Egesil Kimya ve Evonik Ortaklığı ile Silika Üretim Tesisi Açıldı

01 Kasım 2019
Egesil Kimya

Egesil Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. Adapazarı’nda yeni presipite silika üretim tesisini faaliyete soktu. Yeni üretim tesisinin faaliyete geçmesiyle toplam yıllık üretim hacimde 40,000 metre tonluk artış ve 40 ek istihdam meydana gelecek. Tesisin kurulum için yapılan yatırım düşük çift haneli milyon avro seviyesindedir. Egesil, presipite silika üretiminde Evonik (%51) ve Ege Kimya (%49) ortak teşebüssüdür.

 

Yeni üretim tesisi enerji tasarruflu ve aşınma direnci yüksek otomobil lastiği üretiminde silika kullanımında artan talebe çözüm sunmak amacıyla kurulmuştur. Otomotiv sektörü, “yeşil” lastik olarak da adlandırılan lastik üretiminde yüksek kalitede, özel tip silikalara ihtiyaç duymaktadır. Sektörün büyük ebat lastik kullanımındaki silika kullanımı eğilimi;  talebi yönlendirmektedir. Bu özellikler sayesinde, yeşil lastikler konvansiyonel taşıt lastiklerine nazaran önemli miktarda enerji tasarufu sağlamaktadır. Buna ilave olarak, Adapazarı tesisi özellikle presipite silikaya artan talebe de yanıt verecektir.

 

Adapazarı’ndaki yeni teşebbüs ile Egesil, Türkiye, Doğu Avrupa ve Orta Doğu’da bulunan silika tüketicilerine yakınlığı sayesinde bu müşterilerine hızlı teslimatı ile daha üst düzeyde hizmet sunacaktır.