Doğrudan Proseste Temizlik Kontrolü Optimize Floresan Ölçüm Teknolojisi

16 Mayıs 2018

Kaplama, yapıştırma, kaynaklama ve montaj gibi yüzey kaplama ve yüzey işleme proseslerinde, yeterli parça temizliğinin
sağlandığından emin olunmalıdır. Üretim sürecinde parçalardaki basit bir kirlenme tespiti bile ekonomik üretim için çok önemlidir.

Proses

Endüstriyel temizlik işlemlerinde kalite güvencesi için özel olarak geliştirilen SITA CleanoSpector ile sahada ve tesiste hızlı bir şekilde ölçümler yapabilir, parçaların temizliğini değerlendirebilir ve meydana gelen parametre sapmalarını ve tesis hatalarını anında belirleyip müdehale edebilirsiniz.

Özel olarak tasarlanmış olan, kullanımı kolay flüoresan ölçüm teknolojisi, parçaların doğrudan süreçte değerlendirilmesini sağlar ve her bir spesifik uygulamaya uyumlu şekilde uyarlanabilir.

SITA’nın geliştirdiği floresan ölçüm cihazları kolayca kirlenen ince tabakalar, metal, seramik ve cam yüzeylerdeki film kirliliğini tespit etmek için tasarlanmıştır. Temassız ölçüm; yağlar, gresler, soğutma yağları, koruyucular gibi UV ışığı ile uyarıldığında floresan yayan, üretim sürecinde kullanılan malzemelerin özelliklerine dayanır.

Proses, yüzeyin pürüzlülüğüne bakılmaksızın ölçüm yapılmasına izin verir. Yüzeydeki kirlenme miktarına bağlı olarak floresanın yoğunluğu farklılık gösterir ve floresan yoğunluğu RFU (göreceli floresan birimi) olarak ölçülür.

ISO 9001: 2008 gerekliliklerine göre, flüoresans ölçüm cihazları, özel olarak geliştirilmiş normlar kullanılarak kalibre edilmekte ve bu da tüm cihazların ölçüm sonuçlarının karşılaştırılabilir olmasını sağlamaktadır. 1 mm’lik bir çapa sahip ölçüm alanının hassas bir şekilde konumlandırılması sayesinde, tüm boyut ve şekillerin parçaları izlenebilir.

Cihazın temizlik ölçüm modu, parçanın temizliğini yüzde cinsinden gösterir. %100 temizliğe karşılık gelen tamamen temiz bir parça üzerinde kalibre edilir. Parça yüzeylerinin temizliğini bu referans yüzey ile karşılaştırarak kirlilik oranını verir. Yoğun kirlenmiş parçalar %10’un altında temizlik ile değerlendirilmektedir.

Windows-Yazılımı SITA-ProcessLog, SITA CleanoSpector’ın tüm fonksiyonlarının PC ile kolay bir şekilde kontrol edilmesinin yanı sıra, kaydedilen ölçüm verilerinin rahat bir şekilde yönetilmesini sağlar.

SITA CleanoSpector’ün kullanılabileceği bazı alanlar;
•Otomobil parçaları, tıbbi aletler ve implantların temizlik kontrolü,
•Kaplama öncesi, kaplanacak yüzeyin temizlik kontrolü (araç konstrüksiyonu),
•Vakum veya toz boya öncesi, parçaların temizlik kontrolü,
•Bağlama öncesi, parçaların temizlik kontrolü.

Nil Tambasco – Kimyager / Analitika Laboratuvar ve Proses Kontrol Cihazları

Proses