DriCAT® 2700F ve DriCAT® 2705FW Serisi

08 Haziran 2017
Yunus Sezgin Sivri – Satış Mühendisi – Boya Departmanı Univar / Turkey

DriCAT® 2700F ve DriCAT® 2705FW Serisi

DriCAT® serisi ürünler, yeni metal karboksilat teknolojisi kullanılarak, mürekkep, oksidatif alkid bazlı boyalar için üretilmiş yeni nesil kurutucu serisidir. DriCAT® serisi ürünlerin piyasada bulunan ürünlerden farklı olarak sisteminize sağlayacağı faydalar;
• Olağanüstü beyazlık,
• Uzun süreli renk tutma,
• Yüksek parlaklık kontrolü,
• Üstün sertlik,
• Daya iyi dayanıklılık,
• Daha çabuk kuruma.

DriCAT® serisi ürünleri hem solvent bazlı sistemlerde hem de su bazlı sistemler de kullanabilirsiniz.


Solvent Bazlı Sistemler İçin DriCAT® 2700F Serisi;
DriCAT® 2700F / Mangan bazlı,
DriCAT® 2710F / Demir bazlı,
DriCAT® 2720F / Mangan ve demir karışımı
DriCAT® solvent bazlı serisi aynı zamanda kalsiyum, zirkonyum ve stronsiyum ile kombine edilerek kullanılabilinir.
Su Bazlı Sistemler İçin DriCAT® 2705 FW Serisi;
DriCAT® 2705FW / Mangan bazlı,
DriCAT® 2715FW / Demir bazlı,
DriCAT® 2725FW / Mangan ve demir karışımı,
DriCAT® su bazlı serisi aynı zamanda lityum ve zirkonyum ile kombine edilerek kullanılabilinir.
DriCAT® serisi ürünlerde görüldüğü gibi mangan ve demir mineralleri kullanılır. Mn(II), Mn(III) ve Fe(II), Fe(III) mineralleri aktif bir yapıya sahip oldukları için yukarıda bahsettiğimiz farkları oluşturarak kurumanın yanı sıra boyaya bahsettiğimiz ekstra özellikleri sağlar.
Bahsettiğimiz gibi sararmayı önler, çünkü çapraz bağları kuvvetlidir; bu da aynı zamanda boyaya ekstra sertlik ve sağlamlık verir.

Kobalt Toksit Mevzuatı

Mevzuatlarda bilindiği üzere bazı değişiklikler yapılmıştır ve ilerleyen yıllarda kobaltın zehirli madenler kategorisine girerek kullanılması yasaklanacaktır. Şu an mevcut mevzuata göre aktif madde oranı sistemde %3 oranından fazla kullanılamamaktadır ve bazı kobaltlı ürünlerin tüm Avrupa’da kullanımı yasaklanmıştır. Bunlardan bazıları; Cobalt bis-2-ethylhexanoate, Cobalt Neodecanoate, Cobalt (II) 4-oxopent-2-en-2-olate.

DriCAT® serisi ise kobaltın aksine hiçbir zehirli madde içermemektedir ve son derece zararsız bir üründür. DriCAT® 2700F ve DriCAT® 2705FW serisini ayrı ayrı detaylandırmak gerekirse;

DriCAT® 2700F Serisi Solvent Bazlı

DriCAT® Solvent Bazlı Serisi kalsiyum desteğiyle beraber çok daha hızlı kuruma sonucu verirler.
Maksimum performansı alabilmek için zirkonyum, kalsiyum oranı çok önemlidir. Doğru oranlar sayesinde üründen maksimum performans alınır.
Zirkonyum kullanmaya gerek yoktur veya çok çok az kullanılabilinir. İlk etapta daha hızlı kuruma sağlar.

Grafiklerle DriCAT® 2700F serisi ürünlerin kobalta göre farkını göstermek gerekirse; ilk grafikte beyazlık süresinin uzunluğu ve meydana gelen sararma durumunu göreceksiniz.

Grafiklerde görüldüğü üzere ilk aşamada beyazlıklar çok yakın olsa da gün geçtikçe DriCAT® 2700F uzun süreli beyazlık sağlar ve görüldüğü gibi sararmada herhangi bir artış meydana gelmez.
Diğer bir grafikle de üstün kuruma özelliğinin kobalt ile
farkı grafikte görülmektedir.

DriCAT® 2705FW Serisi Su Bazlı

Su bazlı alkid boyalarda hızlı kuruma sağlamak için kullanabileceğiniz ileri teknoloji kurutucu serisidir. Bilindiği üzere su bazlı alkid sistemlerde sistemde bulunan su hızlı bir şekilde uzaklaştırılmaz ve kuruması sağlanmazsa sistem içerisindeki çapraz bağlar zayıflar ve sistem istenilen sertliğe ulaşmaz. Bu da sistemde kötü yüzey oluşumu, kötü renk, düşük sertlik gibi sorunlara yol açar ve istenilen sonuçlar elde edilmez.

Bu kötü sonuçların ortadan kalkması için size önerebileceğimiz 6 farklı varyasyonumuz bulunmaktadır. Bu varyasyonlarda göreceğiniz üzere DriCAT® 2705FW ürünü tahmin edeceğinizden çok daha düşük miktarlarda mükemmel sonuç almanızı sağlayacaktır.

Yukarıdaki varyasyonlara ek olarak unutmayalım ki bu oranları sistemde bulunan dolgu türleri, pigmentler vb. maddeler etkiler. Sistemdeki performansınızın aynı kalması için; zirkonyum ve lityum dengesi çok önemlidir. Gerektiği zaman lityum ve zirkonyum oranları tekrar ayarlanarak performansın artması sağlanabilinir. Solvent Bazlı DriCAT® serisinde yaptığımız gibi Su Bazlı DriCAT® serisinin de grafiklerle sararma, beyazlık ve kuruma süreleri grafiklerde gösterilmiştir.

Tüm bu denemeler ve uygulamalarda görüldüğü üzere DriCAT® 2700F ve DriCAT® 2705FW ürünleri piyasada bulunan kurutuculara göre çok daha üstün teknolojisi sayesinde üstün performansa ve niteliklere sahiptir. Aynı zamanda sağlık açısından da değerlendirmek gerekirse geleceğin solvent ve su bazlı kurutucuları arasında gösterilebilinir.