansızlığa, gribe, öksürüğe ve kemik erimesine iyi gelir…Özellikle diş eti problemi çekenler keçiboynuzu tüketebilir…

Alerjik Nefes Darlığı Çekiyorsanız Çözüm Çok Yakınınızda!
Balgam söktürücü etkisi, bronşları açması ve göğsü yumuşatması ile özellikle alerjik nefes darlığına karşı oldukça etkili olan keçiboynuzu pekmezini sabahları tüketebilirsiniz.

Cildin ihtiyacı olan K Vitamini keçiboynuzunda yüksek oranda bulunduğundan cilt hastalıklarına karşı tüketebiliriz. Böylece cilt hastalıklarının yaşanma riskini azaltabiliriz.

Şeker Hastaları Rahatlıkla Tüketebilir
Keçiboynuzunu çikolata ile kıyaslandığında içeriğinde daha az şeker bulunduğu belirlenmiştir. Bu sayede şeker hastaları rahatlıkla tüketebilir. İçeriğindeki yüksek lif oranı ile kilo vermede de etkili bir besindir.

KUDRET NARI: NAM-I DİĞER ‘‘ACAYİP ELMA’’

Değişik görüntüsünden ötürü halk arasında her ne kadar acayip elma dense de pek çok hastalığa iyi gelen bu meyveyi gelin yakından tanıyalım…

Tropikal bir meyve olan kudret narı ülkemizde yetişmekte ve içeriğinde C Vitamini ile mineraller barındırır. Özellikle mide ve bağırsak problemi çeken hastalar doğal tedavi yöntemi olarak kudret narını tüketebilirler.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar neticesinde kudret narının kanser hastalığı tedavisine iyi geldiği, kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını engellediği saptanmıştır.

Kanınız Temizlensin!
Anti-oksidan ve anti-mikrobiyal özellikleri sayesinde kanı temizlemeye yardımcı olan kudret narı kan hastalıklarına karşı iyi bir çözüm ortağıdır.

Kudret Narını Nasıl Tüketmeliyiz?
Kudret narı acı bir meyve olduğundan halk arasında genelde bal ile tüketilmektedir. Çekirdekleri ayıklanmış kudret narını püre haline getirip cam kavanoza koyduktan sonra içerisine yaklaşık kavanozun yarısı kadar bal ekleyin ve bu karışımı bir müddet bekletin. Sabahları kahvaltıdan önce aç karnına bir kaşık alarak tüketebilirsiniz.

Bir diğer kullanım çeşidi de zeytinyağı ile yapılan kudret narı kürüdür. Çekirdekleri ayıklanmış kudret narına kavanozun yarısı kadar zeytinyağı ekleyin. Bir süre sonra kudret narının zeytinyağı tarafından eridiğini göreceksiniz. Bekletmiş olduğunuz bu kürü sabahları aç karnına bir kaşık alarak tüketebilir aynı zamanda yanık tedavisinde de kullanabilirsiniz.

Dikkat: Hamilelik döneminde kudret narı düşüğe sebebiyet verdiği için kesinlikle kullanılmamalıdır. Aynı zamanda şekeri aniden yükselteceği için şeker hastalarının dikkatli kullanması gerekir. Tabi hepsinden önemlisi kudret narını tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın…

ADINI DUYMAYAN KALMASIN: HÜNNAP!

Asya ülkelerinde yetiştiği gibi ülkemizde de yetişen ve hatta birçoğumuzun adını dahi duymadığı çekirdekleri iri bir zeytini andıran, mayhoş tadıyla lezzetli olduğu kadar şifa deposu olan bu meyvenin faydaları saymakla bitmiyor.

Kalsiyum, fosfor ve demir kaynağı ile kemiklerin güçlenmesinde önemli rol oynar. Kemik bozuklukları, osteoporoz gibi hastalıklarla mücadele ederken, dişlerimizin daha sağlıklı olması için tüketebileceğimiz eşsiz bir meyvedir.

Bedeni yatıştırdığı, sakinlik verdiği için uyku problemi çekenler bu meyveyi tüketebilir. İçeriğindeki A ve C Vitaminleri ile bağışıklığı güçlendirir ve cilt hastalıklarına karşı güçlü bir savaşçıdır.

Hünnap’ı Nasıl Tüketmeliyiz?
Hünnap’ı farklı çeşitlerle tüketebiliriz. Sabahları aç karına iki adet yaş hünnap tüketmek pek çok problemimize çözüm olacaktır. Kurutup çay şeklinde de tüketebiliriz. Eğer kahvaltı sofralarımız tatlansın derseniz hünnapın reçelini de yapabilirsiniz!