DYO’nun “Yarınlar İçin Değer” Projesi

08 Şubat 2019

 

 

DYO’nun “Yarınlar İçin Değer” Projesi Gelecek Nesillere ve Topluma Değer Katıyor

DYO, kurumsal sosyal sorumluluk projesi “Yarınlar İçin Değer” ile Türkiye’nin geleceğine katkı sağlıyor. DYO, 2016 yılında hayata geçirdiği “Yarınlar İçin Değer” kurumsal sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde  “Öğrenmeye Değer”, “Ustalığa Değer” ve “Okullara Değer” temalarıyla “vazgeçilmez” değerleri ortaya koyuyor. Bu kapsamda “Ustalığa Değer” ile 3 yılda 416 boya ustasına, “Öğrenmeye Değer” ile de 42 binden fazla öğrenciye ulaşıldı. Okul boyama ve boya kullanımı standartları kılavuzu “Okullara Değer” çerçevesinde ise 10 ildeki 10 okulda model uygulama gerçekleştirildi.

 

“Ustalığa Değer” projesi ile DYO Boya, Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi ustalara, bir mimar gözüyle renk ve mekân kompozisyonu yapmayı deneyimleme imkanı tanıyor. Proje, Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan belgelerini almış birikimli ve deneyimli ustaların mesleki hayatlarına yeni bir renk getirirken, mesleğe yeni katılmış genç ustaların ise yeni eğitimler almasına olanak sağlıyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından oluşturulan eğitim içerikleri yine MSGSÜ Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burçin Cem Arabacıoğlu tarafından uygulamaları başlatılan “Ustalığa Değer” projesi 2018 yılında 5 ilde, 5 eğitim uygulamasıyla 100, üç yılda ise toplam 416 ustaya ulaştı. Eğitim sonunda yapılan sınav ile başarılı olan ustalar MSGSÜ Sürekli Eğitim Merkezinden başarı belgesi almaya hak kazandı.

 

“Yarınlar İçin Değer” kapsamında geliştirilen “Öğrenmeye Değer” projesinde ise ilkokullarda öğrenci, öğretmen, idareci ve velileri renk, mekân kullanımı, ısı ve ışık unsurları hakkında bilgilendirilmesi amaçlandı.

“Öğrenmeye Değer” projesinin ilk adımı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Eğitim Bilimleri Bölümleri akademisyenlerinden bir danışma kurulu oluşturulması oldu. Renk, mekân kullanımı, ısı ve ışık unsurları hakkında bilgiler veren eğitim içerikleri bu kurul tarafından hazırlandı. Proje kapsamında okullarda görev yapan idareciler, sınıf öğretmenleri ve okul aile birliği üyelerine eğitimler verildi. 2015 – 2016 ve 2016 – 2017 eğitim-öğretim dönemleri içinde toplamda 84 okulda 1.358 öğretmen, 33.520 öğrenci ve yaklaşık 70 bin veliye ulaşıldı. 2017-2018 döneminde ise 4 ilde 8 bin 483 öğrenci mekan, renk, ısı ve ışık konularında bilgilendirildi. Böylece üç yılda ulaşılan öğrenci sayısı da 42 bini geçmiş oldu.

 

“Okullara Değer” projesi çerçevesinde okul boyama ve boya kullanımı standartları kılavuzu oluşturuldu. Bu kapsamda, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve DYO işbirliğinde oluşturulan çalışma grubu ve Milli Eğitim Bakanlığı katkılarıyla Türkiye genelini temsil eden 10 ilin farklı coğrafi, iklim ve yerleşim koşullarında yer alan okul tipleri belirlendi ve uygun okul boyama ve boya kullanımı önerileri geliştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm okullara yönelik hazırlanan bu kılavuza uygun olarak akademik eğitime katılmış ustalar tarafından örnek okul boyama uygulamaları gerçekleştirildi. DYO tarafından “Okullara Değer” “okul boyama ve boya kullanımı standartları” kılavuzu kapsamında 10 il ve 10 okulda model uygulama yapıldı.