Efekt Pigmentler

18 Eylül 2017

Dünya üzerinde bulunan her şeye rengini veren maddeler pigmentlerdir. Toz formda bulunan ve hemen her alanda renklendirme amacıyla kullanılan pigmentler; organik, inorganik, efekt pigmentler olarak çeşitlenmektedir.

Efekt pigment olarak adlandırılan pigmentler ise toz halde, cisimlerde göz alıcı parıltılar oluşturarak daha çekici kılmaktadır. Özellikle boya,mürekkep ve kozmetik alanında tercih edilirler. Gelen ışığı farklı açılarda yansıtarak farklı renklerde görünebilirler. Color index numaraları yoktur.

Türkiye ve Türki Cumhuriyetlerde distribütörlüğünü yapmakta olduğumuz BASF firmasının geniş ürün portföyünde yer alan efekt pigment ürün yelpazesi, birçok uygulama için özellikle dış ortam dayanımı ve performansı açısından pazarda tercih edilmektedir.

 

Efekt pigmentlerimiz; doğal ve sentetik mika, borsilikat, alüminyum kaplamalı olup geniş bir yelpazeye sahiptir. BASF firmasının farklı renk ve efektlerde olan markaları;
• Firemist®; Borosilikat bazlı efekt pigmentler,
• Glacier™; Beyaz efekt pigment,
• Graphitan®; Grafit siyah pigment,
• Lumina®; Mika bazlı efekt pigmentler,
• Lumina® Royal; Mika bazlı efekt pigmentler,
• MagnaPearl®; Sedef pigmentler,
• Mearlin®; Işıltılı pigmentler,
• Mearlite®; Işıltılı pigmentler,
• Metasheen®; Vakum metalize alüminyum pigmentler,
• Paliocrom®; Efekt pigmentler,
• Paliocrom® Brilliant; Efekt pigmentler.

Firemist®
Basf patentli, borosilikat bazlı bu pigmentler parıltılı renkleri ve sim efektleriyle göz alıcıdır.
Glacier™
Bu pigmentler, titan kaplı yeni jenerasyon sentetik mika pullarından oluşmaktadır. Sentetik mika, demir oksitler gibi transparan ve doğal safsızlık barındırmayan yapıdadır. Bu yüzden ürün, bilinen pigmentlere göre daha iyi parıltı ve canlılık sağlar.
Graphitan® Grafit Siyah Pigment
Grafit pullarından oluşan özel siyah efekt pigmenttir. Graphitan® su ve solvent bazlı sistemlere mika, renkli ve alüminyum pigmentlerle kombine olarak farklı seçenekler sunar.
Lumina®
Bu renkler birçok uygulama için ilgi çekici ve etkileyici görsellik sunar.
Lumina® Royal
Royal, Lumina serisinin en yeni efekt pigment çeşididir. Yüksek saflığı sayesinde bütün renk uzaylarında maksimum etkili efekt tonlarına ulaşılabilir.

MagnaPearl®
Özel tasarlanmış olan bu sedef pigmentler yüksek beyazlık ve ışıltı sunmaktadır. Farklı partikül boyutları da mevcut olan Magnapearl ®, sıradışı optik efekti ile kullanıldığı yerde muhteşem parıltı ve göze çarpan bir gümüş-beyaz ışıltı sağlamaktadır.

Mearlin®
Titan veya demir oksit ile kaplanmış olan bu mika pulları, kaplama, plastik ya da mürekkep için hem renk hem de muhteşem görsel efektler sağlamaktadır.
Mearlite®
Mearlite® pırıltı pigmentleri plastiğe, kaplamalara ve mürekkebe yumuşak saten görüntüsünden, keskin metalik parlaklığa farklı efektler sağlar.
Metasheen® Vakum Metalize Alüminyum Pigmentler
Bu seri, son kat uygulamalarda yüksek kalitede ve kaplamaya değer katan efektler sağlamaktadır. Alüminyum pigmentlerin yüksek yansıma efektleri sayesinde, düzgün ayna gibi görüntü sağlar.

Paliocrom® Efekt Pigmentler
Bu pullu efekt pigment serisi, demir oksit kaplı alüminyum pigmentlerdir. Karakteristik özelliği olarak parlak, yüksek saflıkta ve iyi derecede örtücüdür.

Paliocrom® Brilliant
Brilliant, Paliocrom® serisinin en yeni nesil pigmentleridir. Bunlardan ilk olanı Paliocrom® Brilliant Oranj standarda göre çok daha yüksek parlaklıktadır.

Boysan Boya San. Ve Tic. A.Ş. olarak pazardaki 48 yıllık teknik ve ticari tecrübemizle, BASF gibi alanında dünya liderlerinden biri olan bir üreticinin pigment ve pasta ürünleri portföyü ile dekoratif boya, toz boya, sanayi boyaları, otomotiv boyaları, özel koruma boyaları başta olmak üzere Türkiye ve Türki Cumhuriyetlerinde boya ve kaplama sanayisine hizmet etmeye devam edeceğiz.

Tuğba Sadıç / Teknik Müdür / Boysan A.Ş. & Tarakim A.Ş.