Dünya Gıda Günü ’nün Bu Yılki Konusu: “Açlığa Son”

15 Ekim 2019

Birleşmiş Milletler’e bağlı Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından her yıl 16 Ekim’de kutlanan Dünya Gıda Günü ’nün bu yılki konusu “Açlığa Son” olarak belirlendi. BESD-BİR Başkanı Dr. Sait Koca: ‘’Açlığa son vermek ve dünyamızı sağlıklı tutmak için hepimizin yapacağı şeyler var. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından açıklanan açlığı sonlandırmak, gıda güvenliğini sağlamak, beslenmeyi geliştirmek ve sürdürülebilir tarımı geliştirmek amaçları Türkiye kanatlı eti sektörünün amaçları ile bire bir aynıdır. Bizler tüm bu gelişmeler için elimizden gelen tüm gayretleri sarf ediyoruz.” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

 

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Dr. Sait Koca açıklamasında kanatlı eti sektörünün Türkiye’de tarıma önemli bir katkı sağladığını belirterek şunları ekledi: “Türkiye kanatlı eti sektörü sahip olduğu potansiyel ile dünya oyuncusu olmaya aday bir ülke konumundadır. Bugün geldiğimiz noktada; yıllık cirosu yaklaşık 5 milyar Dolar olan sektörümüz, 15 bin adet kayıtlı kümes ile birlikte dolaylı olarak 3 milyon kişinin geçimini sağlamaktadır. Yoğun istihdam gerçekleştiren ve tarımı destekleyen yapısıyla Türkiye ekonomisine önemli ölçüde katma değer sağlayan sektör; piliç eti üretiminde dünyada 8’inci, kanatlı üretiminde ise dünya ticaretinde 5’inci sırada yer almaktadır. Çiftlikten çatala güvenilir kanatlı eti üretiminde tüm paydaşlarımız birbirine bağlı hareket eder ve bu bağın güçlü olması gıda güvencesi ve sürdürülebilirlik alanında olumlu etki yaratır.” dedi.

 

Dr. Sait Koca: “Dünya nüfusunun 2050 de 9,77 milyar, 2100 de ise 11,18 milyar olması bekleniyor. Dünyada artan nüfusun beslenmesi ve özellikle dengeli beslenmesinin sağlanması geleceğin ana gündemi olacak. Dünya’da kronik gıda yoksunluğundan etkilenen kişi sayısı ise 815 milyon. 2016 yılı için yapılan son tahminlere göre, dünyada beş yaşın altındaki 155 milyon çocuk büyüme geriliğinden dolayı mustarip. Dengesiz beslenmenin ekonomiye maliyeti ise yıllık 3,5 trilyon Dolar.” dedi.