DOWSIL™ 904H Dış Cephe Boyaları için Boya Katkı Maddesi

05 Temmuz 2019


Derleyen: Başak Nur Mert

Satış Temsilcisi
UnivarSolutions

 

 

 

“Salyangoz izi” etkisine karşı daha iyi dayanım için azaltılmış yüzey aktif madde sızıntısı ve ayrıca artırılmış yüzey su geçirmezliği.

DOWSIL™ 904H Boya Katkı Maddesi’nin Anahtar Faydaları
• Azaltılmış “Salyangoz İzi” etkisi,
• Geliştirilmiş su dayanımı,
• Geliştirilmiş su geçirmezliği,
• Geliştirilmiş su tutma (Daha büyük su temas açısı [WCA]).

Dış Cepheler için Geliştirilmiş Estetik
Tüm dünyada bina dış cephelerinin estetiği artan ölçüde önem kazanmaktadır. Mimarlar ve bina sahipleri beyaz/gri tonlardan ayrılarak daha koyu ve çarpıcı parlak renkleri tasarım elemanları olarak kullanıyor. Uygulama sonrası bu renkler soğuk ve nemli hava koşullarınd kuruduklarında yüzey aktif maddeler (surfaktanlar) ve diğer suda çözünebilir bileşenler yüzeye sızabilir ve “salyangoz izi” olarak bilinen görsel etkiye neden olabilir. “DOWSIL™ 904H Boya Katkısı” bu soruna hitap eder ve salyangoz izi etkisini azaltır.

Daha İyi Yüzey Özellikleri
DOWSIL™ 904H Boya Katkısı farklı değerlendirme yöntemleri altında, salyangoz izinin azaltılmasında olumlu etkisini ortaya koyduğu çeşitli dış cephe formülasyonlarında test edildi. Hem yayma testi hem kupa testi olumlu sonuçlar ortaya koydu. Aynı zamanda bu silikon katkı maddesi, artırılmış su dayanımı ve daha iyi su tutma (daha büyük su temas açısı [WCA]) dolayısıyla yüzey su geçirmezliğini de geliştirebilir. Geleneksel su geçirmezlik ile karşılaştırıldığında, DOWSIL™ 904H Boya Katkısı salyangoz izinin azaltılmasında üstün bir performans ortaya koymaktadır.

Formülasyon Özgürlüğüne Büyük Bir Katkı
Boyanın salyangoz izi etkisine duyarlılığını en aza indirmek için birçok yaklaşım bulunmaktadır. İlk seçenek, özel, sıklıkla da su geçirmez bir bağlayıcıya dayanarak yeniden formüle etmektir. İkincisi, dispersiyon ajanı paketini suda çözülebilir malzemelerin miktarını en aza indirmek için yeniden düzenlemektir. Her iki yol da etkili olabilir, ancak olasılıkla karmaşık ve zaman alıcı olacaklardır. Üçüncü bir seçenek ise katkı maddeleri kullanmaktır. Mevcut formülasyona %2 ila %5 aktif düzey DOWSIL™ 904H Boya Katkısı eklemek, salyangoz izi etkisini en aza indirmek için basit bir yol sunmaktadır.

Şekil 1. Yayma Testi Kullanılarak Salyangoz İzi Değerlendirmesi
PRIMAL™ SF-016 ER Akrilik Çözelti (PVC düzeyi %51) esaslı dış cephe duvar boyası formülasyonuna %2 aktif DOWSIL™ 904H Boya Katkısı eklenmiştir.

Şekil 2. Kupa Testi Kullanılarak Salyangoz İzi Değerlendirmesi
Dış cephe duvar boyası formülasyonuna (PVC düzeyi %55) %5 aktif DOWSIL™ 904H Boya Katkısı eklenmiştir.

Şekil 3. Su Tutmanın İyileştirilmesi (WCA)
PRIMAL™ SF-016 ER Akrilik Çözelti (PVC düzeyi %51) esaslı dış cephe duvar boyası formülasyonuna %2 aktif DOWSIL™ 904H Boya Katkısı eklenmiştir.

 

Şekil 4. Su Dayanımının İyileştirilmesi– Erken Su Emme
Akrilik modifiye VAE çözeltisi (PVC düzeyi %50) esaslı dış cephe duvar boyası formülasyonuna %1 aktif DOWSIL™ 904H Boya Katkısı eklenmiştir.